Z każdą operacją plastyczną wiąże się ryzyko wystąpienia infekcji. Pacjenci mogą jednak stosować kilka wybranych rad, które pomogą im uniknąć zakażenia po przebytej operacji plastycznej.

Poznajcie 7 sposobów na uniknięcie infekcji rany

Mycie przed operacją

Chodzi o to aby przed planowanym zabiegiem dokładnie umyć się mydłem przeciwbakteryjnym. Dzięki temu zmniejszymy liczbę bakterii na skórze co zminimalizuje ryzyko zakażenia rany.

Poinformuj lekarza o problemach zdrowotnych

Czasami nawet zwykły kaszel może zwiększyć ryzyko wystąpienia infekcji. Jeżeli jesteś chora, koniecznie poinformuj o tym lekarza.

Depilacja a operacja

Przed planowanym zabiegiem staraj się nie golić miejsc które będą operowane. Depilacja tworzy mikroskopijne ranki w skórze, co może prowadzić do wystąpienia infekcji. Dotyczy to np. umieszczania implantów piersi poprzez nacięcie pod pachą lub wstawienia implantów łydek.

Unikaj moczenia rany w wodzie

W ciągu pierwszych kilku tygodni po zabiegu powinnaś unikać chodzenia m. in. na basen. Znajdująca się tam woda jest siedliskiem bakterii które mogą ci jedynie zaszkodzić. Jest to szybka droga do załapania infekcji.

Antybiotyki

Przed i po zabiegu lekarz może przepisać ci antybiotyki. Ich profilaktyczne przyjmowanie pomoże ci uniknąć infekcji.

Więcej się ruszaj

Poprawa krążenia krwi zapobiega powstawaniu m. in. zakrzepów w żyłach. Lekkie ćwiczenia minimalizują również wystąpienie infekcji np. płucnych, które spowodowane są słabą kondycją i płytkimi oddechami.

Właściwa pielęgnacja rany

W tym przypadku zalecenia są różne, jednak z pewnością powinnaś unikać nadmiernego moczenia rany i utrzymywania jej w wilgoci. Może to powodować przerwanie ciągłości skóry i prowadzić do zakażenia.