Jedną z metod prawidłowego dbania o bliznę jest jej masaż. Wykonywanie go jest szczególnie wskazane po abdominoplastyce, liposukcji, liftingupowiększaniu piersi.

Celem masażu blizn jest rozbicie i spuszczenie zalegającego tam płynu limfatycznego. Dzięki temu skóra stanie się gładsza i bardziej miękka.

Warunkiem wykonywania takiego masażu jest jednak całkowite zagojenie się rany. Jeżeli zaczniemy  zbyt szybko, to możemy doprowadzić do poważnych powikłań.

Według lekarzy, masaż można zacząć wykonywać kiedy blizna jest jeszcze niedojrzała, czyli kiedy jest w pełni zdrowa, ale odczuwany jest jeszcze ból i swędzenie.

Uważają oni również, że blizny dobrze jest smarować specjalnymi kremami i maściami, które zapobiegną wysychaniu blizny i utrzymają skórę elastyczną. Aby jednak nie podrażnić skóry, należy korzystać tylko z preparatów przepisanych przez lekarza.

Obecnie stosuje się kilka metod masażu. Jednym z nich jest drenaż limfatyczny. Polega on na wykonywaniu masażu okrężnymi, delikatnymi ruchami.

Druga z technik ma na celu spłaszczenie blizny. Polega ona na rozciąganiu skóry nad i pod blizną za pomocą 2-3 palców, a następnie całej powierzchni blizny.