Czym jest karboksyterapia?

Karboksyterapia to zabieg opierający się na wprowadzaniu pod skórę CO2, czyli dwutlenku węgla. Dawka CO2 jest dostosowana w taki sposób, aby w żaden sposób nie zagrażała zdrowiu pacjenta. Zabieg ten jest z powodzeniem wykorzystywany przy leczeniu cellulitu, rozstępów oraz usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Dlaczego jest wykonywana?

Cellulit i rozstępy to jedne z najpopularniejszych problemów z jakimi muszą zmagać się współczesne kobiety. Defekty te są wstydliwe i niejednokrotnie przyczyniają się do powstawania kompleksów u Pań. Nie są to jednak jedyne przypadłości które skutecznie niweluje karboksyterapia. Zabieg ten wykonywany jest również w przypadku występowania m. in. łysienia czy też odkładania się tkanki tłuszczowej.

Kto jest odpowiednim kandydatem do zabiegu?

Karboksyterapia to zabieg przeznaczony dla osób zmagających się z takimi defektami jak:

 • cellulit
 • rozstępy
 • cienie pod oczami
 • łysienie
 • nadmiar tkanki tłuszczowej
 • wiotka skóra
 • zmarszczki

Terapia ta przeznaczona jest również dla osób cierpiących na problemy z krążeniem.

karboksyterapia - medycyna estetyczna

Przeciwwskazania

Karboksyterapia nie powinna być przeprowadzana z takich względów jak:

 • choroby płuc
 • choroby serca
 • ciąża
 • nowotwory
 • stany zapalne skóry

Zalety karboksyterapii

 • bezpieczeństwo zabiegu
 • możliwość leczenia wielu zaburzeń/defektów
 • alternatywna dla klasycznych zabiegów np. liposukcji
 • krótki czas zabiegu

Wady karboksyterapii

 • konieczność powtarzania zabiegu

Jak działa CO2?

Dwutlenek węgla towarzyszy nam non stop. Kojarzy nam się głównie z procesem oddychania. Jak jednak CO2 może poprawiać naszą urodę? Poprzez jego podanie podskórne, krew zaczyna przepływać szybciej, a skóra zostaje pobudzona do produkcji nowego kolagenu. Znacznej poprawie ulega również mikrokrążenie w naszym organizmie dzięki poszerzeniu naczyń krwionośnych.

Wpływ CO2 na cellulit

Poprzez podanie dwutlenku węgla w leczeniu cellulitu, w tkance powstaje swego rodzaju stan zapalny. Dzięki temu skóra zostaje pobudzona do produkcji nowego kolagenu i elastyny, co prowadzi do jej remodelowania. Cellulit zaczyna wówczas zanikać na skutek wygładzania się skóry. W chwili obecnej, karboksyterapia uważana jest za jedną z lepszych form leczenia cellulitu.

Wpływ CO2 na rozstępy

Rozstępy to nic innego jak blizny. Dzięki swoim właściwościom, dwutlenek węgla pobudza skórę do remodelingu poprzez pobudzenie jej do produkcji elastyny i kolagenu. Proces ten jest stopniowy i dosyć długi, jednak redukcja rozstępów jest trwała.

Wpływ CO2 na cienie pod oczami

Ciemne cienie pod oczami to problem z którym zmagają się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Zaburzone krążenie krwi w danym miejscu sprawia, że zaczyna ona poruszać się niezwykle wolno i zalega. Jej nagromadzenie sprawia, że staje się widoczna przez cienką skórę pod powieką dolną. Dzięki podaniu CO2 zapewniamy prawidłowy przepływ krwi i poprawiamy mikrokrążenie. Skutkuje to znaczną redukcją cieni pod oczami.

Wpływ CO2 na łysienie

Okazuje się, że karboksyterapia ma również zbawienny wpływ na włosy i skórę głowy. Podanie CO2 prowadzi do znacznego poszerzenia drobnych naczyń umieszczony pod skórą głowy. Mieszki włosowe stają się bardziej dotlenione i lepiej odżywione. W miarę powtarzania zabiegu, dochodzi również do zjawiska tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, dzięki czemu przepływ krwi staje się jeszcze większy.

Wpływ CO2 na tkankę tłuszczową

Czasami zmagamy się z zalegającą tkanką tłuszczową, której nie da się usunąć za pomocą specjalnych ćwiczeń czy też diety. Wówczas możemy poddać się zabiegowi karboksyterapii. Część dwutlenku węgla wprowadzonego do tkanki tłuszczowej zamienia się w kwas węglowy, który z kolegi rozpuszcza zalegający tłuszcz. Dzięki działaniu CO2 zmniejsza się nie tylko ilość tkanki tłuszczowej, ale również nie jesteśmy narażeni na ryzyko powstawania różnych wgłębień i nierówności na powierzchni skóry. Dziej się tak ponieważ karboksyterapia daje nam również efekt drenażu limfatycznego.

Przebieg zabiegu

Dwutlenek węgla aplikowany jest za pomocą specjalnej aparatury, dzięki której lekarz jest w stanie kontrolować ilość i temperaturę podawanego CO2. Cały zabieg trwa około 15 minut. Podczas jego trwania można odczuwać lekki ból spowodowany rozchodzeniem się CO2 w tkankach.

Efekty zabiegu

Efekty karboksyterapii uzależnione są od miejsca poddawanego zabiegowi. Na efekty redukcji rozstępów czy cellulitu będziemy musieli poczekać nawet do 3 miesięcy, jednak niwelacja cieni pod oczami może nastąpić nawet po jednym zabiegu.

W celu utrzymania jak najlepszych efektów, zabieg należy systematycznie powtarzać.