Prawidłowo przeprowadzona rekonwalescencja jest kluczem do uzyskania jak najlepszych efektów po operacji plastycznej.

Mimo iż istnieją sposoby na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań, czasami dochodzi do nieprzewidzianych zmian, którym nie dało się zapobiec.

Po przebytej operacji pamiętaj o tym, aby:

Umawiać się na regularne wizyty do lekarza

Tego typu konsultacje są szczególnie ważne, gdyż dzięki temu lekarz będzie w stanie stwierdzić czy początkowa faza gojenia się ran przebiega prawidłowo i czy nie rozwija się żadne zakażenie.

Niezwłocznie udać się do lekarza gdy zauważysz niepokojące Cię objawy

Jeśli zauważysz u siebie dolegliwości takie jak gorączka, odwodnienie, zwiększony ból i obrzęk, żółtą lub zieloną wydzielinę, to bezzwłocznie powinieneś skontaktować się ze swoim lekarzem.

Obserwować blizny

Pamiętaj o tym, aby zwracać uwagę na wygląd swoich blizn, gdyż mogą się one przemieszczać i prowadzić do asymetrii skóry. Ich korekcja odbywa się po podaniu znieczulenia miejscowego. Tego typu powikłania są dosyć powszechne u pacjentów których skóra pozbawiona jest elastyczności i jędrności na skutek odchudzania. Korektę blizn należy wykonywać po ustąpieniu obrzęku.

Stosować antybiotyki

Tego rodzaju preparaty pomogą w leczeniu wszelkiego rodzaju zakażeń i infekcji. Ważne jest, aby kurację antybiotykiem doprowadzić do końca, w celu uniknięcia ponownego zakażenia i jego dalszych powikłań takich jak np. słabsze gojenie się ran.

Wyeliminować przyczyny, które mogą prowadzić do poważnych powikłań

Oprócz infekcji, mogą pojawić się również różnego rodzaju krwiaki, obrzęk lub wydzielina z rany. Ważne jest, aby dolegliwości te wyleczyć jak najszybciej, gdyż mogą one prowadzić do poważniejszych powikłań.