Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy zwany inaczej glikozoaminoglikanem jest biopolimerem występującym we wszystkich żywych organizmach. Jest to związek wiążący wodę w skórze właściwej, którego ubywa z biegiem lat. Wraz z postępującym procesem starzenia się skóry traci on zdolność wiązania wody. W medycynie estetycznej znany jest jako wypełniacz i nie jest pozyskiwany od zwierząt.

Dlaczego jest stosowany?

Kwas hialuronowy stosuje się do wypełnienia zmarszczek w miejscach, w których skóra utraciła elastyczność w skutek starzenia się. Stanowi on składnik wielu kremów i preparatów odmładzających. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą się odmłodzić.

zmiany w strukturze skóry

Czy jestem odpowiednią kandydatką do zabiegu?

Warto rozważyć zabieg z użyciem kwasu hialuronowego jeżeli:

  • interesuje Cię zabieg mało inwazyjny
  • masz widoczne zmarszczki w okolicach oczu, brwi i ust
  • nie palisz
  • pozostajesz w dobrym stanie zdrowia

 Wypełniacze, kwas hialuronowy

Przeciwwskazania

  • ciąża
  • okres karmienia piersią
  • choroby nowotworowe
  • leczenie onkologiczne
  • infekcje i stany zapalne skóry
  • choroby autoimmunologiczne

Ryzyko związane z zabiegiem

Iniekcje z użyciem kwasu hialuronowego na ogół są bezpieczne, jednak czasami mogą wystąpić powikłania takie jak:

  • zaczerwienienie
  • wysypka
  • reakcja alergiczna
  • obrzęk
  • zasinienie
  • zmiany czucia

Stopnie usieciowania kwasu hialuronowego

Wyróżniamy kwasy usieciowane, częściowo usieciowane i nieusieciowane. Różnią się one gęstością, trwałością efektów oraz stopniem wiązania cząsteczek wody. Tak więc kwas usieciowany stosuje się w przypadku przywracania objętości twarzy, wypełniania bruzd i tzw. wolumetrii, ponieważ jest najbardziej odporny na enzym hialuronidazy. Kwas częściowo usieciowany będzie idealny w przypadku, gdy chcemy uzyskać efekt lekkiego wypełnienia np. przy spłycaniu drobnych ubytków, blizn potrądzikowych. Kwas nieusieciowany najlepiej sprawdzi się natomiast w przypadku skóry suchej, zmęczonej i wiotkiej, ponieważ ma on ogromne właściwości nawilżające (szczególnie w przypadku dłoni lub u nałogowych palaczy).

Kwas hialuronowy

Gdzie aplikowany jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy usta

Powiększanie ust przy użyciu kwasu hialuronowego to obecnie jeden z najpopularniejszych zabiegów. Przyczynia się do tego m. in. panujący na całym świecie kult piękna, według którego to właśnie pełne i zmysłowe wargi stanowią wzór atrakcyjności. Tak więc jeżeli nie jesteś usatysfakcjonowana z wyglądu twoich ust, możesz wówczas skorzystać z zabiegu wypełnienia kwasem hialuronowym. Dzięki niemu jesteśmy w stanie uwydatnić wargi, zredukować asymetrię, poprawić ich kontur czy też podnieść kąciki ust, co w rezultacie da nam efekt odmłodzenia. Pamiętajmy o tym, że wraz z wiekiem, kwasu hialuronowego zaczyna ubywać, co prowadzi do utraty intensywności koloru ust, ich elastyczności, napięcia, jędrności oraz nawilżenia. W zależności od wieku, pacjentki przedstawiają różne potrzeby. W przypadku młodych kobiet zabieg modelowania ust kwasem hialuronowym jest przeprowadzany w celu uwydatnienia warg, natomiast starszym pacjentkom zależy głównie na poprawie naturalnego kształtu ust i poprawie konturu warg. Cały zabieg poprzedzony jest nałożeniem specjalnego kremu znieczulającego, który ma zapewnić pacjentce jak największy komfort. Istnieje również możliwość wykonania zastrzyku znieczulającego. Przedtem konieczne jest jednak prawidłowe oczyszczenie ust oraz zmycie szminki czy też innego makijażu znajdującego się na wargach. Następnie lekarz przystępuje do iniekcji kwasu hialuronowego wedle oczekiwań pacjentki. W zależności od tego czy celem jest powiększenie ust czy też poprawa ich konturu, wypełniacz wstrzykuje się w bokach ust i rozprowadza do ich środkowej części, lub aplikuje się go jedynie wzdłuż konturu ust. Końcowym etapem jest odpowiednie rozmieszczenie preparatu, dzięki czemu usta zostaną dobrze wymodelowane.

Powiększanie ust, augmentacja ust

Nos

Kwas hialuronowy pozwala nam na przeprowadzenie bezoperacyjnej korekty nosa. Jest to niezwykle ciekawa alternatywa dla tradycyjnych zabiegów z zakresu rhinoplastyki. Przy użyciu specjalnego preparatu jesteśmy w stanie skorygować różnego rodzaju asymetrie, skrzywienia lub np. garb nosa. Dodatkowo możemy zredukować znajdujące się w tym obszarze zmarszczki. Należy jednak pamiętać o tym, że nie u każdej osoby możliwe jest przeprowadzenie tej procedury. Pacjent musi zostać zakwalifikowany do zabiegu przez lekarza. Bo przejściu takiej kwalifikacji, pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe które zniweluje dyskomfort związany z wykonywaniem nakłuć. W zależności od oczekiwanych rezultatów, po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego lekarz modeluje nos w odpowiedni sposób poprzez ugniatanie. Z tego też względu niezwykle ważne jest poddanie się zabiegowi i doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza, ponieważ to właśnie od niego zależy wygląd naszego nowego nosa.

Oczy

Na skutek działania mięśni okrężnych oka powstają tzw. kurze łapki, czyli zmarszczki przy zewnętrznych kącikach oczu. Pojawiają się stosunkowo wcześnie, jednak możemy je zauważyć będąc dopiero w bardziej dojrzałym wieku, kiedy to nasza skóra zaczyna tracić swoją objętość. Dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego możemy je znacznie spłycić i przywrócić naszej twarzy bardziej młodzieńczy wygląd.

Dolina łez

Dolina łez to defekt z którym zmaga się bardzo duża ilość osób. Powodem jego powstawania są ubytki w tkance podskórnej okolicy oczu oraz osłabienie tamtejszych mięśni. Efektem tego procesu jest powstanie zagłębienia, przebiegającego w ten sam sposób jak kierunek przepływania łez (stąd też nazwa). Dolina łez nadaje naszej twarzy niezwykle smutnego, ponurego i zmęczonego wyrazu. Dzięki zabiegowi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego jesteśmy w stanie odpowiednio spłycić i zatuszować dany defekt.

Czoło

Zmarszczki poziome czoła powstają na skutek działania mięśnia czołowego. Mięsień ten odpowiada za ruch brwi. W związku z tym, za każdym razem gdy wyrażamy emocje, przyczyniamy się do powstawania zmarszczek poziomych czoła. Nie widać ich w młodym wieku, jednak wraz z upływem czasu i na skutek wiotczenia skóry, zaczynają stawać się coraz bardziej wyraźne.

Lwia zmarszczka

Lwia zmarszczka jest niezwykle charakterystycznym defektem. Mamy z nią do czynienia, gdy pomiędzy brwiami powstaje pionowa bruzda. Przyczyną jej rozwoju jest silna praca mięśnia marszczącego brwi. Jej niwelacja nadaje twarzy o wiele łagodniejszego i przyjaznego wyglądu.

Policzki

Kwas hialuronowy pozwala nam na uwypuklenie policzków, które na skutek upływu czasu straciły swoją młodzieńczą objętość. W takiej sytuacji zapadnięte policzki sprawiają, że nasza twarz wygląda na o wiele starszą i zmęczoną.

Dłonie

Coraz częściej to nie twarz zdradza nasz wiek, tylko dłonie. Okazuje się jednak, że również one mogą zostać poddane iniekcjom kwasu hialuronowego. Wraz z postępującym procesem starzenia się, skóra naszych dłoni staje się wiotka, cienka i bardziej sucha. Dzięki przeprowadzeniu odpowiednich zabiegów jesteśmy w stanie zatuszować różnego rodzaju mankamenty i nadać im bardziej młodzieńczego wyglądu poprzez ich wypełnienie i nawilżenie.

Włosy

Okazuje się, że kwas hialuronowy może być podawany również jako serum poprawiające stan naszych włosów. Ostrzykiwanie skóry głowy sprawi, że znacznie wzmocnimy i odżywimy cebulkę włosa. Wówczas dochodzi również do stymulacji wzrostu nowych włosów, a co za tym idzie – spowolnieniem procesu łysienia.

Inne zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy od wielu lat jest z powodzeniem wykorzystywany w medycynie estetycznej. Zabiegi z jego użyciem pozwalają nam zachować młodość na dłużej, bez konieczności poddawania się tradycyjnym procedurom chirurgicznym. Kwas hialuronowy pozwala nam na wygładzenie różnego rodzaju zmarszczek i bruzd, wypełnienie i spłycenie blizn oraz na przywrócenie objętości policzkom. Do defektów najczęściej korygowanych za pomocą kwasu hialuronowego należą:

  • dolina łez
  • bruzdy nosowo – wargowe
  • lwia bruzda
  • linie marionetki
  • zmarszczki palacza
  • kurze łapki
  • utrata objętości twarzy
  • starzenie się skóry twarzy, dłoni i szyi

Kwas hialuronowy w ortopedii

W przypadku ortopedii, kwas hialuronowy stosowany jest przy różnego rodzaju chorobach zwyrodnieniowych kości i stawów. Schorzenia te w dużej mierze uzależnione są od ilości kwasu hialuronowego w organizmie pacjenta. Kuracja polega na dostosowanej suplementacji kwasu. Podaje się go za pomocą zastrzyków.

Kwas hialuronowy w okulistyce

W okulistyce, kwas hialuronowy wykorzystywany jest do wytwarzania m. in. kropli do oczu oraz przy leczeniu zespołu suchego oka. Dzięki swoim właściwościom, łagodzi podrażnienia, chroni rogówkę przed wysychaniem, nawilża gałkę oczną i przyczynia się do stabilizacji filmu łzowego.

Kwas hialuronowy w ginekologii

W ginekologii, kwas hialuronowy stosowany jest w przypadku wystąpienia różnego rodzaju stanów zapalnych oraz po zabiegach laserowych i chirurgicznych. Jego skład ma korzystny wpływ na sprawniejsze gojenie się tkanek.

Kwas hialuronowy w proktologii

W przypadku proktologii, kwas hialuronowy wykorzystuje się przy leczeniu chorób odbytu i odbytnicy. Dzięki swoim właściwościom znacznie usprawnia gojenie się ran i nawilża błonę śluzową. Stosowany jest jako składnik czopków.

Kwas hialuronowy w otolaryngologii

Dzięki niemu jesteśmy w stanie zregenerować uszkodzone struny głosowe, oraz wyleczyć perforację błony bębenkowej.

Kwas hialuronowy w organizmie człowieka

Hialuronidaza

Niekiedy nie jesteśmy zadowoleni z efektów uzyskanych po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego. Wówczas istnieje możliwość przeprowadzenia hialuronidazy, czyli rozbicia kwasu hialuronowego. Wymaga to jednak ogromnych umiejętności i doświadczenia lekarza, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo powstania różnego rodzaju nierówności.

Czołowi producenci kwasu hialuronowego

  • Juvederm® – Allergan
  • Restylane® – Galderma Laboratories
  • Teosyal® – Teoxane
  • Regenyal® – Regenyal Laboratories
  • Succeev® – Sanofi-Aventis

Gdzie można wykonać zabieg wstrzyknięcia kwasu hialuronowego?

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego możemy wykonać w renomowanych klinikach i u doświadczonych lekarzy w każdym większym mieście w Polsce. Pacjentki najczęściej poddają się zabiegowi w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Katowice, Szczecin, Wrocław, Łódź.

Jak wybrać odpowiedni gabinet?

Wybierając gabinet czy też klinikę medycyny estetycznej, musimy przede wszystkim pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Z tego też względu powinniśmy poszukać renomowanej kliniki o dobrej reputacji, w której zabiegi wykonują doświadczeni i wykwalifikowani lekarze, używający oryginalnych i sprawdzonych preparatów.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed przystąpieniem do zabiegu, powinnaś poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i suplementach diety, takich jak aspiryna, ibuprofen czy witamina E, gdyż mogą one powodować nadmierne zasinienie. Dodatkowo leki te działają przeciwzakrzepowo.

Lekarz może również poprosić cię o zaprzestanie palenia na okres co najmniej 6 tygodni od daty planowanego zabiegu. Na 14 dni przed nie spożywaj również alkoholu

Jak wygląda wypełnianie zmarszczek z użyciem kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy wstrzykiwany jest za pomocą bardzo cienkich igieł, a cała procedura trwa ok. 30 minut.
Pierwszym krokiem jest ocena stanu twojej skóry. Lekarz dokładnie przyjrzy się zmarszczkom które mają zostać wypełnione.
Następnym krokiem jest zaznaczenie na twarzy punktów, w które zostanie wstrzyknięty wypełniacz
Trzecim krokiem jest oczyszczenie twarzy środkiem antybakteryjnym. Zaraz po tym stosuje się lekkie znieczulenie, które złagodzi ból.
Następnie lekarz wykonuje iniekcję substancji zawierającej kwas hialuronowy. Same zastrzyki zajmują zazwyczaj kilka minut.
Na samym końcu twarz zostaje ponownie oczyszczana. Zastosować można również okład z lodu, który zniweluje ból i obrzęk.

Rekonwalescencja

Do normalnego życia można powrócić zaraz po zabiegu. Należy jednak uważać, aby nie naciskać na miejsca iniekcji, tak aby kwas hialuronowy nie rozchodził się pod skórą. Mogą również pozostać niewielkie zasinienia w miejscach iniekcji. Szczególną uwagę zwróć na duże ilości spożywanej wody niegazowanej. Unikaj również wahań temperatury – zrezygnuj z sauny czy solarium. Dodatkowo pamiętaj, aby przez minimum miesiąc nie poddawać się laseroterapii, zabiegom złuszczającym naskórek (np. dermabrazji) oraz makijażowi permanentnemu .

Efekty po zabiegu

Efekty zabiegu utrzymują się przez ok. 6-12 miesięcy. W przypadku głębokich zmarszczek, zastrzyki z kwasu hialuronowego trzeba powtórzyć kilka razy w celu ich redukcji. Aby utrzymać jak najlepsze rezultaty iniekcji, procedurę należy regularnie powtarzać.

Średnia cena zabiegu

W zależności od wybranego preparatu i ilości iniekcji, cena zabiegu waha się od 300 PLN do 2.000 PLN.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy lekarz może podać zbyt dużą ilość kwasu hialuronowego?
  2. Ile kosztuje zabieg z użyciem kwasu hialuronowego?
  3. Jak często mogę wstrzykiwać kwas hialuronowy?
  4. Jak będę wyglądała zaraz po zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego?