Za każdym razem gdy na naszym ciele pojawia się rana, ciało uwalnia kolagen w celu jej zagojenia. W tym procesie bardzo często wykształca się widoczna blizna.

Pamiętaj, że podczas trwania zabiegu chirurg dołoży wszelkich starać, aby blizna była umieszczona w najmniej widocznym miejscu czyli np. w naturalnych fałdach skóry lub w obszarze bikini.

Poważny problem stanowi jednak migracja blizn, zwłaszcza w przypadku takich zabiegów jak lifting twarzy, powiększanie piersi czy plastyka brzucha.

Są jednak sposoby na zmniejszenie ryzyka migracji blizn. Jednym z nich jest zmniejszenie napięcia skóry. Taki efekt uzyskuje się zakładając głębokie szwy wewnętrzne, które stwarzają swego rodzaju oparcie dla nowego konturu ciała.

Przykładowo, obecnie podczas liftingu twarzy lekarze nie napinają tylko samej skóry. Podnoszą oni również tkankę tłuszczową i mięśnie. Mimo że technika ta prowadzi do obrzęku, to efekty końcowe są lepsze i bardziej naturalne.

W przypadku plastyki brzucha zminimalizowanie napięcia skóry pozwala na zachowanie małej i niepozornej blizny, oraz prowadzi do szybszej rekonwalescencji.

Przy zabiegu powiększania piersi, migracji blizn można uniknąć poprzez stosowanie niezbyt dużych implantów.