Implanty piersi stosowane są podczas zabiegu powiększenia biustu. Jest to najpopularniejsza procedura z zakresu chirurgii plastycznej wśród kobiet na całym świecie. Większość pań zadowolona jest z efektów operacji, jednak w niektórych przypadkach może dojść do sytuacji, gdy konieczna będzie wymiana implantów.

Z jakich powodów kobiety decydują się na wymianę implantów?

Niezadowalające efekty operacji

Brak satysfakcji z rozmiaru lub kształtu wybranych implantów to problem, który można rozwiązać u chirurga plastycznego. Niektóre pacjentki po przebytym zabiegu nie są zadowolone z efektów operacji, a co za tym idzie – decydują się na wymianę implantów na większe, a w ekstremalnych przypadkach na ich całkowite usunięcie. Należy jednak liczyć się z tym, że po wyjęciu implantów biust będzie wyglądał nieatrakcyjnie.

Zmiana wyglądu piersi na przestrzeni lat

Większość kobiet poddających się zabiegom powiększania biustu to osoby młode, często jeszcze bezdzietne. Wiemy że wraz z upływem czasu w naszym życiu zachodzi mnóstwo zmian – zarówno tych związanych z życiem prywatnym, jak i tych spowodowanych naturalnym procesem starzenia się organizmu. Wówczas wskutek ciąży, karmienia piersią oraz utraty elastyczności skóry, piersi zaczynają się zmieniać. Wówczas wcześniej wstawione implanty mogą nie wyglądać już tak atrakcyjnie jak 10 lat wcześniej. Z tego też względu, dla uzyskania zadowalających efektów, część kobiet decyduje się np. na wymianę implantów połączoną z liftingiem piersi.

Źle dobrane implanty

Niektóre pacjentki poddające się operacjom plastycznym są niezadowolone z efektów zabiegu, ponieważ źle dobrane zostały implanty piersiowe. W wielu przypadkach wiąże się to ze sztucznym wyglądem. Na uwadze musimy mieć fakt, że implanty powinny zostać dobrane odpowiednio do naszej sylwetki. W przeciwnym razie możemy jedynie pogorszyć wygląd naszego biustu.

Tworzenie się torebki łącznotkankowej

Powikłania po zabiegu powiększenia piersi szacuje się na około 3%. Do jednego z najpopularniejszych zaliczamy tworzenie się torebki łącznotkankowej. Jest to włóknista torebka tworząca się wokół implantu, która powoduje deformację, silny obrzęk i dolegliwości bólowe.

Uszkodzenie lub pęknięcie implantu

Implanty piersi najnowszej generacji są skonstruowane w taki sposób, aby w razie ewentualnego uszkodzenia ich zawartość nie uległa wyciekowi. Nie zmienia to jednak faktu, że uszkodzony implant należy usunąć, ponieważ jego usterka prowadzić może do pojawienia się bólu w piersi oraz silnego obrzęku.

Zapewne wiele kobiet ucieszy informacja, że istnieje możliwość wymiany implantów na nowe. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że za wymianę protez musimy zapłacić od 12 do 16 tysięcy złotych, a zabieg wiąże się z ponowną ingerencją chirurgiczną.