Ludzie poddają się różnego rodzaju zabiegom estetycznym w pogoni za atrakcyjnym wyglądem. Czasami jednak pacjenci nie potrafią spojrzeć na siebie obiektywnie i zatracają się w operacjach plastycznych, co prowadzi do wielu poważnych konsekwencji.

Dowiedz się czym jest dysmorfofobia i jakie są jej skutki

Dysmorfofobia (z ang. Body Dysmorphic Disorder, BDD) jest zaburzeniem psychicznym zwanym potocznie lękiem przed brzydotą. Osoby cierpiące na tę przypadłość bardzo często przekonane są o nieestetycznym wyglądzie swojego ciała. Zazwyczaj jest to tylko subiektywna opinia chorych – defekty w urodzie zauważają tylko oni sami.

Części ciała na które najbardziej skarżą się pacjenci cierpiący na dysmorfofobię:

  • nos
  • brzuch
  • piersi
  • uda
  • nogi
  • usta
  • pośladki

Oprócz tego osoby te w dużej mierze nie są usatysfakcjonowane z wyglądu swojej skóry i włosów.

Ludzie cierpiący na daną przypadłość bardzo często popadają w uzależnienie od operacji plastycznych. Okazuje się, że poddanie się zabiegowi niestety nie poprawia kondycji psychicznej pacjenta, który bardzo szybko doszuka się innego defektu twarzy czy też ciała, wpadając tym samym w wielki wir uzależnienia.

Rola chirurga plastycznego

Do chirurgów zgłaszają się osoby bez jakichkolwiek podstaw do przeprowadzenia operacji. Ich wygląd nie budzi żadnych negatywnych skojarzeń. Co więcej zdarza się że są to osoby bardzo atrakcyjne. W takiej sytuacji chirurg powinien odmówić wykonania zabiegu i zasugerować wizytę u odpowiedniego lekarza zajmującego się tego typu schorzeniami. Niestety w dzisiejszych czasach zdarzają się chirurdzy którzy mimo wszystko zgodzą się na przeprowadzenie operacji. Wówczas dobro pacjenta pozostaje daleko w tyle – liczy się czysty zysk. Na szczęście w renomowanych klinikach chirurgii plastycznej szybko dochodzi do rozpoznania dysmorfofobii.

Poszukiwanie innego lekarza

Chorzy na lęk przed brzydotą nie poddają się jednak tak łatwo. Jeżeli jeden lekarz odmówi im przeprowadzenia zabiegu, wówczas zaczną szukać innego chirurga który przeprowadzi zabieg bez zadawania zbędnych pytań. Posuwają się nawet do wyjazdu za granicę, gdzie różne osoby (niekoniecznie lekarze) zgodzą się na wykonanie operacji „od ręki”. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ zabieg przeprowadzony w nieodpowiednich warunkach oraz przez nieodpowiednią osobę prowadzić może do wystąpienia wielu poważnych powikłań, a nawet do śmierci.

Skutki dysmorfofobii

Dane zaburzenie psychiczne niesie ze sobą wiele konsekwencji. Może w znacznym stopniu popychać ludzi do samobójstwa. Stwierdzono że prawie 80% chorych miewa myśli samobójcze.

Kolejną kwestią są długi. Nie jest nowością, że operacje plastyczne i zabiegi estetyczne to kosztowna przyjemność. Osoby cierpiące na dysmorfofobię zadłużają się na kolejne operacje. Krąg się zatacza, z tą różnicą że długi robią się coraz większe.

Chorzy równie często zaczynają izolować się od społeczeństwa. Przeświadczenie o ich złym wyglądzie jest tak silne, że nie chcą oni zawierać nowych znajomości, nie mówiąc już o szukaniu partnera do stałego związku.

Leczenie dysmorfofobii

Pomocy należy szukać u psychoterapeuty, który może zalecić leczenie farmakologiczne. Leczenie tego schorzenia nie należy jednak do najłatwiejszych ze względu na przekonanie pacjenta o swojej brzydocie, jednak z pomocą doświadczonego lekarza dysmorfofobię można pokonać.

Bardzo łatwo przychodzi nam ocenianie ludzi poddających się operacjom plastycznym. Nigdy jednak nie zadajemy sobie pytania co skłoniło daną osobę do przeprowadzenia zabiegu. Bardzo prawdopodobne jest, że za taki stan rzeczy odpowiada dysmorfofobia.