Operacje plastyczne, tak jak każda ingerencja chirurgiczna, wiążą się z pewnym okresem rekonwalescencji której nie jesteśmy w stanie uniknąć. Czasami trwa ona 2 tygodnie, a w innych przypadkach może być to nawet 12 miesięcy. Dla wielu pacjentów okres ten może stanowić nie lada problem w prowadzeniu dotychczasowego tryby życia. Czy rekonwalescencję można przyspieszyć? Jak to zrobić?
Poznaj 5 sposobów na sprawniejszą rekonwalescencję
1. Pamiętaj o specjalnej odzieży
Wiele zabiegów chirurgii plastycznej związanych jest z koniecznością noszenia specjalnej odzieży uciskowej. Jeżeli lekarz zalecił Ci jej noszenie, to koniecznie zastosuj się do tej decyzji. Odzież i bielizna uciskowa zapewniają odpowiednią kompresję, która łagodzi obrzęk i wspomaga lepsze wchłanianie się płynów, znacznie zmniejsza ryzyko odkładania się luźnej skóry i chroni nas przed powstawaniem różnego rodzaju komplikacji związanych z powstawaniem zakrzepów. Dodatkowo niweluje nadmierne zasinienie i wpływa na lepsze kształtowanie się blizn. Odzież uciskowa stosowana jest m. in. przy takich zabiegach jak liposukcja, plastyka brzucha czy powiększanie piersi.
2. Nie pal
Palenie papierosów to prawdopodobnie jedna z najgorszych rzeczy jakie możesz robić podczas trwania rekonwalescencji. Nikotyna zawarta w papierosach znacznie zwęża naczynia krwionośne, przez co ograniczony zostaje dopływ krwi do tkanek. Wiąże się to ze znacznie zwiększonym ryzykiem występowania zakrzepów, a nawet z obumieraniem tkanek pozbawionych wystarczającej ilości krwi.
3. Nie bój się leków przeciwbólowych
Po przebytej operacji z całą pewnością wystąpi ból – jest to naturalna reakcja organizmu i nie jest to nic nadzwyczajnego. W takich przypadkach powinniśmy przestać się męczyć i sięgnąć po zalecone przez lekarza środki przeciwbólowe. Istnieje jednak grono osób, które wolą pomęczyć się z bólem niż „faszerować się” tabletkami. Dlaczego takie postępowanie jest dla nas szkodliwe? W wyniku nadmiernego bólu może wzrosnąć ciśnienie krwi, co z kolei może prowadzić do zwiększenia zasinienia. Pamiętajmy jednak o tym, aby przynajmniej w pierwszych dwóch tygodniach rekonwalescencji nie przyjmować leków zawierających kwas acetylosalicylowy, takich jak np. aspiryna, ponieważ wykazują one działanie przeciwzakrzepowe.
4. Unikaj intensywnych treningów
Zbyt intensywna aktywność fizyczna po niedawno przebytym zabiegu chirurgicznym nigdy nie jest wskazana. Treningi przyczyniają się do znacznego zwiększenia ciśnienia krwi które przyczynia się do zwiększenia zasinienia. To z kolei może prowadzić do nadmiernego obrzęku a nawet do rozwoju stanu zapalnego. Oprócz tego, podczas wysiłku fizycznego może dojść do rozejścia się ran co w późniejszym czasie może skutkować o wiele gorszym wyglądem blizn.
5. Wyjdź na spacer
W przeciwieństwie do intensywnych treningów, spokojne spacery są jak najbardziej wskazane. Po pierwszych dwóch dniach odpoczynku możesz spróbować wyjść na krótki spokojny spacer. Nawet 5 minutowa przechadzka będzie dla Twego organizmu lepsza, niż samo leżenie.
Prawidłowa rekonwalescencja nie musi być bolesna i uciążliwa. Przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza i stosowanie się do powyższych zasad zagwarantuje Ci znacznie szybszy i mniej bolesny powrót do zdrowia.