Iniekcja osocza bogatopłytkowego (z ang. Platelet Rich Plasma, PRP) to jeden z najchętniej wykonywanych zabiegów w klinikach medycyny estetycznej. Jeżeli nie wiesz jeszcze jakie są jego zalety, to pora aby jak najszybciej nadrobić zaległości. Zapraszamy do lektury.

Poznaj 5 faktów o osoczu bogatopłytkowym:

1. Odmładzanie

PRP stosowane jest głównie w celu odmłodzenia i zregenerowania suchej i napiętej skóry oraz przy niwelacji zmarszczek. Wstrzyknięta substancja znacznie pobudza komórki macierzyste i fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Iniekcje przeprowadza się głównie na twarzy, szyi i dłoniach. Pamiętajmy jednak o tym że osocze ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Jest to również świetna alternatywa dla osób przejawiających reakcje alergiczne na różnego rodzaju wypełniacze.

2. Bezpieczeństwo zabiegu

Osocze wykorzystywane podczas zabiegu odseparowuje się od wcześniej pobranej krwi. W związku z tym że jest to substancja autologiczna, zabieg jest w 100% bezpieczny. Nie występuje tutaj ryzyko odrzucenia czy alergii na osocze. Jedynymi powikłaniami które mogą powodować dyskomfort są ślady po nakłuwaniu skóry.

3. Osocze bogatopłytkowe na wypadanie włosów

Okazuje się, że coraz większą popularność zdobywa leczenie łysienia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Osocze w znacznym stopniu stymuluje aktywność mieszków włosowych co prowadzi do odrastania włosów. Co ważniejsze, nowe włosy są gęstsze i  o wiele mocniejsze, a skóra głowy zostaje odpowiednio odżywiona.

4. Osocze bogatopłytkowe w leczeniu urazów

Różnego rodzaju urazy coraz częściej leczone są osoczem bogatopłytkowym.  Wstrzykiwanie go w uszkodzone miejsce prowadzi do przyspieszenia procesu regeneracyjnego. Co ważne, w tym przypadku w żaden sposób nie uszkadzamy wątroby (w przeciwieństwie do leczenia farmakologicznego). Sposób ten promowany jest głównie wśród sportowców, u których niezwykle ważny jest krótki czas potrzebny na wyleczenie kontuzji.

5. Sposób na blizny i rozstępy

Osocze można stosować również przy niwelacji blizn i rozstępów, zwłaszcza gdy są one stosunkowo świeże (mają czerwony lub różowy kolor). Ostrzykiwanie rozstępów osoczem w połączeniu z działaniem laserów frakcyjnych potrafi znacznie zredukować problem brzydkich blizn. Osocze aplikowane w świeże rozstępy sprawia że znacznie przyspiesza się proces ich gojenia.

Osocze bogatopłytkowe jeszcze długo będzie królowało w gabinetach medycyny estetycznej. Bezpieczeństwo zabiegu, brak dłuższej rekonwalescencji i naturalne efekty sprawiają że zarówno kobiety jak i mężczyźni podchodzą do iniekcji PRP z ogromnym entuzjazmem.