Na czym polega peeling chemiczny?
Zabieg ten polega na usunięciu martwego naskórka, poprzez nałożenie na skórę mieszanki różnych chemicznych substancji. Mimo że tego rodzaju peelingi stosuje się głównie na twarz, można wykorzystać je również w celu złuszczenia naskórka w okolicach rąk i karku. Dodatkowo, zabieg ten pomaga w usuwaniu zmarszczek, blizn i przebarwień. Peeling chemiczny może być wykonywany zarówno sam jak i w połączeniu z innymi zabiegami kosmetycznymi.
Dlaczego jest wykonywany?
Peeling stosowany jest głównie w celu poprawy kondycji skóry. W zależności od potrzeb, można wybrać jeden z trzech wariantów zbiegu:
- peeling powierzchowny – metoda polegająca na usunięciu zewnętrznej warstwy skóry, czyli naskórka. Może być stosowana przy niwelacji drobnych zmarszczek, leczeniu trądziku, wyrównywaniu kolorytu skóry i suchości skóry. W zależności od pożądanych rezultatów, z tego rodzaju peelingu korzystać można raz w tygodniu przez okres ok. 6 tygodni
- peeling średnio głęboki – metoda polegająca na złuszczaniu naskórka i skóry właściwej. Tego typu zabieg dobrze wpływa na niwelację głębszych zmarszczek, blizn potrądzikowych i nierównego kolorytu skóry. Zabieg może być powtarzany po ok. roku
- peeling głęboki – głęboki peeling chemiczny usuwa martwy naskórek, oraz pewną część skóry właściwej. W tym przypadku stosowane są o wiele silniejsze środki chemiczne. Peeling głęboki może zostać zalecony przez lekarza, w celu niwelacji dość głębokich zmarszczek i blizn. Należy jednak pamiętać, że za pomocą peelingu nie można wyeliminować głębokich blizn i zredukować rozmiaru porów
Czy jestem odpowiednią kandydatką do peelingu chemicznego?
Zabiegowi mogą poddać się zarówno kobiety jak i mężczyźni.
Powinno się rozważyć peeling chemiczny jeżeli:
- twoja skóra jest zniszczona słońcem
- posiadasz zmarszczki
- masz przebarwienia skóry
- masz blizny poprzez które powierzchnia skóry jest nierówna
Przeciwwskazania
- infekcje i stany zapalne skóry
- alergie
- choroby autoimmunologiczne
- podrażnienia skóry
- ciąża i okres karmienia piersią
Ryzyko związane z zabiegiem
Peeling chemiczny może powodować różne niepożądane reakcje organizmu takie jak:
- zaczerwienienie
- blizny
- zmiany w kolorze skóry
- infekcje
- uszkodzenie serca, nerek lub wątroby (w przypadku głębokich peelingów chemicznych do których wykorzystywany jest fenol)
Zalety peelingu chemicznego
- głębokie peelingi są długotrwałe
- brak konieczności podawania anestezji
- efekty peelingów powierzchownych i średnio głębokich wymagają minimalnej pielęgnacji
Wady peelingu chemicznego
- możliwość wystąpienia niebezpiecznych powikłań
- głęboki peeling może spowodować efekt wybielania skóry
- możliwość nasilenia chorób skóry
- reakcje alergiczne
- większa wrażliwość skóry na słońce
Peelingi chemiczne a usuwanie przebarwień
Przebarwienia powstają na skutek nadmiernej ilości melaniny zawartej w skórze. Obecnie możemy wyróżnić pięć rodzajów przebarwień:
- mechaniczne – są efektem różnego rodzaju urazów i obrażeń mechanicznych
- pozapalne – powstają na skutek przebytych chorób
- słoneczne – spowodowane są oddziaływaniem słońca na skórę
- cieplne – są efektem zbyt długiego oddziaływania podczerwieni i ciepła na skórę
- hiperpigmentacja chemiczna – powstaje poprzez uszkodzenie skóry substancją chemiczną, która z kolei przyczynia się do powstawania toksycznego zapalenia skóry
W jaki więc sposób peelingi chemiczne pomagają w zwalczaniu przebarwień?
Jedną z najczęściej stosowanych substancji przy tego rodzaju zabiegach są kwas migdałowy oraz kwas glikolowy.
Kwas migdałowy potrafi w znacznym stopniu rozjaśnić przebarwienia pozapalne i słoneczne. Substancja ta w połączeniu z np. kwasem salicylowym działa również na różnego rodzaju hiperpigmentacje.
Z kolei kwas glikolowy wykazuje nie tylko działalnie silnie rozjaśniające, ale również stymulacyjne. Znacznie pobudza komórki do syntezy kolagenu dzięki czemu poprawia się kondycja naszej skóry. Dodatkowo zastosowanie kwasu glikolowego potrafi całkowicie zwalczyć przebarwienia naskórkowe.
Jak przygotować się do zabiegu?
Zostaniesz poproszona przez lekarza o rzucenie palenia na co najmniej 6 tygodni przed zabiegiem. Powinnaś również zrezygnować z leków rozrzedzających krew.
W zależności od głębokości peelingu, możesz zostać poproszona o stosowanie różnych kremów i żeli do skóry.
Powinnaś również poinformować lekarza o wszelkiego rodzaju opryszczkach i zakażeniach skóry. Wówczas zostaną przepisane leki antywirusowe, które zapobiegną nawrotowi infekcji.
Jak wygląda zabieg?
peeling powierzchowny – Twoja twarz zostanie oczyszczona, następnie lekarz lub inna wykwalifikowana osoba nałoży na skórę specjalny roztwór chemiczny. Wówczas możesz odczuwać łagodne pieczenie. Po kilku minutach substancja jest zmywana
peeling średnio głęboki – Twoja twarz zostanie oczyszczona, po czym zostanie na nią nałożony roztwór chemiczny. Wówczas możesz odczuwać pieczenie lub kłucie. Obszar na który został nałożony peeling może przybrać bielszy lub bardziej szary kolor. Tego typu chemikalia zobojętnia się zimny kompresem z soli fizjologicznej. Po zmyciu substancji, skóra może pozostać czerwona nawet do sześciu tygodni po zabiegu
peeling głęboki – w tym przypadku lekarz może podać znieczulenie miejscowe, aby złagodzić ból. Później następuje oczyszczenie twarzy i nałożenie fenolu, który później zobojętnia się wodą. Na końcu skóra zostaje pokryta dosyć grubą warstwą specjalnej maści, aby wygładzić skórę i zapobiec suchości i bólowi
Rekonwalescencja
W przypadku wystąpienia bólu po peelingu powierzchownym i średnio głębokim, warto stosować okłady z lodu. Można również stosować leki zawierające ibuprofen i naproksen sodu. W przypadku dużego bólu i obrzęku po peelingu głębokim, należy zwrócić się do lekarza z prośbą o przepisanie leków przeciwbólowych. Powinien on również założyć na skórę wodoszczelny opatrunek, który zniweluje uczucie dyskomfortu. Jeżeli zależy Ci na szybkim powrocie np. do pracy, to zaczerwieniony obszar możesz z powodzeniem zatuszować kosmetykami.
Należy również pamiętać o tym, aby unikać ekspozycji skóry na słońce.
Efekty
Pierwsze efekty będą widoczne już po zabiegu. Skóra z pewnością stanie się gładsza. Wraz z upływem czasu, zauważysz coraz to większą zmianę. Pamiętaj jednak o tym, że efekty zabiegu nie są trwałe. W celu utrzymania jak najlepszych rezultatów, zaleca się powtórzenie peelingu.
Średnia cena peelingu chemicznego
Cena peelingu chemicznego waha się od 100 PLN do nawet 3000 PLN. Koszt zabiegu uzależniony jest od stosowanej metody i obszaru, który chcemy poddać peelingowi.
Najczęściej zadawane pytania
- Jak często mogę poddawać się peelingowi?
- Czy peelingi mogą uszkodzić skórę?
- W jakim czasie od peelingu mogę zacząć się malować?
- Ile kosztuje zabieg?