Nadpotliwość to popularny i niezwykle krępujący problem. Zazwyczaj daje o sobie znać w najmniej odpowiednim momencie np. na spotkaniu biznesowym czy też randce. Aby poradzić sobie z nadpotliwością, najpierw trzeba poznać sedno problemu.
Czym jest nadpotliwość?
Pocimy się wszyscy. Jest to naturalna reakcja organizmu na wysiłek fizyczny, wpływ różnego rodzaju emocji, a w niektórych przypadkach jest to sygnał choroby. Jej głównym zadaniem jest kontrolowanie temperatury ciała. Czasami jednak nasz organizm wydziela o wiele więcej potu niż jest to potrzebne.
Czym jest pot?
Dobrze wszystkim znany pot jest wydzieliną gruczołów potowych. W jego skład wchodzą: woda (98%), sól (około 0,8% oraz śladowe ilości amoniaku, mocznika, kwasu mlekowego, związków mineralnych i tłuszczy. Wydzielany jest za pomocą zlokalizowanych na całym ciele porów potowych.
W przypadku większości z nas, z potem rozprawią się popularne antyperspiranty czy też tzw. blokery. Istnieje jednak grupa ludzi, których gruczoły potowe są nadaktywne. W ich sytuacji wydzielanych jest nawet do kilku litrów potu w ciągu doby! Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Ważne, aby postawić prawidłową diagnozę.
Przyczyny nadpotliwości
Obecnie nadpotliwość możemy podzielić na pierwotną i wtórną:
Nadpotliwość pierwotna – tym mianem określamy rodzaj nadpotliwości, którego przyczyny nie są do końca poznane. Mogą być to czynniki genetyczne, dziedziczne lub problemy z hormonami. Swoim zasięgiem obejmuje głównie gruczoły potowe zlokalizowane pod pachami, na stopach, dłoniach oraz na głowie
Nadpotliwość wtórna – jest to nadpotliwość spowodowana różnego rodzaju chorobami endokrynologicznymi, okresem dojrzewania, menopauzą oraz andropauzą
Oprócz wyżej wymienionych, do nadmiernego pocenia przyczyniają się również nasze codzienne nawyki i przyzwyczajenia.
Problem z odzieżą
Noszenie nieprzewiewnych ubrać ze sztucznych materiałów znacznie wzmaga nadmierne wydzielanie potu. Najlepiej wybierać odzież zrobioną z tzw. tkanin oddychających – bawełny oraz lnu.
Nieodpowiednia higiena osobista
Zdarza się, że przyczyną problemów z nadmiernym poceniem i nieprzyjemnym zapachem jest brak prawidłowej higieny osobistej. Biorąc prysznic warto używać chłodnej wody. Zwęży ona ujścia gruczołów potowych, a dodatkowo przyczyni się do poprawy krążenia.
Nieodpowiednia dieta
Okazuje się, że wpływ na nadpotliwość ma również nasza dieta. Produkty takie jak słodycze, ostre potrawy, duże ilości mięsa, kawy czy alkoholu potęgują nadmierne pocenie się w obrębie twarzy.
Przyczyniają się również do wzrostu wagi, a pamiętajmy o tym, że osoby otyłe pocą się znacznie bardziej i szybciej.
Kto jest odpowiednim kandydatem do zabiegu?
Należy rozważyć wizytę u lekarza jeżeli:
- cierpisz z powodu nadmiernego pocenia się w okolicach twarzy, pach, dłoni oraz stóp
- nadpotliwość przyczynia się do ograniczenia kontaktów towarzyskich
- nadmierne pocenie się powoduje u Ciebie poczucie wstydu i dyskomfortu
- problem ten negatywnie wpływa na Twoje stosunki z płcią przeciwną
Przeciwwskazania
W zależności od zabiegu wymienia się następujące przeciwwskazania:
- zespół Lamberta – Eatona
- miejscowe infekcje i zakażenia skóry
- ciąża
- okres karmienia piersią
- nadwrażliwość na składniki leków/preparatów stosowanych przy leczeniu nadpotliwości
- problemy z krzepnięciem krwi
Ryzyko związane z leczeniem nadpotliwości
W zależności od zastosowanej metody, leczenie nadmiernej potliwości wiąże się z takimi dolegliwościami jak:
- infekcje
- słabe gojenie się ran
- blizny
- zmiany czucia
- przewlekły ból
- nawrót dolegliwości
Metody leczenia nadpotliwości
Sposobów zwalczania nadpotliwości jest wiele. Dzielimy je na małoinwazyjne i na chirurgiczne.
Metody małoinwazyjne:
Farmakoterapia – w tym przypadku leczenie farmakologiczne ma dwa zastosowania. W przypadku nadpotliwości spowodowanej stresem, podawane są preparaty uspokajające. W innych przypadkach podaje się leki cholinolityczne, które blokują pracę gruczołów wydzielania zewnętrznego. Stosowane są one jednak coraz rzadziej, ponieważ towarzyszy im pokaźna lista skutków ubocznych.
Botoks – ta znana wszystkim substancja służy nie tylko do niwelowania symptomów starzenia się. Zastrzyki z wykorzystaniem toksyny botulinowej blokują impulsy nerwowe, których zadaniem jest dotarcie do gruczołów potowych. W efekcie, gruczoły nie otrzymują sygnału do działania dzięki czemu pot nie jest wydzielany. Zabieg ten przynosi ulgę, jednak jego działanie jest ograniczone w czasie. Efekty utrzymują się jedynie kilka miesięcy.
Jonoforeza – zabieg jonoforezy polega na uszkadzaniu kanałów jonowych znajdujących się w gruczołach potowych za pomocą prądu. Odbywa się ona głównie w połączeniu z wodą lub z substancjami cholinergicznymi. Dzięki temu zwalczamy problem nadpotliwości bez bezpośredniego uszkadzania gruczołów potowych.
Leczenie laserowe – poprzez kierowanie odpowiedniej wiązki lasera w gruczoły potowe, doprowadzamy do ich przegrzania i obumierania. Zniszczone gruczoły nie są w stanie wydzielać potu.
Metody inwazyjne (chirurgiczne)
Sympatektomia piersiowa – chirurgiczna metoda leczenia nadpotliwości pachowej, twarzowej i nadpotliwości dłoni. Operacja trwa około 90 minut i polega na usunięciu lub wyłączeniu odpowiedniego nerwu, odpowiedzialnego za przesyłanie impulsów do gruczołów potowych. Metoda ta cechuje się niezwykle wysoką skutecznością – ponad 95%.
Liposukcja – okazuje się że również liposukcja może pomóc nam w walce z nadpotliwością. Metoda ta sprawdza się jednak tylko przy nadmiernej potliwości pach. Za pomocą cienkich kaniul odsysana jest tkanka tłuszczowa. Jeżeli podczas zabiegu nie zostaną odessane również gruczoły potowe, to wytwarzająca się blizna uniemożliwi im wydzielanie potu. Zabieg ten często wykonywany jest w połączeniu z zabiegami laserowymi.
Efekty
Metody leczenia nadpotliwości w większości przypadków dają dobre efekty. Różnią się one natomiast czasem trwania. W przypadku botoksu będzie to kilka miesięcy, zaś w przypadku całkowitego usunięcia gruczołów, efekty mogą być dożywotnie.