Problem łysienia jest niezwykle krępujący nie tylko w przypadku mężczyzn ale również w przypadku kobiet. Na szczęście nowoczesna medycyna oferuje nam wiele różnych technik transplantacji włosów, dzięki którym jesteśmy w stanie skutecznie zniwelować ten wstydliwy problem. Jedną z nich jest przeszczep włosów metodą FUE.

Na czym polega metoda FUE?

Metoda FUE (z ang. Follicular Unit Extraction) to zabieg polegający na precyzyjnym pobieraniu pojedynczych zespołów mieszkowych i następnym przeszczepieniu ich we wcześniej zaznaczoną okolicę biorczą. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a precyzyjne pobieranie mieszków pozwala na pozostawienie jedynie mikroskopijnych, niewidocznych blizn. Dzięki temu efekty zabiegu są niezwykle naturalne.

Kto kwalifikuje się do metody FUE?

Metoda FUE powinna być przeprowadzana u osób z włosami ciemnymi i stosunkowo gęstymi, u których nie występuje łysienie całkowite – lekarz musi mieć dostęp do dosyć obszernej okolicy dawczej, aby pobranie mieszków było możliwe. Oprócz tego ważny jest dobry ogólny stan zdrowia i realistyczne oczekiwania co do efektów zabiegu.

Zalety metody FUE

Niezaprzeczalnie ogromną zaletą metody FUE jest fakt, iż nie pozostawia ona po sobie dużych, widocznych blizn. Po zabiegu są one mikroskopijne i praktycznie niewidoczne na pierwszy rzut oka. Dzięki temu, możliwe jest późniejsze noszenie bardzo krótkich fryzur bez obaw o szpecące blizny. Metoda ta może być stosowana w przypadku mężczyzn i kobiet. Dodatkowo, zabieg ten jest mało inwazyjny i umożliwia pobieranie mieszków włosowych nie tylko z okolicy głowy, ale również z innych części ciała. Tym samym możemy uzupełniać braki owłosienia nie tylko w przypadku skóry głowy, ale również np. brody.

Wady metody FUE

Niestety, metoda FUE posiada również swoje wady. Jedną z nich jest niewątpliwie długi czas jaki trzeba poświęcić na przeprowadzenie zabiegu. Pamiętajmy o tym, że pobieranie mieszków wymaga ogromnej precyzji lekarza, dlatego też zabieg wydłuża się w czasie. Pewien dyskomfort może powodować również wygląd po zabiegu, kiedy na skórze widoczne są małe punkty z których były pobierane mieszki włosowe.

Przeszczep włosów metodą FUE z wykorzystaniem robota ARTAS®

Pojawienie się robotów do przeszczepu włosów znacznie zrewolucjonizowało metodę FUE. Jednym z nich jest robot ARTAS® wyposażony w specjalny system komputerowy, umożliwiający sprawne pobieranie i przeszczepianie mieszków włosowych w określone miejsca. Mechanizm działania robota ARTAS® pozwala na dokładne zaplanowanie operacji i usprawnienie jej przebiegu, mimo tego że urządzenie w dalszym ciągu obsługiwane jest przez lekarza. Dzięki temu cała procedura może trwać o wiele krócej.

Rola doświadczonego lekarza w metodzie FUE

Niezwykle ważne jest, aby przeszczep włosów metodą FUE przeprowadzał wykwalifikowany i doświadczony lekarz. Szczególną uwagę zwróćmy na fakt, iż cała procedura kontrolowana jest właśnie przez chirurga. Wykorzystywanie różnego rodzaju robotów i urządzeń do przeszczepu włosów ma na celu niesienie lekarzowi pomocy i usprawnienie przebiegu operacji, jednak bezpieczeństwo i efekty w dalszym ciągu uzależnione są od działań chirurga.

Mimo długiego czasu trwania zabiegu, metoda FUE to niewątpliwie ogromna szansa dla osób, które chcą uporać się z problemem łysienia. Kto wie jakie nowe metody przeszczepu włosów przyniesie nam przyszłość?