Wady korekcji nosa
- mogą pojawić się problemy skórne
- mogą pojawić się zauważalne blizny
Jak przygotować się do operacji?
Po podjęciu decyzji o przeprowadzeniu zabiegu, musisz spotkać się z wybranym przez siebie chirurgiem. Ustali on szczegóły dotyczące operacji. Lekarz na pewno zleci testy laboratoryjne, przeprowadzi wywiad medyczny i omówi przebieg zabiegu. Zapyta również, do skłoniło Cię do przeprowadzenia operacji, czy były przeprowadzane inne zabiegi rhinoplastyki, lub urazy nosa. Bardzo możliwe, że zaproponuje Ci przeprowadzenie wizualizacji, dzięki czemu łatwiej będzie mu zrozumieć jaki efekt chcesz uzyskać.
Na minimum tydzień przed terminem operacji, zaleca się zaprzestanie brania leków takich jak aspiryna, ponieważ wpływają one negatywnie na krzepliwość krwi. Na dwa tygodnie przed zabiegiem oraz na czas rekonwalescencji zaleca się zaprzestanie palenia papierosów, gdyż tytoń znacznie zwęża naczynia krwionośne.
Przebieg zabiegu
Korekcja nosa trwa ok. 1-2 godzin, jednak w szczególnych przypadkach czas ten może ulec wydłużeniu. Po znieczuleniu pacjenta lekarz odseparowuje skórę od nosa, po czym przystępuje do modelowania lub częściowego usunięcia chrząstek skrzydłowych, czubka nosa i (jeżeli zachodzi taka potrzeba) usunięcia garbu. Jeżeli w tkankach występuje ubytek, to chirurg jest w stanie uzupełnić ich braki, w efekcie czego uzyskamy idealny efekt końcowy. Po zakończeniu operacji, nos stabilizowany jest za pomocą opatrunków gipsowych, a w dziurki nosowe wkładane są tampony. Ma to na celu tamowanie krwawienia. W takiej sytuacji pacjent może oddychać jedynie ustami.
Rekonwalescencja
Pierwszą dobę po operacji, pacjentka spędza w klinice. Ok 3-4 dni po zabiegu następuje usunięcie tamponady i zmiana opatrunków, a po ok. 7 dniach następuje usunięcie szwów. Opatrunek gipsowy zakładany jest na ok 2 tygodnie, jednak przez następny miesiąc pacjentka powinien zakładać go na noc. Na kilka dni po rhinoplastyce, rekonwalescentka może odczuwać silny ból nosa, a w okolicach oczu może pojawić się obrzęk i zasinienie. Sprawdź co możesz zrobić, aby zmniejszyć zasinienie po plastyce nosa. Zalecane jest wykonywanie delikatnych masaży nosa, które powinien zademonstrować lekarz. Na czas rekonwalescencji zaleca się unikania sportów zespołowych, boksu i sztuk walki, gdyż istnieje ryzyko uszkodzenia nosa. Zamiast prysznica staraj się brać kąpiel, oraz staraj się panować nad mimiką twarzy. Nadmierne śmianie się może Ci zaszkodzić. Osoby po zabiegu powinny również unikać opalania na okres ok.3 miesięcy, gdyż promienie słoneczne mogą przyczynić się do powstania nienaturalnego koloru operowanego nosa. Zapoznaj się również z unikalnymi sposobami na szybszy powrót do zdrowia po plastyce nosa.
Efekty korekcji nosa
Efekt końcowy rhinoplastyki chirurgicznej widoczny jest mniej więcej po roku od operacji, jednak pierwsze zmiany widać po zdjęciu opatrunków i zejściu opuchlizny. Wynik dobrze przeprowadzonego zabiegu jest stały. Efekt uzyskany dzięki kwasowi hialuronowemu utrzymuje się przez ok. 12 miesięcy, natomiast nici liftingujące pozwalają cieszyć się nowym nosem przez ok. 18 miesięcy.