Metody leczenia żylaków
Metod leczenia żylaków jest wiele i są one dobierane w zależności do potrzeb pacjenta. Do najpopularniejszych z nich zaliczają się:
Farmakologiczne leczenie żylaków – jak sama nazwa wskazuje, metoda ta polega na przyjmowaniu leków które łagodzą dolegliwości związane z rozwojem żylaków. Bardzo często leczenie farmakologiczne ma za zadanie wspomagać inne metody leczenia chorób żył.
Kompresjoterapia – metoda ta to nic innego jak leczenie uciskiem. Specjalna kompresja medyczna zapewnia stopniowy ucisk, który raz jest większy a raz mniejszy.
Skleroterapia – zabieg polegający na ostrzykiwaniu żylaków specjalnymi lekami, które redukują przepływ krwi w uszkodzonym naczyniu. W ten sposób jest ono wyłączane z układu żylnego.
RFITT (Bipolar Radiofrequency Induced Thermotherapy) – jest to jedna z bardziej zaawansowanych metod leczenia żylaków, a dokładniej forma leczenia wewnątrzżylnego. Do żyły wprowadzana jest specjalna sonda wytwarzająca fale radiowe, które skracają włókna kolagenowe i obkurczają naczynie, co z kolei prowadzi do całkowitego zamknięcia żyły.
EVLA (Endovenous Laser Ablation) – jest to niezwykle zaawansowana i skuteczna metoda leczenia żylaków. Polega na naświetlaniu żył od środka za pomocą lasera o odpowiedniej częstotliwości i eliminacji chorych żył.
SVS (Steam Vein Sclerosis) – zabieg ten wykorzystuje właściwości party wodnej. Ta metoda wewnątrzżylnej termoablacji polega na zamknięciu niewydolnych żył poprzez użycie pary wodnej o temperaturze 120 C. Co ważne, dolegliwości pozabiegowe są zaskakująco małe.
Niestety wyżej wymienione metody nie zawsze mogą być wykorzystane u wszystkich pacjentów zmagających się z żylakami. Wówczas konieczne jest zastosowanie klasycznych metod chirurgicznych polegających na podwiązaniu niewydolnej żyły i wszystkich jej dopływów. Zabieg ten nosi nazwę Miniflebektomii Mullera.
Powyższe metody mogą być łączone.
Rekonwalescencja
Po zabiegu z całą pewnością zostanie zastosowana kompresja. Ucisk na operowane miejsce ma na celu zagwarantowanie prawidłowego gojenia się ran oraz zapobiegnięcie nawrotowi żylaków.
W zależności od zastosowanej metody po około tygodniu usuwane są plasterki lub szwy.
Kluczową kwestią jest tutaj jak najszybszy powrót do chodzenia – w ten sposób usprawnimy przepływ krwi i znacznie usprawnimy rekonwalescencję.
Podczas odpoczynku pamiętaj o trzymaniu nóg np. na poduszkach lub czymś co zapewni podwyższenie.
Efekty
Niestety przebyte leczenie żylaków nie zawsze daje nam gwarancje na całkowite wyeliminowanie problemu. Zdarza się, że osoby z predyspozycjami do powstawania żylaków skarżą się na nawrót choroby, nawet po przebytej operacji. Z tego też względu efekt końcowy uzależniony jest od sytuacji pacjenta.