Rynek chirurgii plastycznej i estetycznej rozwija się w niesamowicie szybkim tempie. Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie różnego rodzaju procedur mających na celu poprawę ich wyglądu i zwiększenie pewności siebie. Operacje plastyczne są jednak owiane wieloma mitami, które należy wreszcie obalić.

Poznaj najpopularniejsze mity dotyczące operacji plastycznych

1. Chirurgia plastyczna i estetyczna to to samo

Wiele osób w dalszym ciągu myli chirurgię plastyczną z chirurgią estetyczną. Chirurgia plastyczna to również wiele zabiegów rekonstrukcyjnych. Możemy więc powiedzieć, że wymieniona dziedzina zajmuje się niwelowaniem defektów w wyglądzie, spowodowanych różnego rodzaju urazami, wypadkami czy też wadami wrodzonymi. Z kolei chirurgia estetyczna opiera się na poprawie wyglądu pacjenta związanym z jego subiektywnymi odczuciami.

2. Zabiegi chirurgii plastycznej i estetycznej są tylko dla dorosłych

Nie wszystkie zabiegi przeprowadzane są jedynie u osób, które ukończyły 18 rok życia. Procedura taka jak np. plastyka uszu, z powodzeniem wykonywana jest już u dzieci po 5 roku życia, co umożliwia im prawidłowe funkcjonowanie (zwłaszcza wśród rówieśników). Chirurg może rozwiązać również problemy takie jak rozszczepienie wargi czy podniebienia.

3. Chirurgia estetyczna to domena kobiet

Z roku na rok w gabinetach chirurgii estetycznej pojawia się coraz większa ilość mężczyzn. W samych Stanach Zjednoczonych liczba mężczyzn poddających się procedurom estetycznym wzrosła o 273% między 1997 a 2013 rokiem. Rośnie również liczba zabiegów przeznaczonych tylko dla panów. Są to m.in. chirurgiczne leczenie ginekomastii, zagęszczanie zarostu poprzez przeszczep włosów czy też zabieg wstawienia implantów mięśni piersiowych. Dodatkowo, mężczyźni chętnie korzystają z procedur takich jak liposukcja czy zabiegi laserowe.

4. Zabiegi estetyczne to sposób na odchudzanie

Wielu ludzi żyje w błędnym przekonaniu, że zabieg taki jak liposukcja jest świetnym sposobem na odchudzanie. Przypomnijmy więc, że liposukcja polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej, której nie jesteśmy w stanie spalić za pomocą ćwiczeń i odpowiedniej diety. Osoby u których przeprowadza się ten zabieg są bliskie osiągnięcia idealnej wagi. Liposukcja nie jest więc zabiegiem odchudzającym.

5. Powiększanie biustu uniemożliwia karmienie piersią

Jest to jeden z najpopularniejszych mitów jeśli chodzi o chirurgię estetyczną piersi. Wiele kobiet chcących powiększyć swój biust zastanawia się, czy po zabiegu będą mogły karmić piersią. Jest to oczywiście jak najbardziej możliwe! Implanty zazwyczaj umieszczane są pod mięśniem, dzięki czemu karmienie piersią w żaden sposób nie zostaje zaburzone.

6. Chirurgia estetyczna nie daje naturalnych efektów

Coraz częściej słyszymy o ofiarach nieudanych operacji plastycznych. Nie zawsze jednak podaje się do informacji fakt, że poszkodowany poddał się zabiegowi u osoby nie mającej nic wspólnego z medycyną. Pamiętajmy o tym, że głównym założeniem chirurgii estetycznej jest poprawa wyglądu pacjenta w taki sposób, aby w dalszym ciągu wyglądał on naturalnie. Ofiary nieudanych operacji często decydują się na wykonanie różnych procedur za granicą, w nieznanych, nierenomowanych klinikach co niesie ze sobą niezwykle poważne konsekwencje.

7. Zabiegi estetyczne pozostawiają widoczne blizny

Większość blizn po zabiegach chirurgii estetycznej zostaje umieszczona w takim miejscu, aby nie były one widoczne gołym okiem. Przykładowo, blizna po plastyce brzucha znajduje się w jego dolnej partii, dzięki czemu łatwo zasłonimy ją bielizną. Za drugi wzór możemy wziąć blizny po liftingu twarzy – umieszczane są głównie za uszami, na linii włosów dzięki czemu łatwo zakryjemy je fryzurą.

Dla wielu osób, operacje plastyczne w dalszym ciągu stanowią swego rodzaju temat tabu. Informacje przekazywane pocztą pantoflową nie tylko wprowadzają ludzi w błąd, ale również nie ujawniają przed nimi ogromnych możliwości chirurgii plastycznej i estetycznej.