Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w naszym organizmie, jednak wraz z biegiem lat zaczyna go ubywać. Wówczas skóra traci elastyczność i zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. W takich sytuacjach wiele kobiet decyduje się na zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego. Co tak naprawdę powinnaś wiedzieć o tym zabiegu?

Poznaj 5 pytań i odpowiedzi na temat kwasu hialuronowego.

1. W jakich przypadkach stosuje się kwas hialuronowy?

W medycynie estetycznej, kwas hialuronowy znajduje ogromne zastosowanie. Wykorzystuje się go m. in. przy wypełnianiu zmarszczek, rewitalizacji skóry i poprawy jej elastyczności oraz modelowaniu ust i nosa. Oprócz tego, kwas hialuronowy stosowany jest również w ortopedii przy leczeniu chorób stawów i kości, w okulistyce przy łagodzeniu różnego rodzaju podrażnień oczu oraz w ginekologii przy gojeniu się ran pooperacyjnych i występowaniu stanów zapalnych. Kwas hialuronowy znajduje również coraz to większe zastosowanie w ginekologii estetycznej – hamuje starzenie się i poprawia napięcie skóry okolic intymnych.

2. Jak powstaje kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy stosowany w kosmetyce, produkowany jest ze specjalnie zmodyfikowanych bakterii. Mogą one wywoływać alergie oraz stany zapalne, dlatego też przed podaniem, kwas hialuronowy musi zostać z nich oczyszczony. Różnego rodzaju działanie niepożądane zdarza się jednak bardzo rzadko.

3. Czy zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego są bezpieczne?

Wszelkie ryzyko związane z zabiegiem możemy zredukować do minimum jeżeli przeprowadzi go wykwalifikowany specjalista. Zabiegi te są dla pacjenta bezpieczne, ponieważ nasz organizm jest przyzwyczajony do obecności kwasu hialuronowego. Dzięki temu, reakcje alergiczne czy też odrzucenie substancji zdarza się niezwykle rzadko.

4. Czy lekarz może podać zbyt dużą ilość kwasu hialuronowego?

Podanie zbyt dużej ilości kwasu hialuronowego lub aplikacja go w nieodpowiednie miejsce wynika głównie z braku wiedzy lub z zastosowania nieodpowiedniej techniki. Jeżeli zdarzy się, że ilość wstrzykniętego kwasu hialuronowego jest zbyt duża, wówczas można zastosować zabieg hialuronidazy lub poczekać aż specyfik sam wchłonie się w tkanki.

5. Czym jest hialuronidaza?

Hialuronidaza to enzym pozwalający na rozbicie kwasu hialuronowego i ułatwiający jego usunięcie. Zabieg z jego użyciem przeprowadzany jest w przypadku osób, u których podana została zbyt duża ilość wyżej wymienionej substancji. Z zabiegiem tym nie należy jednak przesadzać. Pamiętajmy o tym, że hialuronidaza działa nie tylko na kwas hialuronowy podany podczas zabiegu, ale również na nas własny.

Jak dobrze wiemy, kwasu hialuronowego w naszym organizmie zaczyna ubywać wraz z wiekiem. Na szczęście z pomocą przychodzi nam medycyna estetyczna, dzięki której możemy uzupełnić ubytki kwasu hialuronowego i znacznie poprawić kondycję naszej skóry.