Po zabiegu wykonanym przez doświadczonego lekarza, dotkliwe powikłania występują rzadko. Pojawiają się za to drobne niedogodności takie jak obrzęk, zasinienie i zmiany czucia.

W celu prawidłowego przebiegu rekonwalescencji, konieczne są regularne wizyty u lekarza, który upewni się czy pooperacyjne nacięcia dobrze się goją, oraz sprawdzi czy nie doszło do martwicy tkanek.

Przedstawiamy listę możliwych powikłań po zabiegu i sposoby na to jak sobie z nimi radzić:

Zakażenie

Typowymi objawami zakażenia są gorączka, żółta lub zielona wydzielina o intensywnym zapachu, zwiększony ból i obrzęk, zaczerwienienie i nadmierne krwawienie. W przypadku takiej infekcji lekarz oczyszcza rany i podaje specjalne antybiotyki.

Krwiak

Skrzepy mogą zaburzyć swobodny przepływ krwi, co prowadzi m. in. do infekcji i martwicy skóry. Małe krwiaki bardzo często da się zniwelować za pomocą lodu i zimnych kompresów, chociaż niektórzy specjaliści mogą zalecić ogrzewanie tych miejsc. W przypadku dużych krwiaków zazwyczaj stosuje się specjalne drenaże.

Martwica skóry

Do martwicy skóry dochodzi, gdy występują problemy z dopływem krwi. Zazwyczaj są one spowodowane paleniem papierosów, nadciśnieniem i niekontrolowanym krwawieniem. W tym przypadku, tkanki zaczynają obumierać i stają się czarne. Najlepszym sposobem na wyleczenie martwicy jest chirurgiczne usuwanie uszkodzonej tkanki i próba usprawnienia gojenia pozostałej, zdrowej tkanki.

Utrata włosów

Po liftingu twarzy pacjenci często przeżywają szok związany z wypadaniem włosów. Poprawa zazwyczaj następuje samoistnie, jednak w ekstremalnych przypadkach koniczny może być przeszczep włosów.

Widoczne blizny

Grube blizny oraz ich migracja może prowadzić do dużego dyskomfortu. W celu ich niwelacji stosuje się kremy, masaże, oraz zastrzyki ze sterydów. Przesuwanie się blizn może prowadzić do konieczności przeprowadzenia kolejnej operacji, podczas której lekarz będzie mógł je ukryć.