Problem łysienia dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety. Ubytki w owłosieniu skóry głowy sprawiają, że odczuwamy wstyd i silny dyskomfort. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem może okazać się zabieg przeszczepu włosów. Zapomnijmy jednak o długich i żmudnych metodach pozostawiających nieestetyczne blizny. Prawdziwą rewolucją w dziedzinie transplantacji włosów jest metoda FUE z wykorzystaniem innowacyjnego robota ARTAS ®.

Kto jest najlepszym kandydatem do zabiegu przeszczepu włosów robotem ARTAS ®?

Dzięki wykorzystaniu robota ARTAS ®, zabieg można przeprowadzić praktycznie u każdego. Wiele osób twierdzi, ze siwe lub kręcone włosy są przeciwwskazaniem do tego typu operacji. Nie jest to jednak prawda, gdyż dzięki zaawansowanej technologii, transplantacji można dokonać na każdym rodzaju włosów.
Warto pamiętać o tym, że zabiegowi mogą poddać się również osoby, które utraciły włosy na skutek leczenia choroby nowotworowej, wypadków czy też innych urazów.

ARTAS - przeszczep włosów

Zalety transplantacji włosów z wykorzystaniem robota ARTAS ®

  • możliwość noszenia bardzo krótkich fryzur
  • małoinwazyjność
  • brak szwów
  • brak widocznych blizn
  • sprawna rekonwalescencja
  • krótszy czas trwania zabiegu
  • możliwość skorygowania różnego rodzaju blizn znajdujących się na skórze głowy

Wady transplantacji włosów robotem ARTAS ®

  • wysoki koszt zabiegu
  • możliwość pobierania włosów jedynie ze skóry głowy

Przewaga przeszczepu włosów robotem ARTAS ® nad klasycznymi metodami

Przeszczep włosów robotem ARTAS ® to innowacyjne rozwiązanie pod wieloma względami. W przeciwieństwie do metod klasycznych, takich jak np. metoda STRIP, nie pozostawia on żadnych widocznych blizn na skórze głowy. Dzięki temu pacjenci mogą nosić bardzo krótkie fryzury bez obaw o nieestetyczny wygląd. Dodatkowo jest to zabieg małoinwazyjny, dzięki czemu znacznie wzrasta jego bezpieczeństwo. Kolejną i jedną z największych zalet tego urządzenia jest fakt, iż w przeciwieństwie do ludzkiej ręki, robot nie męczy się. Oprócz tego, robot jest znacznie bardziej precyzyjny niż ręka chirurga, dzięki czemu zyskujemy bardziej żywotne przeszczepy.

ARTAS - przeszczep włosów - igła mechaniczna
Mechanizm pobierający mieszki włosowe

Transplantacja włosów robotem ARTAS ® a metoda S.A.F.E.R. ®

Robot ARTAS ® jest bardziej zaawansowany technologicznie, pozwala na szybsze i mniej inwazyjne pobieranie pojedynczych mieszków włosowych.

S.A.F.E.R. ® to zautomatyzowany system wspomagający pracę chirurga. Jest to narzędzie manualne, które usprawnia pobieranie mieszków włosowych, jednak w dalszym ciągu operowane jest za pomocą ludzkiej ręki. Z kolei robot ARTAS ® nie posiada tego ograniczenia. Dzięki temu uzyskujemy lepszej jakości mieszki włosowe.

Mechanizm działania robota ARTAS ®

Robot ARTAS ® składa się z ramienia robota, mechanicznej igły, specjalistycznego interfejsu, kamer oraz laserów, dzięki którym otrzymujemy duże powiększenie okolicy poddawanej zabiegowi. Robot pobiera wyselekcjonowane mieszki włosowe oraz przygotowuje miejsca, w które zostaną przeszczepione włosy. Obecnie mieszki włosowe wszczepia lekarz, jednak trwają prace nad udoskonaleniem robota i dodaniem funkcji implantacji włosów.

ARTAS - przeszczep włosów - miejsca pobierania mieszków
Robot w trakcie pobierania mieszków

Przebieg zabiegu przeszczepu włosów robotem ARTAS ®

Chirurg rozpoczyna pracę od zebrania danych w postaci zdjęć głowy pacjenta oraz ustawienia algorytmów, które następnie przekazywane są do robota ARTAS ®.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu cała procedura jest bezbolesna. Podczas zabiegu, pacjent usadowiony jest na siedzeniu przypominającym stół do masażu. Miejsce z tyłu głowy z którego będą pobierane mieszki włosowe, pozostaje napięte za pomocą specjalnego urządzenia.

Pamiętajmy o tym, że nawet w przypadku robota, najistotniejszą rolę odgrywa tutaj doświadczenie lekarza przeprowadzającego zabieg.

ARTAS - przeszczep włosów - mechanizm napinający skórę głowy
Mechanizm utrzymujący skórę okolicy dawczej w napięciu

W przypadku implantacji pobranych mieszków włosowych, jest to zawsze praca manualna lekarza, chociaż Restoration Robotics na chwilę pisania tego artykułu prowadzi zaawansowane prace nad wersją robota z możliwością wszczepiania włosów.

Procedura jest stosunkowo długa, w związku z czym duża ilość pacjentów słucha muzyki lub ogląda filmy.

Rekonwalescencja po przeszczepie włosów robotem ARTAS ®

Rekonwalescencja jest szybka i przebiega bardzo sprawnie. Niekiedy występuje lekki obrzęk. Większość pacjentów nie stosuje nawet leków przeciwbólowych, gdyż ból po zabiegu jest znikomy. Dzięki temu powrót do normalnego życia może nastąpić już na drugi dzień. Po około 4 dniach można zacząć myć głowę.

Bezpośrednio po zabiegu włosy można zaczesać w taki sposób, aby ingerencja lekarza nie była widoczna.

Pacjenci po zabiegu wykonanym przez Dr Grzegorza Turowskiego w klinice New Horizons Center for Cosmetic Surgery

Efekty przeszczepu włosów robotem ARTAS ®

Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po około 3 – 4 miesiącach, jednak na pełne rezultaty należy czekać około 1 roku.

Efekty przeszczepu włosów uzyskane przez pacjentów Dr Grzegorza Turowskiego w klinice New Horizons Center for Cosmetic Surgery

Cena przeszczepu włosów z wykorzystaniem robota ARTAS ®

Cena zabiegu uzależniona jest od powierzchni jaką musimy pokryć włosami. Średnio jest to kwota 30.000 PLN.

Najnowsze artykuły dotyczące przeszczepu włosów: