Przede wszystkim musimy zadać sobie pytanie, czy operacja plastyczna jest nam naprawdę potrzebna. Bardzo często żyjemy w przeświadczeniu o pewnych niedoskonałościach naszego ciała i zabieg chirurgiczny wydaje się być jedynym rozwiązaniem. Codziennie docierają do nas zdjęcia celebrytów, których wygląd jest dla nas wyznacznikiem atrakcyjności i piękna. Musimy jednak pamiętać o tym, że każda z tych osób poddawana jest stylizacji przeprowadzanej przez najlepszych fryzjerów, wizażystów i charakteryzatorów. W rzeczywistości większość z tych gwiazd bez makijażu wygląda bardzo przeciętnie, a nawet niekorzystnie.

Jak wiadomo wielu celebrytów decyduje się na operacje plastyczne i nie mówimy tutaj o jednej interwencji chirurgicznej, lecz o całym szeregu różnego rodzaju zabiegów. Pamiętajmy jednak, że uroda i nienaganna sylwetka to ich narzędzia pracy.

Czy jednak operacje plastyczne są powodem do wstydu? Aby poprawić urodę chodzimy do fryzjera i kosmetyczki, kupujemy modne ubrania i drogie kosmetyki. Nie wstydźmy się więc tego, że odwiedzamy również chirurga plastycznego. Czasami słyszymy uszczypliwe komentarze np. na temat powiększenia biustu, ale czy jest w tym coś złego, że chcemy poprawić swój wygląd i lepiej czuć się we własnej skórze?

Taka złośliwość jest niestety charakterystyczna dla naszego społeczeństwa. W takich krajach jak np. Stany Zjednoczone, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Ludzie nie wstydzą się tego, że poddali się operacji plastycznej, wręcz przeciwnie – większość z nich jest z tego dumna i wypowiada się o tym publicznie. Co ciekawe, w dobie kryzysu gospodarczego w USA nie odnotowano spadku ilości wykonanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Po dogłębnej analizie okazało się, że w społeczeństwie amerykańskim dobry wygląd postrzegany jest jako jeden z elementów wpływających na karierę, więc warto w niego inwestować.

Przed nami bardzo trudna decyzja. Jeżeli nie możemy się zdecydować, poprośmy o szczerą i obiektywną rozmowę swoich przyjaciół, lub bliskie nam osoby. Przeszukajmy fora internetowe i porozmawiajmy z ludźmi, którzy takie operacje przeszli.

Jeżeli wreszcie zdecydujemy się na zabieg, będziemy musieli znaleźć odpowiedniego lekarza, który go przeprowadzi.

Pierwsze kroki

Na początku poświęćmy swój czas na zapoznanie się z informacjami dotyczącymi zabiegu. Następnie przygotujmy sobie listę pytań, które chcemy zadać lekarzowi np. jak długo zajmuje się chirurgią plastyczną, czy bierze udział w sympozjach, konferencjach lub warsztatach praktycznych, ile zabiegów tego typu przeprowadził, na jaką opiekę możemy liczyć po operacji i ile kosztuje zabieg. Dzięki temu dowiemy się, czy mamy do czynienia z doświadczonym i wykwalifikowanym lekarzem.

Odwiedź kliniki chirurgii plastycznej

Zbierzmy jak najwięcej informacji na temat miejsc, w których przeprowadzany jest interesujący nas zabieg. Doskonałym źródłem wiedzy jest tutaj Internet, gdzie znajdziemy adresy różnych klinik, oraz opinie na temat lekarzy tam pracujących. Dokładnie przestudiujmy stronę internetową kliniki i dowiedzmy się jakim wyposażeniem dysponuje placówka oraz jacy specjaliści dostępni są na miejscu. Na stronie www większość lekarzy podaje informacje o swoim wykształceniu, specjalizacji medycznej oraz aktywności naukowej.

Nie zapomnijmy odwiedzić kilku placówek medycznych i nie bójmy się zadać wcześniej przygotowanych pytań. Personel w renomowanych lecznicach chętnie przedyskutuje z nami wybrane kwestie.

Klinika powinna znajdować się w miarę blisko naszego miejsca zamieszkania. Dzięki czemu, po operacji nie czeka nas daleka podróż do domu.

Pamiętajmy również o tym, aby upewnić się że mamy do czynienia z prawdziwym chirurgiem plastycznym! Czasami możemy natknąć się na oszustów, którzy zamiast nam pomóc, oszpecą nas na całe życie.

Zapytaj o przebieg zabiegu

Klinika którą wybierzemy, powinna zaoferować konsultację lekarską, podczas której opiszemy chirurgowi swój problem i poprosimy go o pomoc/radę.

Poinformujmy go o chorobach na które cierpimy, oraz przygotujmy dla niego spis leków które regularnie zażywamy.

Chirurg powinien dokładnie opisać jak będzie przebiegała operacja i przede wszystkim powinien poinformować nas jakie są możliwe powikłania.

Jeżeli mamy dodatkowe pytania dotyczące zabiegu, nie bójmy się ich zadać. Pamiętajmy o tym, że lekarz jest od tego aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Następnie chirurg przedstawi przewidywany czas trwania zabiegu, jakie znieczulenie będzie wymagane, jakiego bólu możemy spodziewać się po operacji, oraz ile trwa rekonwalescencja.

Możemy również poprosić o zdjęcia pacjentów przed i po zabiegu, które robione są do dokumentacji medycznej. Za zgodą pacjenta są one wykorzystywane do prezentacji efektów przeprowadzonych operacji chirurgicznych.

Podczas konsultacji możemy również zapytać o inne interesujące nas sprawy jak np. co należy zabrać ze sobą na zabieg, czy klinika dysponuje parkingiem na którym możemy zostawić swój samochód.

Musimy pamiętać o tym, że lekarz nie powinien wywierać na nas presji, aby szybko zarezerwować termin na przeprowadzenie zabiegu. Jeżeli chirurg namawia nas do szybkiego podjęcia decyzji w ramach specjalnej promocji, jest to znak, że nie chodzi tutaj o nasze dobro tylko o pieniądze. W takiej sytuacji nie bójmy się odmówić i poszukajmy innej kliniki.

W naszym kraju operacje plastyczne stają się coraz bardziej popularne. Miejmy nadzieję, że wkrótce większość społeczeństwa zacznie przychylniej patrzeć zarówno na same zabiegi jak i na osoby które się im poddają. Pamiętajmy jednak o tym, że w niektórych przypadkach operacje plastyczne nie zmienią sposobu w jaki się postrzegamy.