Odpowiednie dbanie o skórę zimą jest niezwykle ważne. Ujemne temperatury, oraz ostry i zimny wiatr to duże wyzwanie dla naszej cery. Skóra staje się przesuszona, a usta zaczynają pękać. Tego typu problemów da się jednak uniknąć dzięki prawidłowej pielęgnacji.

Sprawdź jak dbać o skórę zimą i jak poprawić jej kondycję

Pozbądź się martwego naskórka

Dzięki usunięciu martwego naskórka zapewnisz lepsze wchłanianie się kremów nawilżających. Bądź jednak ostrożna – jeżeli Twoja skóra jest wrażliwa, wówczas peeling może powodować uczucie dyskomfortu. W przypadku znacznego podrażnienia skóry skontaktuj się z lekarzem. Możliwe że zaleci on inną formę złuszczania naskórka.

Zimna skóra = swędząca skóra

Zapewne każdy z nas doświadczył uczucia swędzącej, zimnej skóry. Jeżeli nie jest to przypadłość dermatologiczna (np. łuszczyca), to uczucie swędzenia możesz pokonać za pomocą kąpieli z dodatkiem sody oczyszczonej lub płatków owsianych. Staraj się również nie nosić szorstkich ubrań wykonanych np. z wełny.

Suchym ustom powiedz nie!

Dyskomfort związany z suchymi, spierzchniętymi ustami znany jest każdemu z nas. Ból, pieczenie i pękanie skóry nie jest ani przyjemne ani estetyczne. Jak jednak temu zaradzić? Przede wszystkim należy odpowiednio nawilżać i natłuszczać usta, stosując różnego rodzaju pomadki ochronne, wazelinę do ust lub też wosk pszczeli. Pamiętaj o tym aby pod żadnym pozorem nie oblizywać ust. Może to przynieść chwilową ulgę, jednak w efekcie doprowadzi to do pogorszenia ich stanu.

Zadbaj o dłonie

Jeżeli nie nosisz rękawiczek, to musisz pamiętać o tym że Twoje dłonie będą bardziej podatne na wychłodzenie niż inne części ciała. Wówczas po powrocie do domu z całą pewnością zechcesz ogrzać swoje dłonie pod ciepłą wodą. Wiedz jednak, że tego typu zabiegi powodują znaczne wysuszenie skóry. W tym przypadku również musisz zadbać o prawidłowe nawilżenie dłoni za pomocą specjalnych kremów, maści z gliceryną lub balsamów.

Jak radzić sobie z pękającą skórą pięt?

Pękanie skóry pięt może nasilać się szczególnie zimą. Odpowiedzialna jest za to sucha skóra, która może być spowodowana zimnem lub niedoborem witaminy A. Problem ten może być niezwykle uciążliwy, jeżeli pęknięcia są bardzo głębokie. Jak poradzić sobie z tą dolegliwością? Smaruj pięty wazeliną lub maścią nawilżającą. Następnie możesz owinąć je folią i założyć skarpetki. Drugim ze sposobów jest moczenie stóp w wodzie z solą, a następnie usunięcie naskórka za pomocą np. specjalnej tarki. Po takiej kąpieli zaleca się smarowanie stóp wazeliną i założenie skarpetek. Efekty zauważysz w przeciągu kilku dni.

Zmień krem nawilżający

Jeżeli cierpisz na nadmierną suchość skóry to najrozsądniejszym rozwiązaniem może być zmiana dotychczas stosowanego kremu nawilżającego na np. wazelinę. Jest ona bardziej tłusta co lepiej wpływa na suchą i popękaną skórę. W przypadku pielęgnacji wazeliną ważne jest aby wcierać ją delikatnie i równomiernie.

Sucha skóra a kąpiele

Krótkie kąpiele mogą odpowiednio nawilżyć skórę, z kolei długie mają zupełnie odwrotny skutek. Jeżeli dodatkowo lubisz przesiadywać w gorącej wodzie, to musisz liczyć się z tym że Twoja skóra może ulec nadmiernemu wysuszeniu. Z tego też względu zaleca się branie w miarę krótkich kąpieli w letniej wodzie. Dodatkowo chłodny prysznic z rana może niezwykle pobudzić Cię do działania.

Pielęgnacja po kąpieli

Ważne jest aby zaraz po kąpieli zatrzymać wilgoć w skórze. Zaleca się wówczas nakładanie kremów, balsamów z np. gliceryną lub tych na bazie kwasu hialuronowego. Dzięki temu znacznie poprawisz stan swojej skóry, nawet gdy nie jest ona nadmiernie przesuszona.

Zima potrafi być bezlitosna dla naszej skóry, jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy znacznie poprawić jej kondycję. Powyższe porady pomogą Ci zadbać o skórę i sprawią że nie będzie ona narażona na wysuszenie.