Początkowa faza rekonwalescencji trwa ok. 2 tygodni. Po tym czasie, większość pacjentów może z powrotem włączyć się do życia społecznego i zawodowego, wszelkie niedogodności zasłaniając makijażem. Jednak całkowity proces gojenia się skóry może trwać nawet do 6 miesięcy, a zanikanie blizn może potrwać aż rok.

Mimo iż przysłowiowy czas leczy rany, to niektóre czynniki wpływają pozytywnie na przyspieszenie procesu rekonwalescencji.

Poznajcie 5 sposobów na sprawniejszy powrót do zdrowia po liftingu twarzy:

Unikaj rzeczy które mogą zwiększyć krwawienie i obrzęk

Różnego rodzaju leki przeciwzakrzepowe takie jak ibuprofen i aspiryna, oraz niektóre ziołowe suplementy diety i herbaty są znane ze swoich właściwości do rozrzedzania krwi. Po liftingu twarzy dobrze jest unikać tego rodzaju preparatów przez ok 2-3 tygodnie. Tytoń i alkohol również mogą zwiększyć ryzyko nadmiernego krwawienia i słabe gojenia się ran. Tego typu produktów należy unikać przez co najmniej 3 tygodnie po operacji.

Unormowane ciśnienie krwi

Różne badania wykazują, że nadciśnienie tętnicze prowadzi do zwiększonego krwawienia i większego ryzyka wystąpienia krwiaka. Jednak pacjenci, których nadciśnienie było leczone poprzez utratę wagi, zmianę stylu życia bądź też lekarstwa, mogą bez problemu poddać się liftingowi twarzy.

Unikaj stresu

Po liftingu twarzy staraj się unikać stresu, który nie tylko może podnieść ciśnienie krwi, ale również zwiększyć ból i uczucie dyskomfortu. Na czas rekonwalescencji dobrze jest otoczyć się pozytywnymi osobami, które nie będą komentowały twojego pooperacyjnego wyglądu.

Ćwicz

Dobrze jest wykonywać lekkie ćwiczenia, które zbytnio nie obciążą naszego organizmu. Idealnie sprawdza się tutaj spacerowanie, które poprawia krążenie krwi i nie prowadzi do wzrostu ciśnienia. Dzięki temu zmniejszy się obrzęk i odczuwalny ból, a do tego poprawi się Twoja przemiana materii. Należy natomiast unikać zbyt długiego leżenia, gdyż może to prowadzić to zatrzymywania się krwi w dolnych częściach ciała.

Arnika górska

W niektórych przypadkach lekarze zalecają stosowanie tego leku homeopatycznego w niewielkich dawkach. Pomaga on zmniejszyć obrzęk i zasinienie, co prowadzi do szybszego powrotu do zdrowia.