Czym jest trychologia?

Trychologia to stosunkowo nowa, prężnie rozwijająca się dziedzina nauki, która swoim obszarem obejmuje dogłębną diagnostykę i leczenie chorób związanych ze skórą głowy i włosami. Obecnie możemy wyróżnić dwa rodzaje trychologii:

Trychologię kosmetyczną – poprawa stanu skóry głowy i włosów następuje po zastosowaniu zabiegów kosmetycznych

Trychologię medyczną – poprawa stanu skóry głowy i włosów następuje po zastosowaniu medykamentów

Kiedy warto udać się do trychologa?

Na wizytę u trychologa powinny zgłosić się osoby które cierpią z powodu:

Problemów ze skórą głowy

Schorzenia skóry głowy mają wiele przyczyn i to właśnie na ich poznaniu skupia się praca trychologia. Do specjalisty powinniśmy udać się w przypadku gdy występują min. łupież, łojotok, atopowe zapalenie skóry, grzybica, łuszczyca czy też przetłuszczanie się włosów.

Utraty włosów

Wypadanie włosów to problem dotyczący zarówno mężczyzn jak i kobiet. W przypadku tych drugich jest to niezwykle kłopotliwa przeszkoda powodująca zażenowanie, wstyd i frustrację. W tym przypadku niezwykle istotne jest rozpoznanie typu łysienia i poznanie jego przyczyn.

Problemów z teksturą włosów

Zmiany w teksturze włosa powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. Pamiętajmy o tym, że trychologia dzieli się na medyczną oraz kosmetyczną. Jeżeli tekstura naszych włosów zmieniona jest przez czynniki zewnętrzne, takie jak np. częste stosowanie ciężkich, chemicznych środków do włosów, wówczas powinniśmy skorzystać z pomocy trychologa.

Cykl wzrostu włosa

Cykl wzrostu włosa objawia się poprzez 4 różne etapy:

  1. Anagen – w fazie anagenu znajduje się nawet 85% włosów. Na tym etapie dochodzi do wydłużenia się mieszka włosowego i produkcji melaniny. Włos zaczyna wówczas rosnąć ponad powierzchnię skóry. Etap ten trwa kilka lat
  2. Katagen – obejmuje około 1% włosów. Jest to okres obumierania włosa, trwający około 2 – 3 tygodnie
  3. Telogen – obejmuje do 20% włosów. Jest to faza spoczynku mieszka włosowego
  4. Egzogen – etap wypychania obumarłego włosa przez nowy. Proces ten trwa kilka miesięcy

trychologia - przeszczep włosów - łysienie

Zabiegi najczęściej stosowane przez trychologów

Trychologia korzysta z szeregu różnych zabiegów, których celem jest poprawa stanu włosów i skóry głowy. Do najpopularniejszych z nich zaliczane są:

  • mezoterapia
  • naświetlania skóry głowy
  • peelingi
  • drenaże
  • osocze bogatopłytkowe

Trichogram czyli mikroskopowe badanie włosów

Jest to metoda pozwalająca lekarzowi na ocenę stanu włosów poprzez dokładne przeanalizowanie ich korzeni. Cały zabieg polega na pobraniu niewielkiej ilości włosów i poddaniu ich ocenie pod mikroskopem. Badanie to jest niezwykle przydatne w przypadku pacjentów cierpiących na znaczną utratę włosów. Dzięki niemu jesteśmy w stanie określić niektóre przyczyny tego zjawiska.

Trichoscan – rewolucja w dziedzinie trychologii

Niezwykle przydatnym narzędziem pracy trychologa okazało się być urządzenie Trichoscan. Pozwala ono na określenie w jakim tempie rosną nasze włosy, jaka jest ich ilość i gęstość.