Święta, święta…i po świętach! Z całą jednak pewnością pozostała Ci po nich pamiątka w postaci kilku dodatkowych kilogramów. Zapewne jednym z Twoich Noworocznych postanowień będzie rozpoczęcie diety i zadbanie o swój wygląd i zdrowie. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę cennych uwag i zdrowych porad, które pozwolą Ci na zrzucenie zbędnych kilogramów. Przekonaj się że odchudzanie może być przyjemne.

Najczęstsze błędy popełniane podczas odchudzania

Głodówki

Nie ma chyba nic gorszego od głodówki. Wprawdzie po tygodniu możesz zauważyć znaczny spadek masy ciała (nawet do 5kg), jednak pamiętaj o tym że w tym czasie z Twojego ciała zaczyna ubywać wody i masy mięśniowej. Jeżeli zaczynasz się głodzić, wówczas organizm zaczyna stosować swego rodzaju system obronny i magazynuje tkankę tłuszczową. Na tłuszcz zostaje również przemieniona cała dostarczana przez Ciebie energia. W ten sposób organizm chroni się przed śmiercią głodową, ponieważ nie dostarczasz mu odpowiedniej ilości kalorii. W efekcie, skutki odchudzania są odwrotne do zamierzonych – tkanki tłuszczowej wcale nie ubywa, a dodatkowo czujesz znaczne osłabienie i przemęczenie, a co gorsze – znacznie obniżasz przemianę materii.

Brak zbilansowanej diety

Ludzie bardzo często zapominają o tym, że dobrze zbilansowana dieta powinna dostarczać organizmowi wielu różnych składników, minerałów i witamin. Dlatego też staraj się urozmaicać swoje posiłki o takie produkty jak np. żurawina, orzechy, rodzynki, otręby, płatki owsiane czy też siemię lniane. W sklepie znajdziesz całą gamę różnego rodzaju zdrowych smakołyków, które poprawią jakość Twoich posiłków.

Duże przerwy między posiłkami i za mało posiłków

Nie od dziś wiadomo że dziennie powinniśmy spożywać około 5 – 6 posiłków w odstępach około 3 godzin. Wiele osób będących na diecie ogranicza się do 1 – 2 posiłków w ciągu dnia! Jeżeli w tym czasie nasz organizm zaczyna odczuwać głód, wówczas rozpoczyna się proces magazynowania tkanki tłuszczowej.

Produkty „light”

Okazuje się że produkty typu „light” to istna maszynka do zarabiania pieniędzy na osobach które chcą schudnąć. Ich działanie opiera się na bardzo prostym schemacie – zazwyczaj charakteryzują się niską zawartością np. cukru, co znacznie przyciąga naszą uwagę, jednak tym samym posiadają większą ilość np. tłuszczu. W efekcie produkty „light’ w żaden sposób nie wspomagają naszego odchudzania.

Całkowita rezygnacja z tłuszczy i węglowodanów

Twój organizm potrzebuje zarówno węglowodanów jak i tłuszczy. Pamiętaj o tym że węglowodany zawarte są w takich produktach jak np. ciemne pieczywo, kasze, brązowy ryż. Zazwyczaj zawierają one dużą ilość błonnika, który pozytywnie wpływa na Twoje jelita. Oprócz tego znajdziesz w nich m. in. magnez i żelazo.

Spożywanie tłuszczy powinno natomiast ograniczyć się do stosowania różnego rodzaju zdrowych, naturalnych olei zawierających kwasy nienasycone. Staraj się natomiast unikać tłuszczy trans, czyli takich które powstają w wyniku utwardzenia olejów roślinnych. Powstają one poprzez dodanie do oleju roślinnego wodoru i następnemu poddaniu go obróbce w wysokiej temperaturze. Dochodzi wówczas do procesu łączenia się cząsteczek wodoru z olejem co prowadzi do powstania uwodornionego kwasu tłuszczowego. Najnowsze badania dowodzą, że tłuszcze trans przyczyniają się do znacznego zwiększenia ryzyka zachorowania na nowotwory. Dodatkowo powodują m. in. miażdżycę, zawał serca, udar mózgu, niepłodność i cukrzycę.

Przyjmowanie zbyt małej ilości płynów

Prawidłowe nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne podczas odchudzania. Dzięki temu zapewnisz sobie prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych i zapobiegniesz odwodnieniu.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, aby skutecznie i zdrowo chudnąć?

Odchudzanie zaczyna się w głowie

Prawda jest taka, że proces wdrażania nowych nawyków żywieniowych i odchudzanie zaczynają się w głowie. Jeżeli chcesz żyć zdrowo i pozostać fit, to musisz pamiętać o tym że swojego sposobu odżywiania nie zmieniasz tymczasowo. Powinno stać się to Twoim dobrym nawykiem, a nawet stylem życia. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, że już nigdy w życiu nie zjesz pizzy z przyjaciółmi, popcornu w kinie, czy pysznych lodów na wakacjach. Pamiętaj o tym, że wszystko jest dla ludzi – ważne jest aby umieć zachować umiar i nie popadać ze skrajności w skrajność.

Więcej posiłków w mniejszych ilościach

Jest to podstawowa zasada prawidłowego i zdrowego odchudzania. Dzięki systematycznym posiłkom znacznie pobudzisz swój metabolizm, a Twój organizm nie zacznie magazynować tkanki tłuszczowej. Pamiętaj o tym aby posiłków było co najmniej 5. Chciałoby się rzec – jedz i chudnij!

Śniadanie – najważniejszy posiłek w ciągu dnia

Pożywne śniadanie to podstawa udanego dnia. Dzięki temu dostarczysz organizmowi wystarczającą ilość energii po przespanej nocy. Dobre śniadanie uchroni Cię również przed chęcią podjadania przekąsek i słodyczy.

Zdrowe odżywianie + wysiłek fizyczny = smukłe i zdrowe ciało

Odpowiednia dieta w połączeniu z wysiłkiem fizycznym przyniosą fantastyczne efekty. Możesz wybrać się na basen lub siłownię. Jeśli jednak nie jesteś fanką intensywnych ćwiczeń, wówczas powinnaś pomyśleć np. o 30 minutowym spacerze, lub przejażdżce na rowerze.

Skup się na swoim posiłku

Jeżeli spożywasz swoje posiłki oglądając telewizję lub surfując po internecie, wówczas nie skupiasz się na jedzeniu, a co za tym idzie – nie kontrolujesz ilości zjedzonego pożywienia. W takich sytuacjach bardzo często nie zauważasz że jesteś już syta i automatycznie myślisz o dalszym jedzeniu.

Odchudzanie może być przyjemne. Wiele osób żyje w przeświadczeniu że dieta to katorga i nieustanne odczuwanie głodu. Prawda wygląda jednak zupełnie inaczej. Jeżeli zależy Ci na schudnięciu i prowadzeniu zdrowego trybu życia to pamiętaj o tym aby robić to z głową. Popadanie ze skrajności w skrajność z całą pewnością nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.