Na czym polega zabieg liposukcji?
Liposukcja jest zabiegiem chirurgicznym, wykorzystywanym w celu rozbicia i usunięcia nadmiernej tkanki tłuszczowej z określonych części ciała, takich jak brzuch, uda, pośladki, biodra, ramiona i szyja. Zabieg ten stosowany jest również do kształtowania sylwetki. Cała procedura polega na wprowadzeniu pod skórę cienkiej rurki zwanej kaniulą. Poprzez użycie podciśnienia kaniula odprowadza zalegający tłuszcz.
Należy pamiętać o tym, że liposukcja nie jest zabiegiem odchudzającym. Pomaga ona pozbyć się nadmiaru tłuszczu z określonych partii ciała, jednak stosuje się ją u osób mających stałą wagę. Nie jest ona wskazana u pacjentów zmagających się z dużą nadwagą i otyłością
Dlaczego jest wykonywany?
Kobiety poddają się zabiegowi odsysania tłuszczu głównie z powodu przeświadczenia o swoim nagannym wyglądzie. Bywają sytuacje, w których dana osoba nie jest w stanie spalić nadmiernej tkanki tłuszczowej np. z brzucha. W takiej przypadku liposukcja jest idealnym rozwiązaniem. Jej efekty są stałe pod warunkiem, że waga pacjentki również pozostaje stała.
Zapewne nieraz spotkałaś się z przerysowanymi opiniami dotyczącymi odsysania tłuszczu. Dowiedz się jakie są największe mity na temat liposukcji.
Ryzyko i przeciwwskazania do zabiegu liposukcji
Z liposukcją jak i z każdym zabiegiem chirurgicznym, wiąże się pewne ryzyko. Do możliwych powikłań należą:
- nieregularność powłoki skórnej – po zabiegu, skóra może stać się pofalowana, wyboista, oraz sucha. Jest to spowodowane nierównym usuwaniem tłuszczu, lub małą ilością kolagenu w skórze. Kaniule (cienkie rurki używane do zabiegu) mogą powodować powstanie zmian w kolorze skóry, które swym wyglądem przypominają cętki
- nadmierne gromadzenie się płynów – pod skórą tymczasowo mogą tworzyć się pewnego rodzaju kieszenie wypełnione płynem. Konieczne może być jego usunięcie za pomocą strzykawki
- infekcje – występują stosunkowo rzadko, jednak rozległe zakażenia skóry mogą być zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia
- drętwienie – przez pewien czas możliwe jest odczuwanie nieprzyjemnego drętwienia obszarów poddanych zabiegowi. Możliwe jest również tymczasowe podrażnienie nerwów
- uszkodzenie narządu wewnętrznego – bardzo rzadko dochodzi o uszkodzenia narządu wewnętrznego poprzez zbyt głębokie umieszczenie kaniuli. Sytuacja ta może prowadzić do przeprowadzenia interwencji chirurgicznej
- zatory tłuszczowe – podczas liposukcji może dojść do oderwania kawałka tkanki tłuszczowej, która zaczyna zalegać w naczyniu krwionośnym, gromadzić się w płucach, a następnie w mózgu. Jest to stan zagrażający życiu pacjenta
- problemy z nerkami i sercem – poprzez wstrzykiwanie i wypompowywanie różnego rodzaju płynów, może dojść do potencjalnie zagrażających życiu problemów z nerkami i mięśniem sercowym
Odsysanie tłuszczu nie jest wskazane u kobiet cierpiących na choroby płuc i serca, nadciśnienie, cukrzycę, choroby tarczycy. Ponadto zabiegu nie powinno wykonywać się u pacjentek zmagających się z alergią na leki, tendencją do zatorów żylnych i stanów krwotocznych.
Metody liposukcji
Wyróżniamy dwie podstawowe metody liposukcji – suchą i mokrą. Elementem różniącym te dwie techniki jest wstrzykiwanie pod skórę płynu w przypadku metody mokrej. Ze względu na typ stosowanych urządzeń i kaniul, liposukcję możemy podzielić na klasyczną, laserową, wibracyjną i ultradźwiękową.
Liposukcja klasyczna:
- metoda sucha – tłuszcz usuwany jest z ciała poprzez użycie wysokiego podciśnienia. Obecnie metoda ta stosowana jest bardzo rzadko. Ze względu na podciśnienie, często dochodzi do uszkodzenia tkanek, dużej utraty krwi, oraz wyraźnych nierówności na powłoce skóry
- metody mokra – bazują na usuwaniu tłuszczu poprzez wstrzykiwanie pod skórę specjalnych płynów. Ze względu na różnorodność stosowanych substancji, wyróżniamy 3 metody:
- metoda Wet – polega na wstrzyknięciu mniejszej ilości płynu, niż przewidywana ilość odsysanego tłuszczu
- metoda Super-Wet – polega na wstrzyknięciu podobnej ilości płynu co ilość odsysanego tłuszczu
- technika Tumescent – za pomocą 12 centymetrowej igły połączonej ze zbiornikiem na płyn, wstrzykuje się dużą ilość substancji. Za pomocą pompki, płyn zostaje powoli napuszczany w rejon operacyjny. Zabieg może być wykonany bez wcześniejszego znieczulenia, ponieważ płyn tumicencyjny zawiera preparat znieczulający. Ilość substancji jest 2-3 razy większa niż planowana ilość usuwanego tłuszczu
Liposukcja laserowa
Zwana również lipolizą, metoda polegająca na usunięciu tkanki tłuszczowej poprzez wprowadzenie kaniuli o średnicy 1-2mm emitujących wiązki lasera. Poprzez poruszanie rurkami w przód i tył, energia lasera oddziałuje na tkankę tłuszczową rozbijając ją i umożliwiając jej usunięcie.
Liposukcja wibracyjna (PAL – Power Assisted Liposuction)
Charakterystyczne dla tej metody jest zastosowanie wibrującej kaniuli podłączonej do specjalnego urządzenia, poruszającej się delikatnymi ruchami do przodu i do tyłu. Są to ruchy o zasięgu 0,5-1 mm. Pozwala to na łatwiejsze przeniknięcie do tkanki tłuszczowej.
Liposukcja ultradźwiękowa (UAL – Ultrasonic Assisted Liposuction)
Metoda ta polega na odsysaniu tłuszczu za pomocą kaniuli wytwarzającej ultradźwięki, które rozpuszczają komórki tłuszczowe. Metoda ta może być stosowana przy powtórnych zabiegach liposukcji.
Wykorzystanie roztworu Kleina
Podczas liposukcji niektórzy lekarze stosują tzw. roztwór Kleina (roztwór lidokainy). Okolice które mają zostać poddane liposukcji zostają wówczas znieczulone substancją, której zadaniem jest obkurczenie naczyń krwionośnych – co prowadzi do znacznego zmniejszenia krwawienia oraz rozpuszczanie komórek tłuszczowych. Oprócz tego, roztwór Kleina działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
Liposukcja w połączeniu z plastyką brzucha (abdominoplastyką)
W niektórych przypadkach istnieje możliwość połączenia liposukcji z plastyką brzucha. Tego typu kompleksowy zabieg obarczony jest większym ryzykiem wystąpienia groźnych powikłań. Część lekarzy nie łączy tych dwóch technik operacyjnych, jednak decyzja ta uzależniona jest od warunków anatomicznych i oczekiwań pacjentki. Pamiętajmy o tym że abdominoplastyka jest zabiegiem mającym na celu usunięcie nadmiaru zwiotczałej/zwisającej tkanki skórnej z brzucha. Nie jest zabiegiem służącym odchudzaniu – jej zadaniem jest poprawienie estetycznego wyglądu brzucha po wcześniejszej utracie masy ciała.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przed zabiegiem warto skonsultować się z chirurgiem i przedstawić mu swoje oczekiwania co do zabiegu. Warto przygotować sobie listę chorób, oraz leków i ziołowych suplementów diety które zażywamy. Lekarz na pewno podzieli się z nami spostrzeżeniami i poinstruuje nas jakich leków nie wolno przyjmować przed operacją, oraz czego należy przestrzegać zaraz po niej. Należy pamiętać, aby koniecznie poinformować chirurga o chorobie/przeziębieniu, która wystąpi na ok. 3 tygodnie przed planowaną operacją. Może to mieć znaczny wpływ na przebieg zabiegu.
Jak przebiega liposukcja?
W zależności od tego na jakiej powierzchni przeprowadzana jest liposukcja, stosuje się znieczulenie ogólne lub miejscowe, jednak w 75% przypadków wystarczy jedynie znieczulenie miejscowe. W razie odczuwania jakiegokolwiek bólu podczas trwania zabiegu, należy powiadomić lekarza. W trakcie całej procedury zespół operacyjny będzie monitorował ciśnienie krwi, poziom tętna i tlenu. Odsysanie tłuszczu może trwać od jednej do kilku godzin, w zależności od ilości usuwanej tkanki tłuszczowej. Po zabiegu, lekarz może pozostawić niewielkie nacięcia w celu umieszczenia drenów. Większość pacjentów zostaje w klinice na noc, aby personel mógł monitorować ich stan.
Rekonwalescencja
Po zabiegu należy spodziewać się sporego obrzęku, bólu i zasinienia. Powrót do pracy możliwy jest po kilku dniach, natomiast z aktywnością fizyczną należy wstrzymać się na kilka tygodni. Lekarz na pewno przepisze leki przeciwbólowe i antybiotyk, którego zadaniem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia zakażenia. W walce z opuchlizną pomoże noszenie ubrań uciskowych. W trakcie rekonwalescencji kształt ciała może być lekko zdeformowany, wynika to jednak z procesu osadzania się pozostałej tkanki tłuszczowej.
Efekty
Po zabiegu odsysania tłuszczu obrzęk powinien zniknąć po ok 4 tygodniach, natomiast pożądane rezultaty uzyskamy dopiero po kilku miesiącach. Efekty liposukcji są z reguły trwałe, o ile pacjentka utrzymuje stałą wagę. W przypadku przybrania na masie, tłuszcz zacznie odkładać się ponownie, niezależnie od przeprowadzonego zabiegu.
Sposoby na osiągnięcie naturalnych efektów liposukcji znajdziesz tutaj.