Na czym polega lifting twarzy?

Lifting twarzy jest to kosmetyczny zabieg chirurgiczny, mający na celu poprawę wyglądu twarzy oraz szyi. Wraz z upływem lat zaczynają pojawiać się bruzdy ustno-nosowe, fałdy skóry na szyi, oraz luźna skóra na podbródku. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest poddanie się liftingowi twarzy i szyi. Zabieg polega na naciągnięciu skóry poprzez usunięcie jej nadmiernej ilości. Dzięki temu pozbywamy się zmarszczek i innych niepożądanych oznak starzenia się.

Dlaczego jest wykonywany?

Kobiety pragną pozostać wiecznie młode, jednak w pewnym wieku skóra nie jest już taka jędrna. Zamiast tego staje się luźna i wiotczeje, dlatego też lifting twarzy wykonywany jest głównie z powodów estetycznych. Kobiety chcą pozbyć się zmarszczek, obwisłych policzków, luźnej skóry na podbródku i nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej w okolicach szyi. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten nie jest dla wszystkich. Nie powinno przeprowadzać się go u osób cierpiących na choroby zakrzepowo – zatorowe, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe. Również w przypadku nieleczonej cukrzycy, nie zaleca się przeprowadzania rhytidektomii. Osoby cierpiące na wahania wagi muszą liczyć się z tym, że każde przybranie na wadze i utrata kilogramów powodują rozciąganie się i wiotczenie skóry.

Czy jestem odpowiednią kandydatką?

Należy rozważyć poddanie się zabiegowi jeżeli:

 • twoja skóra twarzy jest zwiotczała
 • skóra wokół szczęki jest obwisła
 • zwiotczała skóra tworzy obwisłe podgardle

Przeciwwskazania

 • stany zapalne skóry
 • problemy z krzepliwością krwi
 • cukrzyca
 • nadciśnienie

Ryzyko związane z zabiegiem

Jeżeli decydujesz się na podciąganie powłok twarzy, musisz pamiętać o tym że mogą wystąpić różne niepożądane efekty takie jak blizny. Blizny po nacięciach są trwałe, jednak zazwyczaj znajdują się one za uszami i są zasłonięte przez włosy. Problem pojawia się w przypadku włosów krótkich, które nie są w stanie ukryć blizn. Może przed wykonaniem zabiegu warto zdecydować się na nową fryzurę?

Po operacji możesz spodziewać się również obrzęku i siniaków, które mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni. Przez opuchliznę możesz mieć wrażenie, że twoje rysy twarzy bardzo się zmieniły, jednak jest to naturalny efekt rekonwalescencji, który ustępuje zazwyczaj po kilkudziesięciu dniach.

Kolejnym niekomfortowym efektem liftingu, jest zmiana czucia. Po zabiegu możesz odczuwać m. in. drętwienie policzków i szyi, które może utrzymywać się kilka miesięcy. W ekstremalnych przypadkach ów niedogodność może występować nawet przez dwa lata.

U niektórych pacjentów pojawia się również problem z nadmierną utratą włosów, który może być przejściowy jak i niestety stały. Oczywiście mamy tutaj na myśli włosy, które znajdują się przy nacięciach. Włosy które zostały utracone tymczasowo, powinny zacząć odrastać w przeciągu 3 miesięcy, natomiast permanentna utrata włosów może wiązać się z ich przeszczepem.

Jednym z rzadszych skutków rhytidektomii jest uszkodzenie nerwu twarzowego, co prowadzi do tymczasowego (rzadziej stałego) osłabienia mięśni twarzy. Równie rzadko dochodzi do martwicy skóry w skutek złego dopływu krwi do tkanek twarzowych, dlatego przed zabiegiem absolutnie niewskazane jest palenie tytoniu.

Warto również zapozna się z informacjami dotyczącymi radzenia sobie z powikłaniami po zabiegu.

Zalety liftingu twarzy

 • młodszy wygląd twarzy
 • jeden zabieg odmładza wiele obszarów twarzy
 • poprawa konturu twarzy

Wady liftingu twarzy

 • niekiedy wymagany jest wtórny lifting twarzy
 • lifting twarzy nie nada ci zupełnie nowego wyglądu, jedynie cię odmłodzi

Jak przygotować się do zabiegu?

Podczas pierwszej konsultacji lekarz na pewno będzie chciał zaznajomić się z historią chorób. Bądźmy przygotowani na pytania dotyczące przebytych i aktualnych chorób, takich jak np. nadciśnienie krwi. Równie ważne jest poinformowanie lekarza o wcześniej przebytych operacjach, oraz o tym jakie leki przyjmujemy. Istotne są zwłaszcza te specyfiki, które wpływają na zdolność krwi do krzepnięcia. Przeprowadzone zostanie badanie lekarskie, mające na celu ocenę stanu skóry, oraz struktury twarzy i szyi, z wyszczególnieniem wszelkich zmian w symetrii twarzy i blizn. Pamiętajmy o tym, aby poinformować chirurga o naszych oczekiwaniach związanych z zabiegiem, oraz o świadomości wystąpienia możliwych powikłań. Dzięki temu, lekarz na pewno raz jeszcze przedyskutuje z nami całą operację.

Przed zabiegiem należy przestrzegać zaleceń odnośnie przyjmowania leków. Najczęściej objawia się to poprzez zaprzestanie zażywania aspiryny, suplementów diety, oraz leków przeciwzapalnych, które mają negatywny wpływ na krzepnięcie krwi. Możliwe że lekarz przepisze nam antybiotyk, który zaczniemy brać przed operacją. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia infekcji. Na noc przed liftingiem, należy dokładnie umyć twarz i włosy, oraz unikać spożywania posiłków. Zwróćmy uwagę również na to, aby mieć ze sobą kogoś do pomocy, kto odwiezie nas do domu i zostanie z nami przez ok. 2 dni.

Przebieg zabiegu

Lifting twarzy trwa zazwyczaj ok 1,5 – 3h. Czas zabiegu zależy od metody stosowanej przez lekarza. Dodatkowo wydłuża się, jeżeli wykonywana jest np. korekcja powiek.

Wyróżniamy kilka techniki liftingu twarzy:

 • lifting tradycyjny – nacięcia wykonywane przez lekarza prowadzą od linii włosów na skroniach, wokół uszu i kończą się w dolnej części czaszki. Jeżeli zabieg obejmuje również lifting szyi, wtedy nacięcie wykonywane jest również pod brodą
 • mini facelifting – stosowany jest do korekcji pojedynczych partii twarzy np. brody
 • SMAS (Superficial Musculo Aponeurotic System) facelifting – obejmuje wszystkie techniki, które zmieniają ukształtowanie mięśni i tkanki łącznej
 • midfacelifting – jest to tzw. lifting średni, który pozwala napiąć skórę policzków poprzez tworzenie jednego nacięcia pod dolnymi powiekami. Dzięki temu można również zredukować zmarszczki znajdujące się przy nosie i w kącikach ust
 • Bio-Facelifting – wbrew pozorom zabieg ten nie ma zbyt wiele wspólnego z naturalnymi metodami. Przy tej metodzie nie jest wymagane zszywanie nacięć. Rany zamykają się same poprzez zastosowanie fibryny, która ma działanie podobne do kleju.

Rekonwalescencja

Po zabiegu zostaną założone bandaże, które niekoniecznie będą wygodne. Uciskają one jednak skórę, dzięki czemu minimalizują obrzęk i zasinienie. Mogą również zostać założone dreny, w celu usunięcia nadmiaru krwi.

Pierwszych kilka dni po zabiegu może być niekomfortowych. Należy pamiętać o tym, aby na czas rekonwalescencji prowadzić w miarę spokojny tryb życia. Podczas leżenia, głowa powinna znajdować się na podwyższeniu.

Dobry sen to podstawa sprawnej rekonwalescencji, dlatego też warto sprawdzić jaka pozycja jest najlepsza do spania po liftingu twarzy.

Należy unikać również sytuacji, w których nacięcia po zabiegu poddawane są dotykowi. Pamiętajmy również o tym, aby unikać ubrań wkładanych przez głowę. Przez co najmniej dwa tygodnie od zabiegu należy unikać spożywania alkoholu. Wiąże się to z naczyniami krwionośnymi, których rozkurcz powodować może krwotoki. Jeżeli zależy Ci na sprawnym odzyskaniu sił, to zapoznaj się z 8 sposobami które przyspieszą rekonwalescencję.

Nie należy również wystawiać blizn na działanie słońca, do czasu aż zrobią się one różowe. Dzień po facelifcie na pewno spotkasz się z lekarzem, który oceni twój stan, zmieni opatrunki i nałoży specjalną maść na nacięcia. W ciągu 5-14 dni zostaną również usunięte szwy. Jeżeli w przeciągu 12 godzin od wykonania zabiegu pojawią się ból po jednej strony twarzy, duszności, nieregularne bicie serca oraz ból w klatce piersiowej, niezwłocznie powiadom o tym lekarza.

Powinnaś również zapoznać się z  5 sposobami na szybszy powrót do zdrowia po facelifcie.

Efekty zabiegu

Efekty zabiegu mogą utrzymywać się nawet przez 10 lat. Należy jednak pamiętać o tym, że zabieg nie zatrzyma procesów biologicznych i nasza skóra i tak będzie się starzeć. Nadmierne opalanie również negatywnie wpływa na kondycję naszej skóry. Warto zauważyć, że efekty liftingu są lepiej widoczne u kobiet niż u mężczyzn, ponieważ męska skóra jest grubsza, a w dodatku posiadają oni większe ślinianki przyuszne ( rodzaj gruczołów ślinowych znajdujących się w policzkach). Tym sposobem męskie policzki mogą wydawać się pełne mimo liftingu. Pamiętajmy o tym, że całkowity efekt zobaczymy dopiero po zejściu obrzęku.

Po pewnym czasie możesz zdecydować się na wtórny lifting twarzy.

Poniżej zaprezentowane są zdjęcia New Horizons Center for Cosmetic Surgery – kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć

Cena

Ceny zabiegu wahają się od 12 do 17 tysięcy, przy czym najtańsze zabiegi nie gwarantują opieki medycznej po operacji, pobytu w klinice, zmiany opatrunków i podstawowej opieki pielęgniarskiej.

Alternatywne zabiegi

Fotoodmładzanie

Zabieg polegający na odmładzaniu twarzy poprzez emitowanie silnej wiązki światła przenikającej przez skórę.

Happy Lift

Za pomocą specjalnej igły pod skórą twarzy umieszczane są nici liftingujące, które podtrzymują zwiotczałe tkanki oraz poprawiają jędrność skóry.

Scarlet®RF System

Urządzenie składające się ze specjalnych elektrod stymuluje skórę do produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra staje się bardziej napięta i elastyczna. Poprawia się również jej koloryt.

Mesolift

Metoda ta polega na wstrzykiwaniu w skórę bardzo małych ilości specjalnych preparatów wypełniających.

Najczęściej zadawane pytania

1. Czy można być za starym/za młodym na lifting twarzy?
2. Czy po liftingu twarzy może zmienić się pozycja moich uszu?
3. W jakim czasie od liftingu twarzy mogę zacząć myć głowę?
4. Czy po liftingu twarzy moja twarz może stać się asymetryczna?