Zimne prysznice poprawiające krążenie krwi i chłodzące nas w upalny dzień, oraz kostki lodu przyłożone pod oczy. Metody te były znane i stosowane przez nasze mamy i babcie. Ze względu na zbawienne właściwości zimna, naukowcy zaczęli opracowywać zabiegi anti-aging oparte właśnie na zimnie.

Zimno zwęża naczynia krwionośne, w związku z tym żyłki i tętnice znajdujące się na dolnych powiekach zaczynają się kurczyć, a co za tym idzie – stają się mniej widoczne. Zmniejsza to cienie i tzw. worki pod oczami.

Następnie rozszerzenie naczyń krwionośnych poprawia dopływ tlenu i substancji odżywczych do skóry.

Zimne zabiegi na twarz

Specjalne maski schładzane są do odpowiedniej temperatury, po czym umieszczane są na twarzy. Tego typu maski zaleca się stosować po peelingach lub zabiegach z użyciem laserów. Nie jest to wprawdzie zabieg sam w sobie, jednak działa kojąco na podrażnioną skórę.

Przenośne urządzenia podobne do roll-onów wypełniane są wodą i żelem, a następnie umieszczane w lodówce w celu schłodzenia. Po nałożeniu na skórę, przynoszą jej ukojenie, łagodzą siniaki, zmniejszają stany zapalne i zaczerwienienia twarzy. Minimalizują również rozszerzone pory.

Przy terapii zimnem wykorzystywany jest również ciekły azot. Jest on bardzo zimny i wręcz zamraża żywą tkankę. Stosując go w niewielkich ilościach można pozbyć się takich dolegliwości jak np. brodawki. Ciekły azot zmniejsza również stany zapalne i złuszcza skórę. Pamiętaj jednak że pozostawiony na skórze zbyt długo powoduje pigmentację skóry.

Zimne zabiegi na ciało

Jednym z najpopularniejszych zabiegów na ciało jest CoolSculpting. Jest to nieinwazyjna metoda redukcji tłuszczu, wykorzystująca niskie temperatury w celu trwałego zniszczenia komórek tłuszczowych. Metoda ta znajduje swoje zastosowanie zwłaszcza u osób które chcą pozbyć się małej ilości tkanki tłuszczowej z danej partii ciała.

Urządzenia stosowane do usuwania zmian skórnych poprzez zamrażanie są skuteczne, jednak mogą powodować mały dyskomfort. Niektóre z urządzeń mają wbudowane specjalne dmuchawy, które wypuszczają powietrze i tym samym łagodzą skórę w trakcie trwania zabiegu.

Pamiętaj, że wszystkie zabiegi tego typu powinny być wykonywane w przeznaczonych do tego gabinetach, pod okiem specjalistów.