Znalezienie odpowiedniej pozycji do spania kilka dni po operacji może być trudne, szczególnie jeśli w trakcie procedury wykonywanych było dużo nacięć. Niemniej jednak, dobry sen odgrywa ważną rolę w procesie leczenia, ponieważ jest to jedyny czas w którym organizm może się swobodnie regenerować.

Przedstawiamy listę operacji plastycznych i najwygodniejszych pozycji do spania podczas rekonwalescencji:

Plastyka brzucha

Wskazane jest wyeliminowanie niepotrzebnego napięcia środkowej części ciała, w związku z czym idealna jest pozycja embrionalna oraz przebywanie w takiej samej pozycji jak na leżaku. Siedzenie lekko zgiętym, oraz prosta pozycja podczas spacerów również sprzyja prawidłowej regeneracji. Wielu pacjentów chwali sobie komfort jakiego doświadczają w pozycji półsiedzącej w pierwszych dniach po operacji. Taki efekt można uzyskać podpierając głowę i kolana dużymi poduszkami, przy okazji lekko się zginając. Dzięki temu unikniemy naciągania blizny po abdominoplastyce.

Powiększanie piersi

W tym przypadku spania na brzuchu należy unikać przez kilka miesięcy, aby zapobiec rotacji implantów. Tymczasem półleżąca pozycja pozwala na zmniejszenie obrzęku pooperacyjnego. W przeciągu tygodnia po augmentacji biustu, większość pacjentek może bezpiecznie spać na boku, bez narażania piersi na powikłania. Niemniej jednak, najbezpieczniejszym sposobem jest spanie na plecach przez kilka tygodni.

Lifting twarzy

Przez co najmniej dwa tygodnie zaleca się spanie z uniesioną głową. Spanie w innej pozycji może powodować większy obrzęk i zasinienie twarzy. Po liftingu twarzy najważniejsze jest jednak, aby unikać urazów w miejscach w których wykonywane były nacięcia. W tym przypadku chirurdzy zalecają nałożenie specjalnych bandaży, które uchronią nas przed urazami.

Korekta nosa

Należy spać w takiej pozycji, aby głowa znajdowała się niewiele wyżej niż klatka piersiowa. Przez kilka pierwszych dni pomoże to skutecznie zminimalizować obrzęk i zapewni komfortowy sen. Spanie na płaskiej powierzchni może utrudnić oddychanie i powodować problemy ze słuchem ze względu na przekrwienie błony śluzowej nosa i obrzęk, które są normalnymi dolegliwościami po rhinoplastyce. Zazwyczaj ustępują po ok. tygodniu. Ponadto leżenie na jednym boku nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż istnieje ryzyko uszkodzenia operowanego miejsca.