Problem łysienia jest niezwykle krępujący nie tylko w przypadku mężczyzn ale również w przypadku kobiet. Na szczęście nowoczesna medycyna oferuje nam wiele różnych technik transplantacji włosów, dzięki którym jesteśmy w stanie skutecznie zniwelować ten wstydliwy problem. Jedną z nich jest przeszczep włosów metodą FUE.

Na czym polega przeszczep włosów metodą FUE?

Metoda FUE (z ang. Follicular Unit Extraction) to zabieg polegający na precyzyjnym pobieraniu pojedynczych zespołów mieszkowych i następnym przeszczepieniu ich we wcześniej zaznaczoną okolicę biorczą. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a precyzyjne pobieranie mieszków pozwala na pozostawienie jedynie mikroskopijnych, niewidocznych blizn. Dzięki temu efekty zabiegu są niezwykle naturalne.

Kto kwalifikuje się do przeszczepu metodą FUE?

Metoda FUE powinna być przeprowadzana u osób z włosami ciemnymi i stosunkowo gęstymi, u których nie występuje łysienie całkowite – lekarz musi mieć dostęp do dosyć obszernej okolicy dawczej, aby pobranie mieszków było możliwe. Oprócz tego ważny jest dobry ogólny stan zdrowia i realistyczne oczekiwania co do efektów zabiegu.

Zalety transplantacji włosów metodą FUE

Niezaprzeczalnie ogromną zaletą metody FUE jest fakt, iż nie pozostawia ona po sobie dużych, widocznych blizn. Po zabiegu są one mikroskopijne i praktycznie niewidoczne na pierwszy rzut oka. Dzięki temu, możliwe jest późniejsze noszenie bardzo krótkich fryzur bez obaw o szpecące blizny. Metoda ta może być stosowana w przypadku mężczyzn i kobiet. Dodatkowo, zabieg ten jest mało inwazyjny i umożliwia pobieranie mieszków włosowych nie tylko z okolicy głowy, ale również z innych części ciała. Tym samym możemy uzupełniać braki owłosienia nie tylko w przypadku skóry głowy, ale również np. brody.

Wady przeszczepu włosów metodą FUE

Niestety, metoda FUE posiada również swoje wady. Jedną z nich jest niewątpliwie długi czas jaki trzeba poświęcić na przeprowadzenie zabiegu. Pamiętajmy o tym, że pobieranie mieszków wymaga ogromnej precyzji lekarza, dlatego też zabieg wydłuża się w czasie. Pewien dyskomfort może powodować również wygląd po zabiegu, kiedy na skórze widoczne są małe punkty z których były pobierane mieszki włosowe.

Przeszczep metodą FUE z wykorzystaniem robota ARTAS

Pojawienie się robotów do przeszczepu włosów znacznie zrewolucjonizowało metodę FUE. Jednym z nich jest robot ARTAS® wyposażony w specjalny system komputerowy, umożliwiający sprawne pobieranie i przeszczepianie mieszków włosowych w określone miejsca. Mechanizm działania robota ARTAS® pozwala na dokładne zaplanowanie operacji i usprawnienie jej przebiegu, mimo tego że urządzenie w dalszym ciągu obsługiwane jest przez lekarza. Dzięki temu cała procedura może trwać o wiele krócej.

Rola doświadczonego lekarza w transplantacji włosów metodą FUE

Niezwykle ważne jest, aby przeszczep włosów metodą FUE przeprowadzał wykwalifikowany i doświadczony lekarz. Szczególną uwagę zwróćmy na fakt, iż cała procedura kontrolowana jest właśnie przez chirurga. Wykorzystywanie różnego rodzaju robotów i urządzeń do przeszczepu włosów ma na celu niesienie lekarzowi pomocy i usprawnienie przebiegu operacji, jednak bezpieczeństwo i efekty w dalszym ciągu uzależnione są od działań chirurga.

Mimo długiego czasu trwania zabiegu, metoda FUE to niewątpliwie ogromna szansa dla osób, które chcą uporać się z problemem łysienia. Kto wie jakie nowe metody przeszczepu włosów przyniesie nam przyszłość?