Prędzej czy później każdy z nas przekona się, czym tak naprawdę są zmarszczki. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy siedzieć z założonymi rękoma i czekać na ten moment. Niwelację zmarszczek możemy rozpocząć m.in. poprzez zmianę swoich nawyków i stylu życia.

Sprawdź 5 niezawodnych sposobów na zmarszczki

1. Postaw na retinol

Retinol jest to jedna z niewielu substancji wykorzystywanych w kosmetyce, mających wpływ zarówno na skórę właściwą jak i na naskórek. Związek będący pochodną witaminy A nie tylko złuszcza naskórek, ale przenika również w głębsze warstwy skóry stymulując ją do produkcji kolagenu. Dzięki temu spłyca on zmarszczki i sprawia, że nasza skóra staje się gładsza i bardziej napięta. Pamiętaj jednak o tym, aby retinol stosować na noc – działanie promieni UV znacznie zmniejsza jego właściwości.

2. Chroń swoją skórę przed słońcem

Każdy z nas słyszał o tym, że powinniśmy chronić naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Niestety, nie każdy się do tego stosuje. Jest to ogromny błąd, ponieważ tego rodzaju działania to jedna z najtańszych form walki ze zmarszczkami. Jaki wpływ na naszą skórę ma słońce? Jego promienie przenikają w głąb naszej skóry uszkadzając jej struktury – włókna
elastynowe tracą swoją sprężystość, a kolagenowe ulegają degradacji. Ma to bezpośredni związek zarówno z przedwczesnym jak i pogłębiającym się procesem starzenia skóry.

medycyna estetyczna - promieniowanie UV

3. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie

Regularne stosowanie kremów i balsamów nawilżających to jeden z kluczowych elementów jeśli chodzi o ochronę przed zmarszczkami, które lubią tworzyć się na obszarach przesuszonej i łuszczącej się skóry. Pamiętajmy o tym, że nawilżamy nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Picie minimum 7 szklanek wody w przeciągu dnia nie tylko wpłynie zbawiennie na naszą skórę, ale również na cały nasz organizm.

4. Ogranicz używki

Temat z pozoru banalny, jednak daleki sercu wielu kobiet i mężczyzn. Okazuje się, że palenie papierosów ma na nas o wiele gorszy wpływ niż dotychczas sądzono. Nikotyna bezpośrednio przyczynia się do znacznego zwężenia naczyń krwionośnych, co ogranicza przepływ krwi, tlenu i innych substancji. W efekcie zaburzony zostaje proces prawidłowego tworzenia się kolagenu. Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że nie mówimy tutaj tylko o skórze twarzy, ale o skórze całego ciała. Zniszczone dłonie, pomarszczona szyja i głębokie bruzdy to codzienność z którą prędzej czy później zmagają się nałogowi palacze.

5. Zdecyduj się na drobny zabieg

Nie każdy zabieg estetyczny to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Mikrodermabrazja czy peelingi chemiczne zaczynają się już od 150 złotych. Odpowiednie złuszczenie naskórka pobudzi skórę do produkcji nowego kolagenu, co z kolei przyczyni się do znacznego spłycenia zmarszczek i nadania skórze blasku.

Pozbywanie się zmarszczek to nie tylko poważne zabiegi estetyczne. Procedury takie jak np. lifting twarzy powinniśmy wykonywać w ostateczności. Wcześniej warto wypróbować mniej inwazyjne metody, które z całą pewnością przyniosą znakomite efekty.