Przeciwwskazania
- stany zapalne skóry
- problemy z krzepliwością krwi
- cukrzyca
- nadciśnienie
Ryzyko związane z zabiegiem
Jeżeli decydujesz się na podciąganie powłok twarzy, musisz pamiętać o tym że mogą wystąpić różne niepożądane efekty takie jak blizny. Blizny po nacięciach są trwałe, jednak zazwyczaj znajdują się one za uszami i są zasłonięte przez włosy. Problem pojawia się w przypadku włosów krótkich, które nie są w stanie ukryć blizn. Może przed wykonaniem zabiegu warto zdecydować się na nową fryzurę?
Po operacji możesz spodziewać się również obrzęku i siniaków, które mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni. Przez opuchliznę możesz mieć wrażenie, że twoje rysy twarzy bardzo się zmieniły, jednak jest to naturalny efekt rekonwalescencji, który ustępuje zazwyczaj po kilkudziesięciu dniach.
Kolejnym niekomfortowym efektem liftingu, jest zmiana czucia. Po zabiegu możesz odczuwać m. in. drętwienie policzków i szyi, które może utrzymywać się kilka miesięcy. W ekstremalnych przypadkach ów niedogodność może występować nawet przez dwa lata.
U niektórych pacjentów pojawia się również problem z nadmierną utratą włosów, który może być przejściowy jak i niestety stały. Oczywiście mamy tutaj na myśli włosy, które znajdują się przy nacięciach. Włosy które zostały utracone tymczasowo, powinny zacząć odrastać w przeciągu 3 miesięcy, natomiast permanentna utrata włosów może wiązać się z ich przeszczepem.
Jednym z rzadszych skutków rhytidektomii jest uszkodzenie nerwu twarzowego, co prowadzi do tymczasowego (rzadziej stałego) osłabienia mięśni twarzy. Równie rzadko dochodzi do martwicy skóry w skutek złego dopływu krwi do tkanek twarzowych, dlatego przed zabiegiem absolutnie niewskazane jest palenie tytoniu.
Warto również zapozna się z informacjami dotyczącymi radzenia sobie z powikłaniami po zabiegu.
Zalety liftingu twarzy
- młodszy wygląd twarzy
- jeden zabieg odmładza wiele obszarów twarzy
- poprawa konturu twarzy
Wady liftingu twarzy
- niekiedy wymagany jest wtórny lifting twarzy
- lifting twarzy nie nada ci zupełnie nowego wyglądu, jedynie cię odmłodzi
Jak przygotować się do zabiegu?
Podczas pierwszej konsultacji lekarz na pewno będzie chciał zaznajomić się z historią chorób. Bądźmy przygotowani na pytania dotyczące przebytych i aktualnych chorób, takich jak np. nadciśnienie krwi. Równie ważne jest poinformowanie lekarza o wcześniej przebytych operacjach, oraz o tym jakie leki przyjmujemy. Istotne są zwłaszcza te specyfiki, które wpływają na zdolność krwi do krzepnięcia. Przeprowadzone zostanie badanie lekarskie, mające na celu ocenę stanu skóry, oraz struktury twarzy i szyi, z wyszczególnieniem wszelkich zmian w symetrii twarzy i blizn. Pamiętajmy o tym, aby poinformować chirurga o naszych oczekiwaniach związanych z zabiegiem, oraz o świadomości wystąpienia możliwych powikłań. Dzięki temu, lekarz na pewno raz jeszcze przedyskutuje z nami całą operację.
Przed zabiegiem należy przestrzegać zaleceń odnośnie przyjmowania leków. Najczęściej objawia się to poprzez zaprzestanie zażywania aspiryny, suplementów diety, oraz leków przeciwzapalnych, które mają negatywny wpływ na krzepnięcie krwi. Możliwe że lekarz przepisze nam antybiotyk, który zaczniemy brać przed operacją. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia infekcji. Na noc przed liftingiem, należy dokładnie umyć twarz i włosy, oraz unikać spożywania posiłków. Zwróćmy uwagę również na to, aby mieć ze sobą kogoś do pomocy, kto odwiezie nas do domu i zostanie z nami przez ok. 2 dni.