Czas pędzi nieubłaganie niosąc ze sobą ogrom zmian. Odbija się to również na kondycji Twojej skóry – staje się ona mniej jędrna, wiotczeje i pokrywa się zmarszczkami.  Marzysz o zachowaniu młodości, lecz Twoja twarz i ciało zaczynają się zmienić, co niekoniecznie Ci się podoba. Czy jednak musi tak być?

Sprawdź co możesz zrobić, aby wyglądać młodziej po 45 roku życia

1. Solarium i nadmiernemu opalaniu mówimy stanowcze NIE!

Nie od dziś wiadomo, że nadmierne opalanie powoduje ogromne zmiany w stanie naszej skóry. Prowadzi to do poparzeń, przebarwień, oraz przyczynia się do rozwoju nowotworów. Niewłaściwe zażywanie kąpieli słonecznych powoduje również szybsze starzenie się skóry. Promienie UVA przenikające do skóry właściwej znacznie uszkadzają włókna kolagenowe, natomiast promienie UVB odpowiedzialne są za znaczne ubytki kwasu hialuronowego. Jeżeli nie chcesz aby Twoja skóra starzała się zbyt szybko, wówczas staraj się unikać słońca w godzinach 11:00 – 14:00, ponieważ w tym czasie promienie słoneczne są najsilniejsze. Jeżeli jednak lubisz się opalać, wówczas…

2. Stosuj filtry przeciwsłoneczne

Kremy i kosmetyki ochronne w znacznym stopniu zabezpieczają Twoją skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Są to mieszanki różnych substancji chemicznych, które odbijają i pochłaniają promienie UV. Należy jednak pamiętać o tym, aby filtr dobrać odpowiednio do swojego typu skóry.

3. Przestań palić

Palenie papierosów ma negatywny wpływ na cały organizm, jednak dzisiaj sprawdzimy w jaki sposób przyczynia się do przedwczesnego starzenia. Palenie tytoniu prowadzi do pogorszenia kolorytu skóry poprzez odcięcie komórek od tlenu. Dodatkowo niszczy włókna kolagenowe co przyczynia się do powstawania głębokich zmarszczek i znacznego wiotczenia skóry. Im dłużej palisz, tym bardziej niszczysz swoją skórę. Pamiętaj o tym, że wraz z upływem czasu niektórych zmian nie będziesz w stanie cofnąć. Z tym nałogiem warto pożegnać się raz na zawsze i to już dziś.

4. Prysznic zamiast kąpieli

Okazuje się, że krótkie prysznice wpływają na naszą skórę o wiele bardziej korzystnie niż kąpiele. Długie przebywanie w gorącej wodzie powoduje znacznie wysuszanie skóry. Jednak nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Przyjemna kąpiel od czasu do czasu z całą pewnością umili Twój dzień. Przy okazji pamiętaj również o stosowaniu odpowiednich preparatów do mycia – najlepsze będą te o naturalnym PH, lub tym zbliżonym do PH skóry.

5. Obserwuj zmiany skórne

Osoby po 45 roku (zwłaszcza te o jasnej karnacji) znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka jeśli chodzi o zachorowanie na raka skóry. Jeżeli na swoim ciele zauważysz jakiekolwiek zmiany skórne, wówczas koniecznie wybierz się do lekarza. W tym przypadku profilaktyka jest najważniejsza. Zwróć na to szczególną uwagę, jeżeli jesteś osobą lubiącą się opalać.

6. Odpowiednia dieta

Zdrowa dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu pozwolą Ci zachować młodość na dłużej. Produkty bogate w witaminy A, C i  E zawierają antyoksydanty, które znacznie opóźniają proces starzenia się skóry. Z tego też względu zaleca się spożywanie min. jaj, kapusty, czarnej porzeczki, czy też cytrusów. Zadbaj również o odpowiednie nawodnienie organizmu. Dzięki temu znacznie poprawi się kondycja Twojej skóry i stanie się ona bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych.

7. Nawilżaj skórę kosmetykami

Skórę należy nawilżać również od zewnątrz, dlatego też zaleca się stosowanie różnego rodzaju kremów i preparatów nawilżających dobranych odpowiednio do typu skóry. Staraj się jednak nie używać kosmetyków produkowanych na bazie alkoholu.

8. Kosmetyki anti – aging

Obecnie na rynku dostępna jest cała gama kosmetyków anti – aging. Z całą pewnością pomogą one w zachowaniu naturalnego piękna i młodości. Pobudzają one skórę do produkcji kolagenu, oraz dostarczają wielu substancji odżywczych, oraz chronią przed wolnymi rodnikami. Szczególnie warto zwrócić uwagę na produkty zawierające kwas hialuronowy, witaminy A, C i E, retinoidy, oraz antyoksydanty roślinne.

9. Medycyna estetyczna

W dzisiejszych czasach medycyna estetyczna oferuje wiele niechirurgicznych zabiegów, które pomogą Ci zachować młody wygląd. Do najpopularniejszych zabiegów należą:

10. Chirurgia plastyczna

U niektórych kobiet skóra starzeje się szybciej. Wówczas warto pomyśleć o zabiegu chirurgicznym, który w znaczny sposób Cię odmłodzi. Do najpopularniejszych zabiegów chirurgicznych wykonywanych w tym wieku zaliczamy:

Kobiety żyjące w XXI mają wiele możliwości dbania o swoją urodę i opóźniania efektów starzenia się skóry. Stosowanie specjalnych kremów w domowym zaciszu, odpowiednia dieta, zmiana złych nawyków, medycyna estetyczna – to tylko niektóre z dostępnych opcji. Jeżeli więc nie jesteś zadowolona z wyglądu swojej twarzy i ciała, wówczas powinnaś zastanowić się jak możesz to zmienić aby poczuć się lepiej. Pamiętaj że na zmiany nigdy nie jest za późno.