Zdrowe odżywianie się przed operacją jest kluczowe, gdyż jest to jedyny sposób na utrzymanie stałej wagi, która jest konieczna przy zabiegach takich jak np. liposukcja czy abdominoplastyka.
Przygotowaliśmy dla was listę rzeczy, które powinniście jeść przed zabiegiem, oraz których powinniście unikać.

Co powinno się jeść przed operacją:

Produkty niskotłuszczowe i wysokobiałkowe

Np. jogurty, tofu, ryby, drób, orzechy, rośliny strączkowe. Produkty te zawsze powinny być częścią przedoperacyjnej diety, gdyż substancje w nich zawarte odgrywają kluczową rolę w regeneracji tkanek.

Produkty bogate w przeciwutleniacze

Np. owoce, warzywa, które zapobiegają problemom zdrowotnym poprzez neutralizację m. in. wolnych rodników.

Produkty nieprzetworzone

Całe jedzenie, które nie zostało przetworzone lub zostało przetworzone minimalnie. Tego typu produkty nie zawierają sztucznych dodatków. Zamiast tego są bogate w minerały, witaminy i inne składniki odżywcze.

Zróżnicowana dieta

Niezmiernie ważne jest, aby zapewnić organizmowi różnorodne składniki i substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. W niektórych przypadkach lekarza zalecają stosowanie wyselekcjonowanych suplementów diety na ok. miesiąc przed zabiegiem.

Czego powinno się unikać przed operacją:

Produktów zawierających zbyt dużo soli

Tego typu pokarmy są ściśle związane z wysokim ciśnieniem krwi co stanowi ogromny problem przed operacją. Może to doprowadzić do powstawania krwiaków i zatrzymywania się krwi w tkankach, co z kolei skutkuje zakażeniami, złym gojeniem się ran i blizn.

Produktów wysoko przetworzonych

Pokarmy tego typu pozbawione są jakichkolwiek substancji odżywczych. Ponadto zawierają w sobie ogromne ilości cukru, soli i tłuszczu w celu wzbogacenia smaku. Dodatkowo prowadzą one do nadwagi.

Produktów zwierających duże ilości tłuszczu

Tego typu produkty mogą prowadzić do poważnych stanów takich jak choroby serca i otyłość, które z kolei są przeciwwskazaniami do wykonania operacji plastycznej.