Głównym celem abdominoplastyki jest stworzenie płaskiego i dobrze wyglądającego brzucha. Taki efekt uzyskuje się poprzez usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej.

Wiele pacjentek boi się jednak wyglądu i rozmiaru blizny powstającej w wyniku tej operacji.

Poznajcie 4 sposoby na szybsze i lepsze gojenie się blizny po zabiegu plastyki brzucha:

Masaż blizn

Wykonywać go można pod warunkiem że rana już w pełni się zagoiła. Masaż powinno wykonywać się ruchami okrężnymi, lub delikatnie naciągając bliznę.

Dbanie o ranę

Należy unikać czynników i wykonywania czynności, które mogłyby zwiększyć ryzyko wystąpienia infekcji. Zaliczamy do nich np. niski poziom higieny, złą dietę, palenie, zabrudzone opatrunki i brudną pościel. Właściwa pielęgnacja rany jest kwestią podstawową.

Ochrona przed słońcem

Wystawianie rany na ekspozycję słoneczną może prowadzić do przebarwień, a co za tym idzie – do ciemniejszej blizny. Ważne jest aby przez co najmniej 6 miesięcy rana była chroniona przed słońcem, tak aby mogła prawidłowo się zagoić.

Kremy i preparaty na blizny

Większość lekarzy zaleca stosowanie specjalnych maści zawierających silikon i łagodne sterydy. Zmniejszają one zaczerwienienie i odpowiednio nawilżają skórę co prowadzi do lepszego zabliźniania się ran. Stosowanie kremów daje dobre rezultaty w połączeniu z masażem blizn.