O botoksie słyszałaś zapewne nieraz – od znajomych, w telewizji lub przeczytałaś o nim w Internecie bądź w jednym z kolorowych czasopism. Informacje pojawiające się w mediach mogą być jednak ze sobą sprzeczne i powielać wiele mitów dotyczących zabiegu z użyciem toksyny botulinowej.

Zapoznaj się 10 rzeczami które powinnaś wiedzieć o botoksie:

1. Botoks nie jest jedyną opcją

Obecnie w gabinetach medycyny estetycznej dostępnych jest wiele innych zabiegów, które również zniwelują zmarszczki. Zamiast botoksu możesz zdecydować się np. na osocze bogatopłytkowe czy kwas hialuronowy.

2. Zabieg nie jest aż tak bolesny

Iniekcje botoksu mogą wydawać się bardzo bolesne, ale w rzeczywistości wcale tak nie jest (chyba że masz niebywale niski próg bólu). Co prawda odczuwa się lekki dyskomfort związany z nakłuwaniem skóry jednak jest on akceptowalny, ponieważ substancja aplikowana jest za pomocą bardzo cienkich igieł.

3. Iniekcjom możesz poddać się w każdym wieku

Oczywiście po ukończeniu pełnoletności. Obecnie na botoks decydują się kobiety powyżej 30 roku życia, jednak zabieg zyskuje na popularności również wśród kobiet po dwudziestce.

4. Nie rób tego sama

Może wydawać się, że aplikacja botoksu jest szybka i prosta więc możesz zrobić to sama. Nic bardziej mylnego! Trzeba wiedzieć w jakie partie twarzy należy wstrzyknąć botoks, aby uzyskać pożądane efekty. Ważna jest również ilość aplikowanej substancji. Przy nieprawidłowej iniekcji toksyny botulinowej może dojść do wielu powikłań takich jak np. opadanie powiek czy nadmierne zasinienie.

5. Botoks nie zmniejsza czucia w twarzy

Po prawidłowo przeprowadzonej iniekcji botoksu nie odczujesz żadnej różnicy w czuciu. Zadaniem toksyny botulinowej jest jedynie tymczasowy paraliż aktywności mięśni, co w żaden sposób nie wpływa na receptory czuciowe.

6. Decydując się na botoks możesz płacić za iniekcję wybranego obszaru twarzy, lub za określoną pojemność preparatu

W zależności od Twoich potrzeb możesz wybrać za co konkretnie musisz zapłacić. Możesz kupić sam preparat, co z całą pewnością okaże się tańsze, zwłaszcza jeżeli masz w rodzinie zaufaną i wykwalifikowaną osobę, która jest uprawniona do wykonywania tego typu zabiegów. Jesteśmy jednak zdania, że ze względów bezpieczeństwa botulinę powinien podawać lekarz.

7. Botulina to nie tylko wygładzanie zmarszczek

Toksyna botulinowa ma szerokie zastosowanie w medycynie. Wykorzystuje się ją przy leczeniu takich dolegliwości jak:

  • nadpotliwość
  • migreny
  • zez
  • nietrzymanie moczu
  • bruksizm

8. Botoks to nie efekt maski

Pamiętajmy o tym że w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej chodzi przede wszystkim o naturalne efekty. Z tego też względu dobrze przeprowadzona iniekcja botoksu (użytego w odpowiedniej ilości) nie spowoduj tzw. efektu maski. Pamiętajcie o tym że więcej nie znaczy lepiej.

9. Toksyna botulinowa nie jest stosowana do powiększania ust

Wbrew powszechnemu przekonaniu, botoks nie służy do powiększania ust. Stosuje się go głównie do wygładzania zmarszczek i leczenia niektórych dolegliwości. W celu powiększenia ust zaleca się iniekcje np. kwasu hialuronowego.

10. Botoks stosuje się nie tylko na twarz

Coraz więcej kobiet wygładza drobne zmarszczki na szyi za pomocą iniekcji toksyny botulinowej. Niestety wraz z upływem czasu botoks może nie wystarczyć.

Botoks w dalszym ciągu jest jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej na całym świecie. Jeżeli chcesz poddać się iniekcji toksyny botulinowej, to przede wszystkim pamiętaj aby udać się do wykwalifikowanego i renomowanego lekarza. Twoje bezpieczeństwo jest w tym przypadku najważniejsze.