Pojawiają się na brzuchu, piersiach, udach, rękach, a nawet na plecach. Mowa tutaj o rozstępach, które wbrew pozorom nie są tylko kobiecym problemem. Na powstawanie tych nieestetycznych, wrzecionowatych pasm skarżą się również mężczyźni. Skąd jednak biorą się rozstępy i czy istnieją skuteczne metody na ich niwelację?

Dowiedz się czym są rozstępy, jakie są przyczyny ich powstawania i w jaki sposób możesz z nimi walczyć!

Na początku musimy zastanowić się czym tak naprawdę są rozstępy. Specjaliści określają je jako niegroźne dla zdrowia, podłużne, wrzecionowate pasma, blizny pojawiające się na skórze. Powstają one na skutek rozciągnięcia, osłabienia jak i również przerwania włókien kolagenowych i elastynowych. Mimo tego że nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia dla naszego zdrowia to i tak przysparzają nam wielu kłopotów. To właśnie przez nie wstydzimy się pokazywać w bardziej skąpych ubraniach (np. w lato) oraz nie podejmujemy aktywności fizycznej wiążącej się z koniecznością odsłonięcia ciała (np. basen).

Miejsca w których najczęściej pojawiają się rozstępy

Do miejsc szczególnie podatnych na powstawanie rozstępów zaliczamy:

  • brzuch
  • pośladki
  • uda
  • piersi

Oprócz tego rozstępy mogą pojawiać się na plecach, ramionach, w okolicach bicepsa (zwłaszcza w przypadku osób które przejawiają szybki przyrost masy mięśniowej). Warto dodać, że blizny te mogą pojawić się m. in. po zabiegu powiększenia biustu, ze względu na rozciąganie się skóry w danym miejscu.

rozstępy - medycyna estetyczna

Przyczyny powstawania rozstępów

Rozstępy to niezwykle złożony problem na którego rozwój wpływa wiele czynników. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy:

  • znaczny przyrost masy ciała w stosunkowo krótkim czasie
  • ciąża
  • predyspozycje genetyczne
  • szybki przyrost tkanki mięśniowej
  • choroby tkanki łącznej
  • długotrwałe przyjmowanie substancji bogatych w kortykoidy

Proces kształtowania się rozstępów

Pierwszym etapem rozwoju wrzecionowatych pasm jest faza zapalna. Wówczas możemy zaobserwować, że rozstępy przyjmują barwę ciemnoczerwoną a nawet siną. Etap ten trwa około 6 miesięcy. Wówczas na danym obszarze dochodzi do zniekształcenia włókien kolagenowych, rozszerzenia naczyń krwionośnych i powstawania obrzęku w skórze właściwej.

Drugi etap to tzw. faza zanikowa. Wówczas rozstępy przyjmują kolor biały, stają się wklęsłe i pomarszczone. Dochodzi również do znacznej degradacji elastyny i kolagenu. Na tym etapie rozstępy stają się szpecącymi bliznami.

Czy rozstępy można leczyć?

Większość specjalistów jest zdania, że rozstępy najlepiej zacząć leczyć w pierwszym etapie ich rozwoju, ponieważ w tej fazie istnieje możliwość odbudowania prawidłowych struktur elastyny i kolagenu. Jeżeli jednak nasze rozstępy przyjęły już kolor biały, wówczas możemy jedynie wykorzystać metody mające na celu zmniejszenie ich widoczności.

W celu niwelacji rozstępów wykorzystywane są następujące metody:

  • mezoterapia osoczem bogatopłytkowym
  • światłoterapia
  • frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa
  • peelingi chemiczne
  • mikrodermabrazja
  • lipotransfer
  • laser frakcyjny CO2

Osocze bogatopłytkowe

Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego znajduje swoje zastosowanie przy stosunkowo wczesnym leczeniu rozstępów. Koncentrat pobrany z naszego osocza ma właściwości silnie regeneracyjne, dzięki czemu rozstępy staną się znacznie płytsze i jaśniejsze. Dodatkową zaletą tej metody jest fakt, że kondycja naszej skóry ulegnie znacznej poprawie – będzie jędrniejsza i wygładzona. Efekt ten można zauważyć już po kilku tygodniach.

Światłoterapia

Swoje zastosowanie przy leczeniu rozstępów zarówno białych jak i czerwonych znajduje światłoterapia. W tym celu wykorzystywana jest m. in. lampa LED triWings. System lampy triWings stymuluje komórki poprzez łączenie 5 rodzajów światła o odpowiednio dostosowanej długości fal. Stymuluje to regenerację komórek co skutkuje wybieleniem i spłyceniem rozstępów.

Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa

Zabieg ten jest w stanie pobudzić skórę do uruchomienia jej naturalnych procesów naprawczych co jest w stanie zredukować nawet najgłębsze rozstępy. Skóra zostaje nakłuta mikroigłami, które następnie podgrzewają tkanki poprzez fale radiowe. Warunek jest jeden – okolice poddawane zabiegowi muszą posiadać przynajmniej minimalną ilość kolagenu, w przeciwnym wypadku może się on nie udać. Na ostateczny efekt zabiegu trzeba jednak poczekać (zazwyczaj około 3 miesięcy).

Peelingi chemiczne

Podczas niwelowania rozstępów za pomocą peelingów chemicznych, w głównej mierze stosuje się kwas glikolowy. Wykazuje on właściwości głęboko oczyszczające i regeneracyjne. Potrafi on znacznie poprawić prawidłowe krążenie krwi, co z kolei przekłada się na poprawę napięcia skóry i zwiększenie produkcji kolagenu co pozytywnie wpływa na zmniejszenie widoczności rozstępów.

Mikrodermabrazja

Zabieg ten podobnie jak peelingi chemiczne pobudza skórę do produkcji kolagenu poprzez ścieranie warstwy rogowej naskórka oraz jej głębszych warstw. Mikrodermabrazja pozytywnie wpływa na objęty rozstępami obszar skóry – poprawia jej jędrność i napięcie. Pamiętajmy jednak o tym, że dla uzyskania satysfakcjonujących efektów konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu.

Lipotransfer

W walce z niechcianymi rozstępami pomóc nam może również lipotransfer, czyli przeszczep własnej tkanki tłuszczowej. Pobrana tkanka jest bogata w komórki macierzyste, które pobudzają nasz organizm do regeneracji. Wypełnione tłuszczem rozstępy zostają wówczas wygładzone i mniej widoczne.

Laser frakcyjny CO2

Z pomocą lasera frakcyjnego CO2 jesteśmy w stanie pobudzić skórę do intensywnej regeneracji i produkcji nowego kolagenu. Podczas zabiegu promienie lasera wnikają głęboko w struktury skórne. Dochodzi wówczas do podgrzania wody znajdującej się w skórze i następnemu jej odparowaniu (ablacji). Prowadzi to do stymulacji procesów naprawczych.

Wiele z nas w dalszym ciągu żyje w przekonaniu, że rozstępy to problem nie do rozwiązania. Osiągnięcia współczesnej medycyny estetycznej pokazują nam jednak, że szpecące pręgi to nie wyrok. Obecnie mamy dostęp do wielu różnych metod niwelacji rozstępów, które dają naprawdę satysfakcjonujące efekty. Kto wie, może za kilka lat zabiegi redukujące rozstępy wejdą na zupełnie inny poziom?