Pojawienia się pierwszych zmarszczek i pierwszych siwych włosów spodziewamy się zazwyczaj po ukończeniu 30 roku życia. Czasami jednak pierwsze oznaki starzenia możemy zauważyć znacznie wcześniej. Wówczas możemy zacząć stosować różnego rodzaju zabiegu anti aging.

Anti aging w każdym wieku?

Obecnie wiele słyszy się stosowaniu tego typu procedur w ramach profilaktyki starzenia się. Czy jednak używanie preparatów odmładzających we wczesnych latach naszego życia pozwoli nam zachować młodość na dłużej?

Prawda jest taka, że pacjenci mogą zacząć korzystać z zabiegów anti aging w każdym wieku. Jeżeli jednak poddajemy się danym procedurom zaraz po ukończeniu 20 roku życia, to należy wybrać te zabiegi lub preparaty, które nie mają zbyt silnego działania. Pamiętajmy że w tym wieku zapobiegamy, a nie cofamy skutki starzenia się.

Dr n. med. Anna Modelska – Ziółkiewicz z Kliniki Kolasiński o medycynie anti-aging

Zdrowy tryb życia

Przedwczesnemu starzeniu się naszej skóry możemy jednak zapobiec bez konieczności korzystania z zabiegów medycyny estetycznej. Jeżeli chcesz, aby Twoja skóra zachowała młodość na dłużej, musisz przestrzegać kilku zasad:

  • nie pal papierosów
  • unikaj nadmiernego opalania
  • stosuj odpowiednie kremy z filtrem
  • zadbaj o odpowiednią dietę
  • prowadź aktywny tryb życia
  • zadbaj o prawidłowe nawilżenie skóry

Jeżeli jednak nie będziesz stosować się do wybranych punktów, wówczas żadne zabiegi anti aging nie odwrócą negatywnych skutków prowadzenia złego trybu życia.

Czy istnieją jakieś wady?

Obecnie nie ma żadnych dowodów na negatywny wpływ zabiegów odmładzających stosowanych po 20 roku życia. Oczywiście po zastosowaniu niektórych preparatów może pojawić się zaczerwienienie, obrzęk, lub podrażnienie skóry. Objawy te jednak dosyć szybko ustępują.

Pamiętaj o tym, że ryzyko poważniejszych komplikacji zmniejsza się, gdy zabieg wykonywany jest przez doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza.

Decyzja należy do Ciebie

Ostateczną decyzję musisz podjąć sama, powinnaś jednak mieć na uwadze fakt, iż odpowiednia pielęgnacja skóry we wczesnym wieku pozwoli zachować Ci młodość na dłużej.