Problem nadwagi i otyłości dotyczy coraz większej ilości Polaków. Jest to nie tylko defekt estetyczny, ale również zdrowotny – osoby otyłe znacznie częściej zmagają się m. in. ze schorzeniami kardiologicznymi, diabetologicznymi i endokrynologicznymi.

Walka z nadprogramowymi kilogramami nie jest łatwa, jednak współczesna medycyna oferuje nam wiele ciekawych i skutecznych rozwiązań. Jednym z nich jest balon żołądkowy.

Czym jest balon żołądkowy?

Balon żołądkowy to niechirurgiczna, bezpieczna i całkowicie odwracalna metoda walki z nadwagą. Procedura ta została opracowana w Stanach Zjednoczonych. Polega ona na umieszczeniu w żołądku na okres 6 miesięcy specjalnego balonu, którego zadaniem jest zapewnienie uczucia sytości. Pamiętajmy jednak o tym, że gwarancją sukcesu jest nie tylko samo założenie balona, ale przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych i przestrzeganie diety.

Obecnie wyróżniamy dwa typy balonów żołądkowych:

  • wypełniane solą fizjologiczną
  • wypełniane powietrzem

Balony wypełniane solą fizjologiczną

Balony które po implementacji wypełniane są solą fizjologiczną są obecnie stosowane najczęściej. Wykonane są głównie ze specjalnego silikonu odpornego na soki trawienne i inne substancje znajdujące się w żołądku. Na rynku dostępne są balony żołądkowe Orbera, Medsil oraz Spatz.

Balony wypełniane powietrzem

Balony żołądkowe Heliosphere® wypełniane powietrzem to nowość na rynku medycznym. Są one wykonane z materiałów syntetycznych, które są całkowicie odporne na wszelakie substancje znajdujące się w żołądku. Są również znacznie lżejsze. Balon po umieszczeniu w miejscu docelowym zostaje wypełniony powietrzem, co sprawia że może on swobodnie przemieszczać się w żołądku. Dzięki temu pacjenci odczuwają znacznie mniejsze dolegliwości pozabiegowe. Balon żołądkowy zapewnia on uczucie sytości na skutek czego pacjent spożywa znacznie mniejsze ilości pożywienia.

Umieszczanie balona żołądkowego

Czy jestem odpowiednim kandydatem?

Do zabiegu implementacji balona żołądkowego kwalifikują się osoby z nadmierną masą ciała, u których wskaźnik BMI przekracza 27. Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku osób bardzo otyłych metoda ta może nie przynieść pożądanych rezultatów. W ich sytuacji zaleca się przeprowadzenie operacji bariatrycznej.

Rozważ zabieg założenia balona żołądkowego jeżeli:

  • twój wskaźnik BMI jest mniejszy niż 36
  • nie możesz pozbyć się zbędnych kilogramów mimo stosowania diet i ćwiczeń
  • znajdujesz się na granicy nadwagi/pierwszego/drugiego stopnia otyłości
  • chcesz poprawić swoje samopoczucie

Przeciwwskazania do zabiegu

Z zabiegiem założenia balona żołądkowego związane są pewne zasady. Do najpopularniejszych przeciwwskazań należą:

  • ciąża
  • karmienie piersią
  • przepuklina rozworu przełykowego
  • zaburzenia krążenia
  • przebyte operacje przewodu pokarmowego
  • wrzody żołądka
  • problemy z krzepnięciem krwi
  • marskość wątroby
  • choroby nerek
  • choroby płuc
  • choroby wątroby
  • uzależnienie od alkoholu

Ryzyko związane z zabiegiem

Powikłaniem którego najbardziej obawiają się pacjenci jest pęknięcie balona żołądkowego. Sytuacja ta ma miejsce niezwykle rzadko – są to pojedyncze przypadki. Sól fizjologiczna zawarta w balonie nie jest jednak niebezpieczna dla naszego organizmu. Bardzo często barwiona jest na niebiesko, aby przy oddawaniu moczu pacjent mógł poznać że balon żołądkowy jest nieszczelny.

Ogólnie rzecz biorąc – zabieg ten nie jest obarczony poważniejszymi powikłaniami. Po przeprowadzonej procedurze pacjent może odczuwać mdłości i wymiotować. Jest to jednak naturalna reakcja organizmu.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed poddaniem się zabiegowi umieszczenia balona żołądkowego należy przeprowadzić podstawowe badanie morfologiczne (dokładne zalecenia ustala lekarz).

Oprócz tego pacjent powinien zaprzestać przyjmowania jakichkolwiek płynów i pokarmów na około 15 h przed planowanym zabiegiem.

Przebieg zabiegu

Przed przystąpieniem do implementacji balona żołądkowego pacjent znajduje się pod kontrolą anestezjologa. Podawane są wówczas leki uspakajające i przeciwbólowe. Następnie za pomocą endoskopu wprowadzany jest pusty balon żołądkowy. Cały zabieg jest bezbolesny ze względu na stałą opiekę anestezjologa.

Endoskop pozwala lekarzowi przeprowadzającemu zabieg na ustalenie dokładnego położenia balonu, ocenę przebiegu zabiegu. Po umieszczeniu, balon żołądkowy wypełniany jest solą fizjologiczną. Po wykonaniu tej czynności i sprawdzeniu czy implementacja balona przebiegła zgodnie z planem pacjent może rozpocząć nowy etap związany ze zmianą trybu życia.

Zalecenia pozabiegowe

Pierwsze kilkanaście dni po zabiegu mogą nie być łatwe dla pacjenta. Przez pewien okres czasu należy stosować dietę półpłynną, tak aby nie zarzucać żołądka ciężką treścią pokarmową (szczegółowe zalecenia zostają przekazane bezpośrednio przez lekarza).

Wraz z upływem czasu pacjent może zacząć powracać do spożywania posiłków o stałej konsystencji.

W późniejszym etapie kuracji, pacjent może powrócić do codziennych zajęć i wdrażania nowego stylu życia i żywienia.

Efekty

Balon żołądkowy zakładany jest na okres 6 miesięcy. W tym czasie pacjenci tracą średnio 15 – 20 kilogramów. Pamiętajmy jednak o tym, że im większa waga wyjściowa tym więcej jesteśmy w stanie schudnąć. W celu uzyskania i utrzymania jak najlepszych efektów zabiegu konieczne jest prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia. Pamiętajmy o tym, że balon żołądkowy nie zadziała jak dotyk czarodziejską różdżką – jeżeli chcemy schudnąć, to musimy włożyć w to wiele pracy.