Operacje takie jak powiększanie piersi czy liposukcja przeprowadzane są u osób, które zachowują stałą, zdrową masę ciała.

U pacjentów z BMI (Body Mass Index) powyżej 30 nie zaleca się przeprowadzania jakichkolwiek operacji plastycznych, ze względu na duże ryzyko wystąpienia powikłań spowodowanych zbyt dużą masą ciała.

Osoby cierpiące na otyłość nie powinny poddawać się zabiegom chirurgii kosmetycznej ze względu na:

Słabe efekty zabiegu

W chirurgii plastycznej, konturowanie ciała przeprowadza się na luźnych, zwiotczałych tkankach i tłuszczu znajdującym się zaraz pod skórą. Natomiast tkanka tłuszczowa spowodowana otyłością znajduje się w głębszych partiach ciała. Również w chirurgii plastycznej piersi ważne jest, aby zachować odpowiednią wagę. Znaczne przybranie masy ciała przez pacjentkę może skutkować opadaniem piersi i odwróceniem efektów procedury, nie wspominając o powikłaniach operacyjnych spowodowanych otyłością. Zabiegu nie powinno się przeprowadzać również u osób, które cierpią na wahania wagi.

Większe koszta

Pacjenci cierpiący na otyłość są o 35% bardziej narażeni na pobyt na oddziale ratunkowym. W samych Stanach Zjednoczonych po zabiegach chirurgii plastycznej otyłe osoby wydały na leczenie pooperacyjne od ok. 4 do 8 tysięcy dolarów.

Większe ryzyko wystąpienia komplikacji

Osoby otyłe są 12 razy bardziej narażone na wystąpienie powikłań pooperacyjnych jak np. słabe gojenie się ran i infekcje, ze względu na wysoki procent tkanki tłuszczowej, przez którą ciało pacjenta jest słabiej unaczynione.

Efekty odwrotne do zamierzonych

Znaczne przybranie na wadze i jej wahania mogą prowadzić do całkowitego odwrócenia efektów po zabiegach takich jak powiększanie piersi, liposukcja, czy abdominoplastyka i lifting twarzy.