Czy jestem odpowiednią kandydatką do zabiegu podniesienia piersi?
Powinnaś rozważyć lifting piersi jeżeli:
- jesteś w pełni zdrowa fizycznie
- utrzymujesz stałą masę ciała
- twoje piersi są wydłużone/obwisłe
- jedna pierś jest mniejsza od drugiej
- masz rozciągniętą skórę piersi
- sutki i brodawki skierowane są w dół
- dręczy Cię poczucie, że twój biust nie wygląda tak jak kiedyś
Mastopeksja jest zabiegiem bardzo zindywidualizowanym, który należy przeprowadzać w celu polepszenia własnego samopoczucia.
Ryzyko związane z zabiegiem
Z zabiegiem jak i z każdą interwencją chirurgiczną wiąże się pewne ryzyko. Do najpopularniejszych zaliczamy:
- krwawienie
- zakażenie
- krwiaki
- słabe gojenie się ran
- zmiany czucia w piersiach
- asymetria piersi
- zmiana kształtu piersi
- martwica tłuszczowa
- nagromadzenie płynów
- zakrzepica żył
Przed zabiegiem, lekarz szczegółowo omówi ryzyko związane z operacją. Ważne jest, aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości udać się po poradę do chirurga.
Przeciwwskazania
- przewlekłe infekcje
- ciąża
- karmienie piersią
- problemy z prawidłowym krzepnięciem krwi
- zmiany w strukturze piersi (guzki, torbiele)
- choroba nowotworowa
- nieleczone nadciśnienie
- nieuregulowana cukrzyca
Zalety podniesienia piersi
- poprawa kształtu piersi
- młodsza sylwetka
- większa pewność siebie
Wady podniesienia piersi
- blizny
- piersi w dalszym ciągu poddawane będą procesom biologicznym takim jak starzenie się
- kolejna ciąża może skutkować koniecznością przeprowadzenia ponownego liftingu piersi
Jak przygotować się do zabiegu?
Podczas wizyty u lekarza musisz pamiętać, aby przekazać mu wszystkie wyniki badań dotyczące piersi, takie jak biopsja czy mammografia. Istotne również jest poinformowanie chirurga o tym czy w twojej rodzinie zdarzały się przypadki wystąpienia raka piersi, oraz innych stanów chorobowych.
Lekarz może zlecić ponowne wykonanie mammografii, aby sprawdzić czy w twoich piersiach nie wystąpiły jakieś niepokojące zmiany, które uniemożliwią przeprowadzenie operacji.
Oprócz tego zaleca się zaprzestania palenia i przyjmowania leków i suplementów diety rozrzedzających krew na okres ok. 6 tygodni przed zabiegiem. Zaprzestań również spożywania alkoholu na ok. 2 tygodnie przed planowaną operacją. Przestrzegaj również odpowiedniej diety.
Pamiętaj o tym, aby poprosić kogoś o odebranie cię z kliniki i zajęcie się tobą w pierwszych dniach powrotu do zdrowia.
Jak wygląda zabieg podniesienia piersi?
Cała operacja trwa ok 2-3 godziny i przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Istnieją trzy sposoby wykonywania nacięcia, jednak najpopularniejszą z nich jest technika która unika cięcia poziomego w fałdzie podpiersiowym, dzięki czemu możemy uzyskać naturalny kształt piersi. Po wykonaniu nacięcia tkanki piersi są podnoszone i modyfikowane w celu poprawy jędrności i konturu piersi. Unoszone są również brodawki, aby biust wyglądał bardziej naturalnie i młodzieńczo. W razie potrzeby zmniejsza się otoczkę sutkową poprzez wycięcie nadmiaru skóry. Następnie usuwany jest nadmiar skóry piersi, w skutek czego biust staje się jędrniejszy i nie opada.
Rekonwalescencja
Na czas rekonwalescencji piersi prawdopodobnie okryte będą opatrunkiem i specjalnym biustonoszem. Mogą zostać umieszczone dreny, przez które odprowadzany będzie nadmiar krwi i płynów. Piersi będą opuchnięte i obolałe w ciągu pierwszych kilku dni po operacji. Może również pojawić się drętwienie sutków i piersi, które może trwać nawet 6 tygodni. Czasami można również zauważyć siniaki. Na występujące dolegliwości lekarz powinien przepisać leki przeciwbólowe, które należy przyjmować wedle jego zaleceń. Na czas rekonwalescencji zaleca się spanie na plecach lub boku w celu odciążenia piersi. Przez ok 2 tygodnie powinno się zaprzestać uprawiania sportu i czynności seksualnych. Bardzo ważne jest również, aby chronić nacięcia przed promieniami słonecznymi, które mogą podrażnić rany.