Mikronakłuwanie (z ang. microneedling) to dobrze znana metoda odmładzania skóry, która zyskuje coraz większe grono fanów. Zastanawiasz się jak wykonywany jest ten zabieg, jak działa na komórki i co sprawia że w efekcie nasza skóra wygląda młodziej? Odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w tym artykule.
Dowiedz się na czym polega mikronakłuwanie
Młodszy wygląd bez użycia skalpela
Mikronakłuwanie jest zabiegiem niechirurgicznym, polegającym na nakłuwaniu skóry za pomocą maleńkich igiełek i pozostawianiu w niej niewielkich, kilkumilimetrowych otworów. Celem tego zabiegu jest wywołanie naturalnej reakcji obronnej organizmu na powstałe uszkodzenia, co znacznie pobudza komórki do produkcji kolagenu i przebudowy skóry.
Terapia na różne przypadłości i partie ciała
W zależności od części ciała wykorzystuje się igły różnych rozmiarów – od wielkości mniejszej niż 0.5 mm aż do 2 mm. Mikronakłuwanie najczęściej stosuje się przy:
- rozjaśnianiu blizn i rozstępów
- niwelowaniu zmarszczek
- pomniejszaniu blizn
- leczeniu przebarwień
- ujędrnianiu skóry
- leczeniu zmian potrądzikowych
Zabieg nie dla każdego
Niestety nie każdy może poddać się mikronakłuwaniu. Zabieg ten zdecydowanie odradza się osobom których występują:
- opryszczka
- stany zapalne
- stany ropne
- rany
Dodatkowo zabiegu nie przeprowadza się u osób cierpiących na problemy z krzepliwością krwi oraz u kobiet w ciąży.
Mikronakłuwanie a mezoterapia igłowa
Podczas zabiegu z wykorzystaniem igieł, pod skórę można dostarczyć różnych substancji na bazie np. kwasu hialuronowego czy różnego rodzaju minerałów i aminokwasów. Prowadzi to do jeszcze lepszej stymulacji komórek i bardziej spektakularnych efektów. Możemy wówczas mówić o mezoterapii mikroigłowej.
A po zabiegu…
Po przebytym zabiegu spodziewaj się zaczerwieniania i lekkiego pieczenia. Dyskomfort ten powinien jednak ustąpić w przeciągu pięciu kolejnych dni. Zaczerwienienie możesz zakryć makijażem, jednak nie każde kosmetyki nadają się do stosowania po zabiegu. W tej kwestii skonsultuj się z osobą przeprowadzającą zabieg. Znaczną poprawę kondycji skóry zauważysz w przeciągu kilku tygodni.
Jedna sesja nie wystarczy
Ilość zabiegów potrzebnych do osiągnięcia optymalnych rezultatów zależy od problemów pacjenta. Na ogół zaleca się przeprowadzenie 3 – 6 sesji w określonych odstępach czasowych. Następnie w celu utrzymania wyników, zaleca się przeprowadzanie 1 – 2 sesji w ciągu roku.
Mikronakłuwanie to technika, która prężnie rozwija się od kilkunastu lat. Firmy na całym świecie wprowadzają coraz to nowsze urządzenia które pozwalają na swobodną regulację długości igieł, tak aby dostosować je do potrzeb danego pacjenta. Metoda ta coraz bardziej zyskuje na popularności, ponieważ jest świetną alternatywą dla zabiegów chirurgicznych.