Wiele osób (zarówno dzieci jak i dorosłych) cierpi z powodu problemów z uszami, które są zbyt duże, odstające czy też asymetryczne. Defekt ten prowadzi do rozwoju wielu kompleksów i dużego dyskomfortu psychicznego. Dodatkowo sprawia, że nie mamy ochoty na kontakty z innymi ludźmi i unikamy interakcji społecznych. Mankament ten możemy jednak zniwelować poddając się zabiegowi plastyki uszu, który jest jednym z najmniej uciążliwych zabiegów chirurgii plastycznej.

Odstające uszy – dla której płci jest to większy problem?

Niewątpliwie defekt ten bardziej przeszkadza mężczyznom. Dlaczego? Przyczyna jest bardzo prosta. Zdecydowana większość z nich nosi krótkie fryzury. W przeciwieństwie do pań, nie mogą oni zakryć odstających uszu włosami. Dyskomfort psychiczny jest jednak taki sam w przypadku obu płci.

Najpopularniejszy zabieg estetyczny wykonywany u…dzieci!

Deformacja uszu jest szczególnie uciążliwa w przypadku dzieci. Wówczas ich „inny” wygląd jest przyczyną wielu uwag i komentarzy ze strony rówieśników, a jak wiadomo – dzieci potrafią być niezwykle brutalne w swojej szczerości. Prowadzi to wówczas do powstawania wielu kompleksów, niskiego poczucia własnej wartości, stanów depresyjnych i wyobcowania. Aby uchronić dziecko przed tego typu sytuacjami, rodzice często decydują się na przeprowadzenie u niego zabiegu otoplastyki, czyli plastyce odstających uszu. Procedurę przeprowadza się u maluchów, które ukończyły 5 lat.

Najpopularniejsze metody plastyki uszu

Przez wiele lat dynamicznego rozwoju medycyny i chirurgii plastycznej opisano ponad 200 różnych technik pozwalających na skorygowanie problemu z odstającymi uszami.

budowa ucha zewnętrznego

Metoda Converse’a

Zabieg z wykorzystaniem tej metody przeprowadzany jest u osób dorosłych, u których chrząstka małżowiny jest w pełni wykształcona i twarda. Wspomniana technika operacyjna oparta jest na odpowiednim ukształtowaniu fałdu grobelki. Odbywa się to poprzez zastosowanie odpowiednich nacięć oraz założeniu szwów, których zadaniem jest utrzymanie nowego kształtu ucha.

Metoda Mustarde’a

Technika ta stosowana jest w przypadku dzieci, ponieważ chrząstka ich małżowiny jest jeszcze miękka i elastyczna. Polega na odtworzeniu fałdu grobelki, bez konieczności wycinania chrząstki. Taki efekt uzyskuje się dzięki założeniu specjalnych szwów materacowych.

Jak wygląda zabieg?

Plastyka uszu jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym, jednak czasami w przypadku małych dzieci można zastosować znieczulenie ogólne. Operacja trwa około 90 minut i przeprowadzana jest w zależności od zastosowanej techniki. Końcowym etapem zabiegu jest założenie opatrunku oraz opaska elastyczna, którą należy nosić również w nocy. Dzięki temu nie narazimy naszych uszu na uszkodzenia.

Efekty plastyki uszu przeprowadzonej przez naszego eksperta dr n. med. Grzegorza Turowskiego.

O co najczęściej pytają pacjenci?

W jakim czasie od wykonania zabiegu można zacząć nosić kolczyki?

Powrót do noszenia kolczyków następuje po zdjęciu szwów lub po zaprzestaniu noszenia opaski uciskowej.

Czy można skorygować tylko jedno ucho?

Jak najbardziej jest to możliwe, jednak w takim przypadku ciężko jest zachować symetrię uszu. Zmianie ulec może również koszt zabiegu.

Kiedy możliwy jest powrót do pracy?

Po przebytym zabiegu otoplastyki, w zależności od wykonywanego zawodu, powrót do pracy następuje w przeciągu 7 – 14 dni, jednak jest to sprawa indywidualna każdego pacjenta.

Otoplastyka to zabieg, który pozwala nam na znaczną poprawę wyglądu i zwiększenie pewności siebie, a przy tym jest jedną z najlżejszych i najtańszych operacji estetycznych.

Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, to zadaj je jednemu z naszych ekspertów.