Żylaki kończyn dolnych to przypadłość z którą zmagają się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Mianem żylaków określamy różnego rodzaju zmiany morfologiczne w układzie żylnym człowieka, objawiające się ich poszerzeniem, wydłużeniem i poskręcaniem.

żylaki - leczenie żylaków

Na podstawie badań przeprowadzonych w 2014 roku szacuje się, że nawet 62% Polaków w wieku 20 – 80 lat wykazuje pierwsze objawy żylaków. Czy istnieją więc jakieś skuteczne sposoby leczenia żylaków? Jak radzić sobie z tą dolegliwością?

Poznaj dostępne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Farmakologiczne leczenie żylaków

Ta metoda leczenia żylaków (jak sama nazwa wskazuje) polega na przyjmowaniu specjalnych leków, których celem jest załagodzenie dolegliwości związanych z rozwojem żylaków takich jak m. in. obrzęk, uczucie ciężkości czy też ból. Leki podawane przy przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ) to zarówno leki roślinne (bogate w flawonoidy, saponiny i rutynę) jak i syntetyczne (bogate w diosminę, prostaglandyny, dobesylan wapnia). Metoda ta bardzo często stosowana jest przy wspomaganiu innych form leczenia żylaków.

Kompresjoterapia

Leczenie żylaków tą metodą opiera się na stosowaniu odpowiedniego ucisku (kompresji). Jest to nieinwazyjna metoda mająca na celu łagodzenie oraz zapobieganie powstawaniu PNŻ. Specjalne opaski, bandaże, podkolanówki czy rajstopy uciskowe uciskają kończynę, dzięki czemu każdy nasz ruch nogą (podczas chodzenia, biegania) znacznie pobudza pracę pompy mięśniowej. Konsekwencją takiego działania jest usprawnienie przepływu krwi żylnej co skutkuje zmniejszeniem obrzęku i niwelacją nienaturalnego wyglądu kończyny.

żylaki - leczenie żylaków

Skleroterapia

Jest to jedna z najbardziej znanych pacjentom form leczenia żylaków. Zabieg ten polega na ostrzykiwaniu zmian żylnych specjalnymi lekami, których zadaniem jest zwłóknienie danego naczynia. Po przeprowadzeniu skleroterapii, naczynie zostaje wyłączone z układu żylnego. Następnie stosowana jest również kompresjoterapia, która zapewni jak najlepsze efekty zabiegu.

RFITT (Radiofrequency Induced Thermotherapy)

Leczenie żylaków metodą RFITT jest obecnie jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych form leczenia wewnątrzżylnego. Do żył wprowadzana jest specjalna sonda wytwarzająca fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości. Ich działanie opiera się na skracaniu włókien kolagenowych i obkurczaniu naczyń, w efekcie czego dochodzi do całkowitego zamknięcia żyły.

EVLA (Endovenous Laser Ablation)

Bardzo skuteczna i zaawansowana forma leczenia żylaków. Opiera się ona na wewnątrzżylnym naświetlaniu żył za pomocą wiązki lasera o odpowiedniej częstotliwości i jej następnym zamknięciu. Co ważne, metoda ta charakteryzuje się ponad 90% skutecznością. Może być również przeprowadzana w trybie ambulatoryjnym.

SVS (Steam Vein Sclerosis)

Metoda ta polega na usuwaniu żylaków z wykorzystaniem właściwości pary wodnej. W chwili obecnej jest to najbardziej innowacyjna metoda leczenia żylaków. Cała procedura polega na zamykaniu i usuwaniu żył za pomocą pary wodnej o temperaturze 120 C.

Klasyczne metody chirurgiczne

Niestety nie każdy pacjent kwalifikuje się do leczenia jedną z wyżej wymienionych metod. Wówczas stosowane są klasyczne metody chirurgiczne takie jak miniflebektomia Mullera, polegająca na podwiązaniu chorej żyły i wszystkich jej dopływów.

Pamiętajmy o tym, że żylaki to nie wyrok. Schorzenie to jest uciążliwe, jednak współczesna medycyna oferuje nam wiele innowacyjnych rozwiązań, dzięki które skutecznie radzą sobie z tym problemem.