Zapewne od dawna marzysz o tym zabiegu, więc naturalne jest to że oprócz podekscytowania odczuwasz również lęk i niepokój. Pozytywne nastawienie nie tylko skróci czas rekonwalescencji, ale również zapewni osiągniecie efektu na którym Ci zależy.

Czujesz się coraz bardziej niepewnie?

Główną przyczyną niepokoju jest lęk przed nieznanym. Im bliżej nam do zabiegu tym bardziej zaczynasz się stresować, a do głowy przychodzą Ci coraz to nowe pytania i myśli. Ważne jest, abyś w takich momentach zapisywała sobie wszystkie pytania, które pojawią się w Twoich myślach. Stawiając się na zabieg, podziel się z chirurgiem swoimi wcześniej spisanymi obawami. Pozwoli Ci to na ostateczne rozwianie wszelkich wątpliwości. Pamiętaj, że klinika i lekarze są dla Ciebie i żadne pytanie nie jest głupie. Zadaniem personelu placówki jest niesienie pomocy.

Podczas pierwszej wizyty Twój chirurg powinien szczegółowo przedstawić planowany przebieg operacji i wybrać najodpowiedniejszą dla Ciebie metodę. Lekarz na pewno skieruje Cię na badanie USG w celu wykluczenia chorób piersi, które uniemożliwią przeprowadzenie operacji. Chirurg poinstruuje Cię co wolno, a czego nie wolno robić przed zabiegiem.

Musisz pamiętać o tym, że nie należy nic jeść ani pić na 6 godzin przed planowaną operacją. Na tydzień przed operacją powinnaś również zrezygnować z  leków zawierających kwas acetylosalicylowy, który zawarty jest np. w aspirynie. Kwas ten może powodować krwawienie w trakcie trwania i po operacji.

Internet nie zawsze jest Twoim przyjacielem

Gdy zdecydujesz się już na zabieg i wybierzesz odpowiedniego chirurga, nie próbuj doszukiwać się drugiego dna. Jeśli masz obawy związane z zabiegiem, zwróć się do lekarza a nie do Google. Teraz nie czas na to, aby  w Internecie wyszukiwać efektów nieudanych operacji plastycznych itp. Pamiętaj o tym, że nieudane operacje w większości przeprowadzane były przez osoby niekompetentne, a Twój lekarz się do nich nie zalicza.

Przygotuj się na atak hejterów

Oprócz wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół, spodziewaj się również docinków i niemiłych uwag ze strony tzw. hejterów. Na pewno będą oni podważać Twoją decyzję odnośnie operacji. Uszczypliwe komentarze wynikające z zazdrości mogą pojawić się zarówno przed jak i po zabiegu. Nie powinnaś jednak brać tego do siebie. Ich zachowania utwierdzą Cię w przekonaniu, że była to Twoja indywidualna i przemyślana decyzja.

Będziesz potrzebowała pomocy

Pomimo tego, że jesteś niezależna i sama udzielasz wsparcia innym, w tym wypadku będziesz musiała poprosić o pomoc. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju wykonanego zabiegu. Jeśli na co dzień opiekujesz się dziećmi lub starszymi członkami rodziny, musisz pamiętać o tym aby zapewnić pomoc zarówno im jak i sobie.

Musisz pamiętać o tym, aby poprosić kogoś o transport z kliniki do domu, oraz  aby zaopiekował się tobą na 48h po wykonanej operacji. Jeżeli poddałaś się bardziej skomplikowanym zabiegom takim jak odsysanie tłuszczu czy plastyka brzucha, to ktoś powinien pozostać z Tobą przynajmniej przez pierwszy tydzień. Ważne aby była to osoba której ufasz, oraz która podnosi Cię na duchu. Na pewno udzieli Ci dodatkowego wsparcia i łatwiej będzie Ci zmagać się z bólem pooperacyjnym.

Zdrowa dieta i ćwiczenia

Termin operacji zbliża się wielkimi krokami, więc zaczynasz stosować dietę niskokaloryczną, aby osiągnąć jak najlepszą sylwetkę? Błąd. Wbrew powszechnemu przekonaniu, Twój organizm potrzebuje białka, żelaza, składników odżywczych i NAWET tłuszczu, aby porządnie się zregenerować. Jedz więc zdrowo i nie szalej z ograniczaniem spożywanych kalorii.

Pamiętaj o tym, że nadszedł czas aby ćwiczenia stały się rutyną. Jeśli chcesz żeby Twoje ciało pozostało sprawne bez narażania go na zbędne kontuzje, nie możesz go przemęczać. Zamiast tego pomyśl o zapisaniu się na jogę lub pilates. Jest to doskonały wybór, ponieważ ćwiczenia te skoncentrowane są na ogólnej poprawie twojej postawy i ciała. Jeżeli czeka Cię plastyka brzucha, skoncentruj się na wzmacnianiu i rozciąganiu mięśni tułowia. Po zabiegu nie będziesz mogła od razu chodzić w pozycji wyprostowanej, dlatego wcześniej wyćwiczone mięśnie pomogą zapobiec bólom pooperacyjnym.

Pomyśl o swoich zwierzętach

Jeżeli masz w domu psa, kota, lub inne zwierzę, warto aby bliska Ci osoba zajęła się nimi na czas Twojej rekonwalescencji. W tym czasie pupil może przysporzyć nie lada problemu, chociażby dla tego że lubią skakać na nas aby się przywitać, wskakiwać na nasze łóżko i w nim spać. Dodatkowo trzeba je karmić i wyprowadzać na spacer, co w Twoim stanie nie będzie wskazane przynajmniej przez kilka pierwszych dni. Tak więc jeśli masz zwierzęta, musisz wziąć je pod uwagę zanim poddasz się operacji.

Upewnij się, że nie jesteś w ciąży

Może wydawać się to oczywiste jeśli planujesz operację plastyczną, jednak przed planowanym zabiegiem musisz wykonać test ciążowy. Zdarzają się przypadki, w których pacjentka doznaje szoku gdyż nagle dowiaduje się że jest brzemienna. W takiej sytuacji zabieg trzeba przełożyć na minimum 9 miesięcy. Tak więc jeżeli jesteś kobietą aktywną seksualnie a chcesz poddać się operacji, musisz pamiętać o stosowaniu antykoncepcji. Jeśli natomiast wcześniej poddałaś się abdominoplastyce (plastyka brzucha), to musisz liczyć się z tym że ciąża cofnie efekty zabiegu.

Masz problem z papierosami?

Nie od dziś wiadomo, że palenie wpływa negatywnie na nasz organizm. Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że może to utrudniać szybką rekonwalescencję, jednak nie każdy rozumie w czym tak naprawdę tkwi problem. Podczas zabiegu chirurgii plastycznej możesz utracić trochę krwi. Jest to naturalne zjawisko każdej interwencji chirurgicznej. Niestety – nikotyna zawarta w papierosach zwęża naczynia krwionośne, przez co przepływ krwi wyraźnie się zmniejsza. Dlatego u osób mających problemy z paleniem nie zaleca się przeprowadzania operacji plastycznych, ze względu na ryzyko związane z niedokrwieniem tkanek.

Witaminy i leki bez recepty

Suplementy diety, witaminy, aspiryna i pigułki odchudzające mogą powodować znaczne  krwawienie po operacji, zwiększyć obrzęk, podnieść ciśnienie krwi i poziom cukru. Na ok. dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem i na dwa tygodnie po, zaleca się zaprzestanie przyjmowania: aspiryny, ziołowych suplementów diety, chromu, czosnku, imbiru, siemienia lnianego, oleju z ryb, jeżówki, lukrecji, żeń-szenia i dziurawca.

Testy laboratoryjne

Podczas konsultacji, lekarz może zlecić badania laboratoryjne. Jeśli wcześniej poddawana byłaś tomografii komputerowej, RTG lub USG, to powinnaś pokazać chirurgowi swoje wyniki. Na ich podstawie lekarz stwierdzi czy nie ma żadnych dodatkowych przeciwwskazań do zabiegu.