Jak przygotować się do zabiegu?
Przed zabiegiem abdominoplastyki bardzo ważne jest utrzymanie stałej masy ciała przez okres minimum 3 miesięcy. Należy również zaprzestać palenia tytoniu i przyjmowania leków rozrzedzających krew. Pamiętaj również o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Zapewni to sprawniejszą rekonwalescencję.
Lekarz prawdopodobnie zleci podstawowe badanie krwi
Jeżeli posiadasz dzieci lub zwierzęta, to pamiętaj o tym aby zapewnić im odpowiednią opiekę, gdyż w pierwszych dniach po zabiegu nie będziesz mogła się nimi zająć.
Dobrze jest również odrobinę przemeblować mieszkanie, tak abyś najpotrzebniejsze rzeczy miała zawsze pod ręką, tak abyś nie musiała się po nie schylać, lub sięgać wysoko.
Jak wygląda zabieg korekcji powłok brzusznych?
Cała procedura zaczyna się od podania odpowiedniego znieczulenia i trwa od 3 do 4 godzin. Następnie lekarz przystępuje do wykonania nacięć od biodra do biodra oraz nad pępkiem, który następnie oddzielany jest od reszty skóry okrągłym cięciem. Kolejnym krokiem jest odpreparowanie tkanki tłuszczowej od powięzi mięśniowej, dzięki czemu lekarz ma dostęp do mięśni brzucha, które następnie są wielokrotnie zszywane – skutkuje to wyszczupleniem talii. W zależności od tego jaka część skóry zostanie usunięta, blizna będzie znajdować się bezpośrednio powyżej łona lub trochę wyżej.
Rekonwalescencja
Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić takie dolegliwości jak zawroty głowy, mdłości, oraz ból związany ze słabnięciem znieczulenia, jednak powinny one ustąpić w przeciągu kilku godzin. Po operacji konieczne jest również spędzenie kilku dni w łóżku, nawet gdy pacjent wraca do domu zaraz po zabiegu. Nie zaleca się palenia tytoniu, spożywania alkoholu, oraz podnoszenia ciężarów, gdyż wpływa to negatywnie na gojenie się ran. Cały proces rekonwalescencji trwa ok 6 miesięcy. Najgorsze są pierwsze dni od operacji, gdyż w ciągu tego czasu musimy zwracać szczególną uwagę na nasz brzuch.
Do tego pojawi się silny ból, obrzęk, napięcie mięśni i dyskomfort psychiczny. Ważne jest jednak, aby po zabiegu starać się powoli chodzić, by zapobiec tworzeniu się zakrzepów krwi w nogach. Przez jakiś czas od abdominoplastyki powinno się również nosić odzież uciskową, która zapobiegnie ponownemu zwiotczeniu skóry.
Natychmiast skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz:
- krwawienie
- duży obrzęk
- bardzo silny ból
- gorączka
- powtarzające się nawroty głowy, nudności
- bóle w klatce piersiowej
- szybsze bicie serca
- duszności
Efekty
Pierwsze efekty będą widoczne zaraz po operacji, jednak na efekt końcowy trzeba czekać nawet od kilku do kilkunastu miesięcy. Wyniki zabiegu są zazwyczaj długotrwałe. Kluczowe jest tutaj utrzymacie stałej masy ciała.