Na czym polega korekcja uszu?
Korekcja uszu jest zabiegiem mającym na celu zmianę położenia, kształtu i wielkości uszu. Zabieg ten może korygować wady ucha, które ludzie posiadają od urodzenia, oraz te które uwidoczniły się z biegiem czasu. Poprzez operację, lekarz ma za zadanie nadać uchu naturalny kształt, dzięki czemu zachowana zostanie proporcja twarzy.
Dlaczego jest wykonywana?
Wiele osób (nie tylko dorosłych) popada w kompleksy gdy ich uszy są zbyt duże, odstają, nie są symetryczne, dlatego też korekcja uszu przeprowadzana jest nawet u dzieci, które ukończyły 5 rok życia. Należy pamiętać o tym, że otoplastyka nie wpływa na naszą zdolność słyszenia.
Kto jest odpowiednim kandydatem do otoplastyki?
Dzieci które:
- nie są przewlekle chore
- ukończyły 5 lat (chociaż istnieją wyjątki)
- są zdolne do wyrażenia swoich odczuć co do operacji
Dorośli którzy:
- nie są przewlekle chorzy
- nie palą
- decydują się na operację aby zadowolić siebie, a nie innych
Przeciwwskazania
- stany zapalne operowanych okolic
- nieleczone nadciśnienie
- problemy z krzepliwością krwi
- zły ogólny stan zdrowia
Ryzyko związane z zabiegiem
Z zabiegiem wiąże się pewne ryzyko. Do najpopularniejszych powikłań zaliczamy:
- blizny
- asymetria umieszczenia uszu
- zmiany czucia
- infekcje
- zapalenie skóry
- krwawienie
- zakrzepy
- słabe gojenie się ran
- przebarwienia skóry
- obrzęk
Zalety korekcji uszu
- poprawa kształtu i proporcji uszu
- większa pewność siebie
- może być przeprowadzana u dzieci
- długotrwały efekt
Wady korekcji uszu
- małe dzieci mogą mieć kłopot z radzeniem sobie z rekonwalescencją
- trwałe blizny
- drętwienie
- niezachowana symetria uszu
Jak przygotować się do zabiegu?
Na około 6 tygodni przed zabiegiem zaleca się zaprzestanie palenia tytoniu, przyjmowania aspiryny i innych leków rozrzedzających krew. Przed samą operacją należy przyjmować minimalną ilość wody.
Jak wygląda zabieg?
W większości przypadków korekcja uszu wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, jednak czasem w przypadku małych dzieci stosuje się znieczulenie ogólne. Podczas operacji trwającej ok. 1,5 godziny chirurg wykonuje niewielkie nacięcia na tylnej powierzchni ucha w celu odseparowania skóry tak aby odsłonić chrząstkę ucha. Następnie nacina chrząstkę i przeciąga ją ku tyłowi. W kolejnym etapie nakładane są szwy, które utrzymują nowy kształt ucha.
Rekonwalescencja
Zaraz po zabiegu nakładany jest opatrunek z antybiotykiem, oraz bandaż elastyczny. Ma to na celu lepsze ukształtowanie uszu. Na kilka godzin po zabiegu można odczuwać mdłości i rozkojarzenie. Jest to spowodowane wcześniej podanym znieczuleniem. Należy pamiętać o tym, aby tydzień od operacji nie myć głowy. Szwy usuwane są po ok tygodniu od zabiegu. W przeciągu dwóch tygodni ustąpią wszelkie dolegliwości takie jak obrzęk czy pieczenie. Powrót do życia zawodowego możliwy jest już po siedmiu dniach od operacji. W przypadku dzieci i osób uprawiających sport, zaleca się noszenie opaski, która będzie chronić uszy. Opaska ta sprawdza się również w nocy. Dzięki niej nie będziemy narażali uszu na odchylenia gdy przewracamy się z boku na bok. W czasie snu zaleca się noszenie opaski przez ok 6 tygodni.