Nowotwór piersi to jeden z największych problemów zdrowotnych z jakim muszą zmagać się polskie kobiety.

Zgodnie z raportem „Rak piersi w Polsce – leczenie to inwestycja” liczba chorych na raka piersi zwiększa się z roku na rok. Z danych na 2012 rok wynika, że z nowotworem piersi zdiagnozowanym w przeciągu ostatnich 5 lat żyło 68 tysięcy osób.

Chorobie tej bardzo często towarzyszy zabieg mastektomii czyli amputacja piersi. W dzisiejszych czasach panie mają jednak szansę na powrót do normalnego, spokojnego życia. Tę szansę daje im zabieg rekonstrukcji piersi.

Czym jest mastektomia?

Mastektomia jest to zabieg usunięcia piersi, który najczęściej spowodowany jest rozwijającą się chorobą nowotworową.

Rekonstrukcja piersi – co to takiego?

Zabieg rekonstrukcji piersi po mastektomii to nic innego jak operacja polegająca na  wykorzystaniu różnych technik operacyjnych, w celu odtworzenia usuniętej piersi i przywrócenia jej (w miarę możliwości) naturalnego wyglądu.

Pierś można zacząć odtwarzać tego samego dnia po wykonaniu zabiegu mastektomii lub po upływie minimum 3 – 6 miesięcy w zależności od metody leczenia onkologicznego. Obie z tych opcji mają swoje zalety – jednoczasowa rekonstrukcja piersi ma to do siebie, że kobiety nie mają poczucia faktycznej utraty piersi. Dodatkowo tkanki są wówczas bardziej plastyczne i łatwiejsze w ukształtowaniu. Z kolei odroczona rekonstrukcja daje nam większe możliwości oceny czy nowotwór został pokonany.

Obecnie rekonstrukcję piersi można przeprowadzić wykorzystując jedną z wymienionych metod:

  • rekonstrukcja piersi z użyciem własnej tkanki
  • rekonstrukcja piersi implantami
  • łączenie dwóch powyższych metod

Rekonstrukcja piersi z użyciem własnej tkanki

Głównym założeniem tej metody jest wykorzystanie autologicznego płatu skórno – mięśniowego, który pobierany jest wraz z naczyniami. Umożliwia to odtworzenie piersi w taki sposób, aby wyglądała ona bardzo naturalnie. Tkanki pobierane są głównie z okolic podbrzusza, dzięki czemu oprócz nowych piersi pacjentka ma również wykonaną plastykę brzucha. Wypreparowane wcześniej tkanki zostają następnie przeszczepione w miejsce rekonstruowanej piersi. Najważniejszą rzeczą podczas tego zabiegu jest zapewnienie prawidłowego krążenia krwi w pobranym płacie skórno – mięśniowym. Ta metoda rekonstrukcji piersi jest niezwykle wymagającym i czasochłonnym zabiegiem mikrochirurgicznym. Z tego też względu procedura ta wykonywana jest jedynie przez kilka ośrodków w Polsce.

Rekonstrukcja piersi implantami

Pierwszym krokiem przy rekonstrukcji piersi implantami jest wstawienie specjalnego ekspandera, którego objętość zostaje stopniowo zwiększana. Odbywa się poprzez wstrzykiwanie soli fizjologicznej. Jest to pierwszy etap mający na celu przygotowanie miejsca na implant piersiowy. Po kilku miesiącach ekspander zostaje usunięty, a w jego miejsce zostaje wstawiona proteza.

Połączenie dwóch powyższych metod

W przypadku pacjentek które poddały się leczeniu onkologicznemu mamy do czynienia ze znacznymi zmianami w tkankach, co uniemożliwia ich rozciąganie. W takich sytuacjach rekonstrukcja piersi implantami musi być połączona z wykorzystaniem własnych tkanek z okolic w których nie doszło do zmian spowodowanych leczeniem onkologicznym. W takich sytuacjach najczęściej pobierany jest mięsień najszerszy grzbietu, znajdujący się w okolicy pleców. Tkanka ta w zupełności nadaje się do rozciągania, a następnie całkowitego odtworzenia piersi.

Możliwe powikłania:

Do możliwych powikłań pojawiających się zaraz po zabiegu rekonstrukcji piersi zaliczamy ból, zasinienie, zakażenie oraz zbieranie się płynów pod raną (jest on odprowadzany za pomocą drenaży). W późniejszym czasie może pojawić się asymetria piersi oraz wykształcenie torebki łącznotkankowej. W tej sytuacji konieczne jest przeprowadzanie powtórnej operacji w celu wymiany implantu lub zmiany jego ułożenia.

Kilka faktów i mitów o rekonstrukcji piersi

Rekonstrukcja piersi utrudnia badania kontrolne

Mit: Rekonstrukcja piersi w żaden sposób nie wpływa na przeprowadzanie kontrolnych badań onkologicznych. Dzieje się tak, ponieważ implant umieszczany jest głównie pod mięśniem.

Zrekonstruowana pierś wygląda inaczej niż pierś zdrowa

Fakt: Pierś poddana rekonstrukcji nigdy nie będzie wyglądała tak samo jak pierś zdrowa – przynajmniej nago. Nie należy jednak mieć obaw przed wychodzeniem na plaży w bikini czy pokazywaniu się w bieliźnie. Zabieg przeprowadzany jest tak, aby w staniku pierś wyglądała normalnie.

Rekonstrukcja piersi po mastektomii odbywa się dopiero po kilku latach

Mit: Rekonstrukcja piersi może nastąpić w tym samym dniu co zabieg mastektomii lub po upływie 3 – 6 miesięcy od zakończenia leczenia onkologicznego.

Samobadanie – w jaki sposób może uratować Twoje życie?

Samobadanie piersi jest podstawową formą profilaktyki raka piersi. W tym przypadku niezwykle ważne jest oglądanie piersi oraz tzw. palpacja czyli badanie poprzez dotyk. Wszelkie zmiany w wyglądzie i strukturze piersi powinny być podstawą do udania się do lekarza i przeprowadzenia dalszych badań.

rekonstrukcja piersi