Na czym polega korekcja powiek?

Korekcja powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z powieki. Zabieg ten ma na celu odmłodzenie powiek i podkreślenie oczu.

Dlaczego jest wykonywany?

Wraz z upływem czasu skóra zaczyna się starzeć. Tkanki powiek zaczynają się rozciągać, a mięśnie które je podtrzymują – słabną. Dlatego też z biegiem lat na powiekach górnych i dolnych zaczyna odkładać się zbędna tkanka tłuszczowa, której nadmiar powoduje opadanie powiek górnych, brwi, oraz przyczynia się do powstawania worków pod oczami.

Wszystkie te czynniki powodują, że w pewnym momencie twarz zaczyna wyglądać nieświeżo. Oprócz tego że wyglądamy starzej, dochodzą również poważniejsze problemy. Często nadmiar tkanki na powiece ogranicza naszą zdolność widzenia. Plastyka powiek może całkowicie wyeliminować ten kłopot. Idą za tym dwie korzyści – młodszy wygląd i lepsze pole widzenia.

Najlepszymi kandydatkami do zabiegu jakim jest korekcja powiek są kobiety, które zmagają się z zaburzeniem widzenia spowodowanym nadmierną skórą na powiekach, cierpiące na opadające powieki, oraz posiadające widoczne worki pod oczami. 

Czy jestem odpowiednią kandydatką?

Korekcja powiek powinna zostać wykonana jeżeli:

  • nadmiar skóry na powiece ogranicza twoje pole widzenia
  • twoje oczy wyglądają na zmęczone
  • masz worki i cienie pod oczami
  • nadmiar skóry na powiece nie pozwala ci nałożyć makijażu

W przypadku plastyki powiek nie ma żadnego ograniczenia wiekowego – wszystko zależy od stanu w jakim znajdują się powieki.

Przeciwwskazania

  • zespół suchego oka
  • choroby siatkówki
  • problemy z krzepliwością krwi
  • jaskra
  • cukrzyca

Korekcja powiek – ryzyko związane z zabiegiem

Do możliwych powikłań zaliczamy:

  • zakażenie
  • krwawienie
  • suchość oczu
  • trudności z zamykaniem powiek
  • uszkodzenie mięśni oka
  • widoczne blizny
  • przebarwienia skóry
  • niedowidzenie
  • utrata wzroku (w ekstremalnych przypadkach)

Należy również liczyć się z możliwymi powikłaniami po anestezji, oraz w przypadku problemów z krzepliwością krwi.

Zalety korekcji powiek

  • gwarantuje lepsze pole widzenia
  • mało dostrzegalne blizny
  • młodszy wygląd twarzy
  • redukcja worków pod oczami

Wady korekcji powiek

  • w niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie liftingu brwi
  • efekty zabiegu widoczne są po dosyć długim czasie
  • twoje oczy mogą być zasinione

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zaplanowaną operacją, należy skonsultować się z chirurgiem oraz okulistą. W trakcie konsultacji omówią oni historię choroby i poinformują nas o ewentualnych przeciwwskazaniach. Pojawią się pytania o wcześniej przeprowadzane zabiegi, zaburzenia krążenia, cukrzycę i choroby oczu takie jak jaskra. Na pewno nie unikniemy pytań o wszelkiego rodzaju używki: papierosy, alkohol, narkotyki. Wszystkie te czynniki w znacznym stopniu wpływają na powodzenie zabiegu. Lekarz na pewno poruszy temat przyjmowania aspiryny, ibuprofenu, oraz ziołowych suplementów diety, gdyż wpływają one negatywnie na krzepliwość krwi.

Jak wygląda korekcja powiek?

W przypadku blepharoplastyki wykonuje się korekcje powieki górnej lub dolnej. W przypadku powieki górnej koryguje się ptozę (opadanie powieki), przepuklinę tłuszczową, nadmiar skóry, oraz mięsień okrężny oka gdy jest on zbyt rozbudowany. Przy korekcji dolnej powieki wykonuje się kantopexię (napięcie zewnętrznego kąta oka), oraz kantoplastykę (napięcie więzadła zewnętrznego kąta oka).

Podczas zabiegu, lekarz na początku wykona korekcję powiek górnych. Standardowy zabieg polega na wykonaniu nacięcia wzdłuż zagięcia powieki, usunięciu nadmiaru skóry, tkanki tłuszczowej i mięśni.

W przypadku powiek dolnych, cięcie wykonywane jest pod linią rzęs. Następnie usuwa się zwiotczałą skórę, nadmiar tkanki tłuszczowej i mięśni, po czym zamyka nacięcie.

W niektórych przypadkach tłuszcz z powiek zostaje odessany. Procedura ta trwa ok 1.5 h.

Plastyka powiek górnych, plastyka powiek, korekta powiek, korekcja powiek, blepharoplastykaRekonwalescencja

Po zabiegu możemy doświadczyć czułości na światło, niewyraźnego widzenia, podwójnego widzenia, zaczerwienienia wokół nacięć, obrzęku, oraz drętwienia powiek. Są to jednak przypadłości naturalne, tymczasowe.

Wskazane jest delikatne oczyszczanie powiek, oraz używanie przepisanych przez lekarza kropli do oczu. Po operacji powinno się unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, palenia, oraz pocierania oczu. Jeżeli używamy soczewek kontaktowych, to powinniśmy je odstawić na ok 2 tygodnie. Aby chronić oczy przed słońcem i wiatrem, zaleca się noszenie ciemnych okularów. Musimy również zwrócić uwagę na to, aby przez kilka dni spać z uniesioną głową.

Jeśli dokucza nam silny obrzęk, warto stosować chłodne okłady w celu jego zmniejszenia. Kilka dni po zabiegu, powinny zostać usunięte szwy. W przypadku wystąpienia bólu, należy zażywać leków przepisanych przez chirurga.

Dla kobiet niezwykle ważna jest kwestia makijażu. Po przebytej plastyce powiek można zacząć się malować zaraz po zdjęciu szwów.

W przypadku wystąpienia duszności, bólu w klatce piersiowej, wysokiego tętna, krwawienia i poważnych problemów ze wzrokiem, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Efekty korekcji powiek

Znaczna ilość pacjentek zadowolona jest z wyników przeprowadzonej operacji. Dzięki blepharoplastyce, twarz w pewnym stopniu odzyskuje młodzieńczy wygląd, co wzmaga naszą pewność siebie. Blizny pooperacyjne mogą utrzymywać się do 6 miesięcy, dlatego należy chronić delikatną skórę powiek przed nadmierną ekspozycją na słońce.

Warto również zapoznać się z pięcioma sposobami na osiągnięcie jak najlepszych wyników plastyki powiek.

Efekty korekcji powiek mogą utrzymywać się do końca życia, jednak w przypadku niektórych pacjentów, zabieg trzeba powtarzać, ze względu na powracający problem z opadającymi powiekami.

Poniżej zaprezentowane są zdjęcia Kliniki Kolasiński – kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć

Poniżej zaprezentowane są zdjęcia New Horizons Center for Cosmetic Surgery – kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć

Cena

Cena zabiegu waha się od 2 do 10 tysięcy, w zależności czy wykonujemy tylko korekcję powiek górnych/dolnych czy też obydwu. Na wysokość ceny składa się również pobyt w klinice, opieka lekarska, zmiana opatrunków itp.

Alternatywne zabiegi

Laseroterapia

Skóra powiek jest napinana i odmładzana za pomocą emitowania odpowiedniej wiązki lasera.

Mezoterapia

Zabieg polegający na wstrzykiwaniu w skórę powiek specjalnych preparatów, które dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta.

LIGHT EYES ULTRA

Jest to forma mezoterapii polegająca na iniekcji specjalnego koktajlu rewitalizującego w okolice oczu. Preparat ten bogaty jest w takie składniki jak kwas hialuronowy, rozmaryn, witaminę C, ruszczyk, jagodę, oraz heksapeptydy.

Najczęściej zadawane pytania

1. Czy plastyce powiek mogę poddać się niezależnie od wieku?

2. W jakim czasie od zabiegu korekcji powiek mogę zacząć się malować?

3. Czy korekcja powiek może być łączona z innymi zabiegami?

4. Czy bezpośrednio po korekcji powiek mogę myć twarz?