Obecnie najpopularniejszą formą powiększania biustu jest wstawienie implantów. Najbardziej znanymi implantami są oczywiście te silikonowe. Mało osób wie jednak o tym, że nie jest to jedyny rodzaj protez piersiowych. Przed zabiegiem warto dowiedzieć się nieco więcej na temat kształtów i rodzajów implantów.

Kształty implantów

Implanty anatomiczne

Protezy anatomiczne z wyglądu przypominają łezkę, a ich głównym zadaniem jest nadanie piersiom naturalnego kształtu. Dzięki temu piersi zostają powiększone, jednak ingerencja chirurga plastycznego nie jest tak widoczna jak w przypadku implantów okrągłych. Protezy anatomiczne stosuje się głównie w przypadku piersi które:

  • są zbyt małe
  • są asymetryczne
  • są zdeformowane po ciąży

Jeżeli zależy Ci na jak najbardziej naturalnych efektach powiększania biustu, wówczas powinnaś zapytać chirurga o anatomiczne implanty piersi.

Implanty okrągłe

Implanty okrągłe nadają piersiom pełniejszego kształtu, zwłaszcza w ich górnej części. Należy tutaj wspomnieć o tym, że duże i okrągłe protezy nadają piersiom bardziej nienaturalnego, sztucznego kształtu. Piersi są wówczas wręcz zbyt idealne. Kobiety jednak bardzo często decydują się na powiększenie biustu takimi implantami, ponieważ chcą podobać się swoim partnerom którzy lubią taki kształt piersi.

Powierzchnie implantów

Implanty gładkie

Gładkie protezy piersi pokryte są śliską, błyszczącą powłoką i zostały one wprowadzone jako pierwsze. Obecnie jednak stosowane są o wiele rzadziej niż implanty teksturowane. Gładka powłoka protezy sprzyja rotacji implantu i rozwojowi torebki łącznotkankowej. Może to prowadzić do obniżenia się protezy i pofałdowania skóry piersi, co znacznie psuje efekt estetyczny zabiegu.

Implanty teksturowane

Implanty teksturowane charakteryzują się specjalną, chropowatą powłoką. Zaletą implantów teksturowanych jest to, że minimalizują ryzyko rozwoju torebki łącznotkankowej i rotacji.

Rodzaje implantów

Implanty silikonowe

Pierwsze gładkie implanty silikonowe przeznaczone do powiększania piersi zostały zaprezentowane w 1962 roku w Stanach Zjednoczonych. Teksturowana powłoka protez piersiowych pojawiła się dopiero około 10 lat temu. Obecnie najczęściej stosowane są implanty trzeciej i czwartej generacji, posiadające wielowarstwową powłokę. Są one cienkie i bardzo szczelne. Ich wypełnienie stanowi żel silikonowy, który konsystencją ma przypominać ludzką tkankę tłuszczową. Dzięki temu powiększone piersi są bardziej naturalne w dotyku. Niestety implanty silikonowe mają również swoje wady. Mogą one znacznie utrudnić, albo wręcz uniemożliwić wykonanie mammografii. Dodatkowo w przypadku pęknięcia implantu, żel silikonowy który ulegnie wyciekowi musi zostać usunięty chirurgicznie. Na szczęście substancja ta nie jest groźna dla organizmu.

Implanty wypełnione solą fizjologiczną

Do wypełnienia tych protez stosuje się sól fizjologiczną. Należy tutaj zauważyć, że implanty wstawiane w piersi są puste i dopiero po wszczepieniu zostają napełnione roztworem, który również nie jest szkodliwy dla organizmu. Jedną z ich głównych zalet jest to, że nie wymagają przeprowadzania większych nacięć, dzięki czemu blizny po zabiegu są o wiele mniejsze. Ostatnimi czasy implanty wypełnione solą fizjologiczną wstawia się za pomocą endoskopu. Dodatkowo w żaden sposób nie utrudniają one wykonania mammografii, gdyż sól fizjologiczna całkowicie przepuszcza promienie rentgenowskie.

Implanty poliuretanowe

Implanty pokryte powłoką poliuretanową zrewolucjonizowały rynek medyczny. Swoją konsystencją są bardzo zbliżone do naturalnej piersi, a dodatkowo zmniejszają ryzyko rozwoju torebki łącznotkankowej i zapobiegają rotacji implantów. Dzieje się tak, ponieważ ich powłoka składa się z pewnego rodzaju mikrowłosków. Powstająca wówczas tkanka łączna zaczyna między nie wrastać, co prowadzi do stabilizacji implantu. Implanty poliuretanowe wypełnione są spoistym, medycznym żelem silikonowym który nie ulega wyciekowi nawet po uszkodzeniu implantu.

Implanty hydrożelowe

Protezy hydrożelowe stosowane są coraz rzadziej, jednak pojawiają się one jeszcze w niektórych klinikach. Ich zaletą jest fakt, że są niezwykle przejrzyste dla promieni rentgenowskich. W przypadku wycieku substancji z implantu, miała być ona całkowicie wchłaniana przez organizm, jednak okazało się że wcale tak nie jest. Wiele do życzenia pozostawia również szczelność implantów, co poparte jest wieloma, negatywnymi opiniami.

Pamiętaj że nie ma idealnych implantów piersi, jednak niektóre z nich mogą znacznie zmniejszyć ryzyko powstawania różnych powikłań, dodatkowo zapewniając satysfakcjonujące efekty estetyczne. Jeżeli nie jesteś pewna co do rodzaju implantów które powinnaś wybrać, wówczas porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Z całą pewnością dobierze on najlepsze dla Ciebie implanty.