Początkowa faza rekonwalescencji po zabiegu powiększenia piersi trwa od 3-5 dni. Oznacza to, że po upływie tego czasu pacjentka może wrócić do wykonywania większości codziennych czynności z wyjątkiem nadmiernego wysiłku i podnoszenia ciężkich rzeczy.

W ciągu pierwszych kilku tygodni po zabiegu, znalezienie wygodnej pozycji do spania może być trudne. Ważne jest jednak, aby unikać jakiegokolwiek nacisku na piersi. Dzięki temu zapobiegniemy rotacji implantu i innym, niepożądanym skutkom ubocznym.

Większość chirurgów radzi, aby dla własnego dobra przez co najmniej 6 tygodni spać na boku lub na plecach. Wszystko po to, aby zapobiec rotacji implantu i uszkodzeniu tkanki piersiowej.
Spanie na brzuchu w trakcie rekonwalescencji może spowodować, że piersi będą wyglądały na obwisłe z powodu przesunięcia implantów. W takim przypadku konieczna jest ponowna operacja, która skoryguje nienaturalny wygląd biustu.

Dopuszczalne jest spanie na boku, w pozycji embrionalnej. Konsensusem w tym przypadku jest noszenie specjalnego biustonosza, który minimalizuje ryzyko rotacji implantu. Jednak niektórzy chirurdzy uważają, że lepiej nie ryzykować i unikać spania w takiej pozycji aby mieć pewność, że nie zaszkodzimy naszym piersiom.

Pomimo spania na plecach, w ciągu pierwszych kilku tygodni od zabiegu powiększania piersi, implanty w pewnym stopniu przesuną się w bok. Dzieje się tak ze względu na bliznę, która nie jest jeszcze w pełni ukształtowana. W związku z tym, lekarze zalecają noszenie specjalnego, pooperacyjnego biustonosza, który zapewni piersiom odpowiednie wsparcie.

W celu zmniejszenia występującego po operacji obrzęku, chirurdzy zalecają spanie z uniesioną głową przez co najmniej kilka dni. Dzięki temu nadmiar płynów zostanie prawidłowo odprowadzany w dół. Dlatego kładąc się spać, warto podeprzeć głowę dużą poduszką.

Dobry sen odgrywa kluczową rolę w procesie rekonwalescencji. Jest to jedyny czas kiedy organizm jest w stanie sprawnie regenerować uszkodzone tkanki. Sen znany jest również jako naturalny środek przeciwbólowy, który pomaga pacjentom uporać się z wszelkimi dolegliwościami.

Gdy dostarczamy organizmowi odpowiednią ilość snu i odpoczynku, musimy również pamiętać o wykonywaniu regularnych ćwiczeń, takich jak chodzenie, rozciąganie mięśni nóg. Jest to ważne w ciągu pierwszych kilku tygodni po zabiegu, gdyż dzięki ćwiczeniom poprawiamy krążenie krwi i minimalizujemy ryzyko powstania zakrzepów, które zazwyczaj dotyczą kończyn dolnych.